Rozvoz po Praze ZDARMA po celý květen.

Domestikace psa: Z vlka věrným společníkem

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se nám tu psi vzali? Jakým způsobem se stali našimi nepostradatelnými psími parťáky? Může za to takzvaná domestikace. Domestikace psa je proces, který probíhal tisíce let. A tím se naši věrní čtyřnozí společníci stali nedílnou součástí našich životů. Jak však přirozený instinkt těchto zvířat ovlivňuje jejich chování a interakci s námi? V tomto článku se podíváme na domestikaci psa, vývoj psů a vliv domestikace u psů.

domestikace-psa

Co je to domestikace

Domestikace nebo-li zdomácnění je postupné přetváření divoce žijících zvířat na zvířata vhodná k domácímu chovu. Jedná se o dlouhodobý proces, kdy dojde k přirozené adaptaci na člověka

Pes je jeden z nejdéle domestikovaných druhů a zároveň jedinou plně domestikovanou psovitou šelmou. K této domestikaci došlo přibližně před 30 tisíci až 15 000 lety před naším letopočtem. 

domestikace-psa (1)

Historie a původ psa

Už jste jistě slyšeli, že předchůdcem psa je vlk. Na základě analýz psího DNA je tomu opravdu tak, za předka dnešního psa lze skutečně považovat vlka obecného. Proces domestikace vlka a jeho přeměna ve psa začal před mnoha tisíci lety. Docházelo k tomu v různých oblastech severní polokoule, a to v různých časových obdobích.

Historie psa sahá až do doby, kdy se lidé začali usazovat a zemědělství se stalo dominantním způsobem života. Vlk odjakživa žil v bezprostřední blízkosti člověka kvůli zbytkům potravy, kterou po sobě člověk zanechával. Tím si lidé a vlci postupně navykli na svou vzájemnou přítomnost, a tak začalo docházet prvnímu ochočování.

Důkazem, že pes byl pro člověka blízkým tvorem, je nález paleolitického hrobu na území severního Izraele z doby přibližně před 12 000 lety. Kosterní pozůstatky psa a člověka zde spočívaly vedle sebe, paže člověka byla obtočena kolem krku psa.

TIP: Co pořídit pro psa? Dočtete se v článku o základní výbavě pro štěně.

Genetika psa

Pes pochází z rodu Canis, tedy z psovitých šelem. Mezi nejbližší příbuzné psa tak patří lišky, kojoti, šakali nebo vlci. Postupná domestikace změnila zvířeti především vzhled, povahu i myšlení. Avšak genetická podobnost mezi psem a vlkem je minimální. 

Předkové psa vykazují velké změny v tělesné stavbě, ale i velikosti. Obecně v průběhu domestikace došlo ke zmenšení hmotnosti mozku v porovnání s vlkem až o 30 procent. Zmenšila se smyslová centra a zhoršila se samostatnost při řešení problémů.

Zlepšila se učenlivost, závislost na člověku a došlo také ke změně hlasových projevů. Vlci neštěkají, pouze kňučí a vyjí. Psi na rozdíl od vlků nejsou schopni spolupracovat při lovu velké kořisti a společně se nepodílejí na péči o mláďata.

domestikace

Vliv domestikace na chování psa

Domestikace hraje klíčovou roli v tom, jak psi vnímají svět a interagují s ním. Chování psa je však ovlivněno i dalšími faktory, včetně genetiky, výchovy a prostředí, ve kterém žijí. 

Domestikace způsobila, že psi jsou mimořádně loajální a oddaní svým majitelům. Tato věrnost je hluboce zakořeněna v jejich historii a vztahu k lidem. Dále mají psi díky domestikaci instinkty smečky a některá plemena mají i lovecké instinktyDomestikace také ovlivňuje schopnost psů se učit a být vycvičen. 

TIP: Jak naučit psa na klec k přečtení ZDE.

Přirozený jídelníček psa

Jak tedy správně složit jídelníček psa, aby byl co nejpřirozenější? Přirozený jídelníček pro psa je založen na konceptu, že psi mají stejné stravovací potřeby jako jejich divocí předci. To zahrnuje kombinaci masa, kostí, zeleniny a ovoce.

Pro psa je samozřejmě přirozená masová strava, ale to neznamená, že je masožravcem, nýbrž všežravcem. Pes by měl dostávat takovou stravu, která je vyvážená a obsahuje všechny potřebné živiny a minerály. To svému pejskovi zajistíte tak, že mu pořídíte kvalitní granule.

TIP: Jak správně číst ve složení granulí zjistíte ZDE.

vlk-pes

Často kladené dotazy:

Co je to domestikace?

Domestikace představuje postupné a záměrné přeměňování divoce žijících zvířat na domestikované druhy, které jsou vhodné pro chov. Tento proces probíhá přes několik generací a spočívá v trvalé genetické úpravě druhu, což má za následek vrozenou adaptaci na interakci s člověkem.

Jak dlouho trval proces domestikace psa?

Domestikace psa probíhala tisíce let a neustále se vyvíjí.

Jak se z vlka stal pes?

Z vlka se stal pes postupnou vícegenerační domestikací. V momentě, kdy začal za svého vůdce považovat člověka, se stal vlk psem.

Jaká je nejstarší známá rasa psa?

Nejstarší známou rasou psa je vlčí pes, který je předkem většiny dnešních plemen.