Správná skladba stravy pro psa

Pokud jde o výživu psa, správná skladba stravy hraje zásadní roli v jeho zdraví a pohodě. Kromě toho, že psa udrží v kondici a pomůže mu udržet správnou váhu, může také pomoci předcházet řadě zdravotních problémů. V tomto článku se podíváme na to, jak sestavit správnou stravu pro psa, která zajistí jeho zdravý a dlouhý život.

skladba-stravy

Jaké potraviny jsou pro psa nejvhodnější

Při sestavování stravy pro psa je nejdůležitější zajistit, aby byla vyvážená a obsahovala všechny potřebné živiny. To znamená, že by měla obsahovat správné množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů.

Při zařazování potravin do stravy psa, byste měli brát v úvahu jeho věk, velikost a aktivitu. Například štěně bude potřebovat větší množství bílkovin a kalorií než dospělý pes. Mezi nejvhodnější potraviny patří:

  • Maso (kuřecí, hovězí, krůtí)
  • Ryby
  • Zelenina (mrkev, brokolice, cuketa)
  • Ovoce (jablka, banány)
  • Luštěniny (fazole, hrách)
  • Obiloviny (brambory, hnědá rýže)

ZDE můžete najít 15 potravin, které pes nesmí jíst.

Správná skladba stravy je klíčová pro zdravotní pohodu psa. Měli byste také dbát na kvalitní krmivo, vhodné množství a frekvenci krmení, pitný režim a doplňky stravy. 

skladba-stravy-psa

Kvalitní granule

Dalším krokem pro správnou skladbu stravy je výběr kvalitních granulí, které splňují potřeby vašeho psa. Hledejte krmivo s vysokým podílem masa, minimálně zpracované suroviny a bez umělých konzervantů a barviv. 

Frekvence krmení závisí na věku, velikosti a aktivitě vašeho psa. Štěňata by měla být krmena vícekrát denně, zatímco dospělí psi by měli být krmeni jednou až dvakrát denně. Starší psi a psi s problémy se zažíváním mohou mít prospěch z více menších porcí denně. Jak správně krmit psa si můžete přečíst ZDE.

Množství krmiva je uvedeno na obale krmiva, ale může se lišit v závislosti na konkrétním psu. Měli byste sledovat váhu svého psa a upravovat množství krmiva podle potřeby.

Doplňky stravy

Pokud si nejste jisti, zda vaše pes dostává všechny potřebné živiny z jídla, můžete zvážit doplnění stravy vitamíny a minerály. Měli byste však být opatrní, abyste jich nedávali příliš mnoho, protože přebytek může být škodlivý.

Pitný režim

Pitný režim je stejně důležitý jako strava. Měli byste zajistit dostatečné množství pitné vody v misce pro vašeho psa. Množství vody, které váš pes potřebuje, závisí na jeho velikosti, věku a aktivitě. Vodu byste měli měnit každý den a měli byste také sledovat, zda pes nepije příliš málo nebo příliš mnoho.

Pamlsky

Pamlsky by měly být dávány jen v malém množství, protože mohou obsahovat hodně soli a cukru. Měli byste se vyhýbat pamlskům s umělými barvivy a konzervanty a vybírat přírodní pamlsky ze sušeného masa nebo z ovoce.