Rozvoz po Praze ZDARMA po celý květen.

Labrador – vše, co byste měli vědět

Labradorský retrívr patří mezi nejoblíbenější střední plemena psů na světě, není se čemu divit. Toto plemeno má všechny pozitivní kvality, které pes může mít — je společenský, oddaný, inteligentní a nadaný na lovecké aktivity. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete o labradorech vědět.

labrador

Odkud labrador pochází

Labradorský retrívr pochází z Kanady, kde byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes. Jeho předci byli lovečtí psi, kteří byli používáni pro lov ryb a ptáků. První labradorský retrívr byl přivezen do Velké Británie v roce 1820. Britští chovatelé si také brzy uvědomili, jak jsou tito psi nadaní pro lovecké aktivity a začali je šlechtit pro lov. V současné době je labradorský retrívr využíván nejen pro lovení, ale také jako asistenční pes.

Vzhled a povaha

Labradorský retrívr patří mezi střední až velká plemena psů. Samci mohou dosáhnout výšky až 60 cm a váhy až 36 kg, zatímco samice jsou obvykle menší, s výškou až 55 cm a váhou až 30 kgLabradoři mají krátkou, hustou a odolnou srst, která se snadno udržuje. U labradorských retrívrů existují tři základní barvy srsti, a to černá, hnědá a žlutá. Mohou mít i stříbrné nebo bílé skvrny.

Labrador je přátelský, veselý a oddaný pes. Miluje společnost svých majitelů a dokáže si rychle získat přátele, i mezi dětmi. Toto plemeno je také inteligentní a nadané, což znamená, že se rychle učí a je ochotné spolupracovat s lidmi.

Vlastnosti Labradorského retrívra:

  • Přátelský
  • Inteligentní
  • Loajální
  • Energický
  • Výborný lovec
  • Skvělý společník

Péče o srst a zdraví

Labradora byste měli často česat, ale koupat pouze při potřebě. Dále je třeba pravidelně kontrolovat zuby, nehty a uši, aby jste minimalizovaly zdravotní problémy. Můžete psovi dopřát i speciální doplňky stravy na podporu zdraví. 

TIP: Jak správně psovi čistit uši si můžete přečíst ZDE.

Labradorský retrívr je obecně zdravý pes, ale stejně jako u každého zvířete, se mohou i u labradora vyskytnout určité zdravotní obtíže. Mezi nejčastější potíže patří obezita, dysplazie kyčelního kloubu a oční choroby. Doporučujeme tak pravidelně navštěvovat veterináře.

Průměrná délka života labradorského retrívra je obvykle mezi 10 a 12 lety.

labradorsky-retrivr

Krmení labradora

Labradorský retrívr má sklon k obezitě, proto je třeba dodržovat vhodné stravovací návyky. Doporučují se granule s vyšším obsahem bílkovin a nižším obsahem tuku a sacharidů. Je také důležité kontrolovat velikost porcí a vyhnout se nadměrnému množství pamlsků.

TIP: Jak správně krmit psa si přečtěte ZDE.

Čím krmit labradora?

Každý pes je jiný a to platí i v případě labradorů. Neexistuje nejlepší krmivo pro psy. Nejlepší krmivo pro vašeho pejska je takové, které mu vyhovuje, nezvrací po něm ani nemá průjem.  Důležitá je kvalitní strava bohatá na bílkoviny, můžete si vybrat superprémiové granule, konzervy nebo i zkusit barfování. 

Tip: Přečtěte si, jak vybrat nejlepší granule pro psa. 

Výchova a trénink labradora

Výchova labradorského retrívra je klíčová pro to, aby se váš pejsek stal společenským a poslušným zvířetem. Měli byste mu poskytnout dostatek fyzické a intelektuální stimulace, vhodnou stravu a péči o srst a zdraví. Významná je také socializace, trénink a učení se správnému chování v různých situacích.

Socializace

Socializace je podstatnou součástí výchovy každého psa, a to platí i pro labradorského retrívra. Je stěžejní, aby byl pes vystaven různým situacím a zvukům, aby se naučil, jak se správně chovat.

Poslušnost

Labradorský retrívr je sice poslušný pes, ale stejně jako u každého psa je klíčové, aby byl dobře vychován a trénován. Výcvik by měl být zaměřen na poslušnost, chůzi na vodítku, zvládání základních příkazů a dalších dovedností.

Fyzická aktivita

Labrador je velmi aktivní pes a potřebuje pravidelnou fyzickou aktivitu. Měli byste mu poskytnout dostatek příležitostí k běhu, hraní a cvičení. Můžete ho také naučit aportovat, což je pro tuto rasu typická aktivita. Pořídit mu můžete i hračky pro intelektuální stimulaci.

Pro koho jsou labradoři vhodní?

Labradorský retrívr je skvělým psem pro rodiny s dětmi. Měli byste však dbát na to, aby vaše děti uměly správně zacházet se psem, tak aby zvíře nebylo vystaven nebezpečí. Pokud máte další domácí zvířata, měli byste je postupně seznamovat s vaším psem a dávat pozor na jejich společné interakce. 

Labrador stejně tak přinese radost každému, kdo hledá ve psovi společenskost, přátelskost a loajalitu.

Jaký je rozdíl mezi labradorem a retrívem?

Většina lidí má tendenci si myslet, že labrador a retrívr jsou stejná plemena. Nicméně, jsou tito psi dvě různé rasy a mají hned několik rozdílů. Labradoři mají krátkou a hustou srst, jsou větší a mají více energie než retrívři, kteří naopak mají dlouhou a měkkou srst, jsou klidnější a oddaní svému majiteli. Obě plemena jsou však přátelská a vhodná k dětem.

Tip: Přečtěte si článek, jak vybrat středního pejska do bytu i do domu.