15 % sleva na všechny pamlsky s kuponem PAMLSKY15

Co je BARF strava, a jak ji správně připravit

Už jste slyšeli o takzvané BARF metodě neboli barfování? Jedná se o druh stravy pro masožravé domácí mazlíčky, který nahrazuje klasické krmení granulemi. Zkratka BARF představuje v překladu stravu pro kočky a psy ve formě kostí a syrové potravy (tedy Bones and Raw Food). Takto složený jídelníček se pak podobá přirozené potravě divoce žijících zvířat.

barf-stravovani

Alternativa granulí

Pokud hledáte, čím nahradit průmyslově vyráběné granule pro svého mazlíčka, pak je metoda barfování skvělou alternativou. BARF strava se skládá ze syrového masa, kostí, vnitřností a zeleniny. Především neobsahuje konzervanty, umělé přísady nebo některé obiloviny.

Maso může být hovězí, kuřecí, krůtí, skopové, ryby a další. Důležité je, aby bylo kvalitní a čerstvé. Důležitou součástí BARF stravy jsou kosti, protože obsahují vápník a minerály pro zdraví vašeho mazlíčka. Nikdy by neměly být vařené, protože vaření způsobuje jejich křehkost, a to by mazlíčkovi mohlo způsobit zranění.

Další složkou barfování jsou vnitřnosti, které obsahují mnoho živin. Zvířeti můžete podávat například játra, ledviny, srdce nebo plíce. Poslední složkou je pak ovoce a zelenina, jež mazlíčkovi poskytne živiny a vlákninu.

5 důvodů proč krmit BARFEM

Hlavním argumentem zastánců BARF metody je, že tento typ stravování je nejvíce podobný tomu přirozenému, a má hned několik přínosů pro zdraví psa či kočky:

  1. Lépe fungující zažívání - BARF strava obsahuje méně umělých přísad a konzervantů, které by mohly způsobit zažívací potíže u vašeho mazlíčka
  2. Lepší zdraví zubů - kosti a syrové maso přispějí k tomu, aby zuby vašeho mazlíčka zůstaly silné a zdravé
  3. Lepší stav srsti a kůže - barfování může zlepšit i kožní problémy jako jsou lupy a svědění
  4. Lepší výživa - metoda BARF poskytuje domácím zvířatům více živin, vitamínů a minerálů
  5. Nižší riziko nákazy parazitů - je však důležité stravu připravit správně například důkladně umýt ovoce a zeleninu a vybírat kvalitní maso

Proč nekrmit BARFEM

BARF metoda může mít i své nevýhody. Mezi hlavní nevýhody a rizika barfování patří:

  • nutriční nerovnováha - vašemu mazlíčkovi mohou chybět důležité živiny, pokud bude jeho strava nevyvážená
  • časová náročnost přípravy - pro bezpečnost masa by se mělo zamrazovat, a při jeho podávání opět rozmrazovat
  • náročnost skladování masa - pokud máte doma velkého psa, budete potřebovat uskladnit hodně masa
  • riziko propíchnutí střevní stěny kostí - psi si na kosti musejí nejprve zvykat, a hrozí, že si kost mohou zapíchnout, nejen do střevní stěny
  • nebezpečí zavlečení parazitů a bakterií - syrové maso může obsahovat bakterie, jako je salmonela a E. coli, které mohou způsobit infekci u psa i u lidí
  • vysoké náklady - pokud chcete, aby maso bylo opravdu kvalitní, mělo by být z volného chovu

Všechny tyto faktory je důležité zvážit, a rozhodnout se, zda je tato metoda pro vás a vašeho mazlíčka vhodná. Pokud u vás převážila rizika barfování nad výhodami, můžete vždy zůstat u kvalitních granulí. Jak správně krmit psa si můžete přečíst ZDE. 

barfovani

Barfování pro psy

U přechodu na přírodní krmivo u psa je především důležité připravit mazlíčkovi vyváženou misku, jež bude obsahovat všechny vitamíny, minerály a živiny. Strava by měla být pestrá, složená z kvalitního masa, vnitřností, kostí, zeleniny a ovoce.

Miska by měla z 50 % obsahovat maso, z 20 % kosti a zbytek by měly být kosti, ovoce, zelenina či některé obiloviny (například rýže, ovesné vločky). Přidat můžete i doplňky stravy.

Pro vyhnutí se parazitům, můžete maso hluboce zamrazit alespoň na 48 hodin. Pokud ale maso kupujete v obchodě, pak by mělo být v pořádku.

Barfování pro kočky

Při barfování koček je důležité dodržet 3 základní pravidla:

  • Nenechávat kočky hladovět,
  • krmit čerstvými potravinami,
  • a dávat přednost kusovému masu před mletým.

Kočky mohou jíst různé druhy masa například kuřecí, krůtí, vepřové i ryby. Avšak s rybím masem to nepřehánějte, obsahuje totiž enzym thimiázu, který rozkládá vitamín B1, a mohl by kočce způsobit potíže srdce a mozku.

Do BARF stravy můžete kočičce zařadit také játra, hovězí srdce nebo ledviny. Avšak do jídelníčku kočky nepatří mnoho ovoce, zeleniny či obilovin. Je však důležité zajistit, aby strava obsahovala všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály, aby kočka zůstala zdravá a silná.

Při přechodu z průmyslově vyráběného krmiva na stravu syrovou si můžete u kočky povšimnout, že méně pije. To je ale v pořádku, jelikož syrová strava oproti granulím obsahuje daleko více vody. 

syrova-strava

4 tipy na BARF recepty 

Pokud si nevíte rady, jak BARF misku pro mazlíčka skládat. Tak vám přinášíme 4 tipy na BARF recepty. Přesná gramáž pro dané recepty však závisí na konkrétním zvířeti, zda je to pes či kočka, jaké plemeno, jak je staré, či kolik váží a měří. 

Vyberete si libovolné syrové maso, kosti, vnitřnosti a ovoce či zeleninu. Pak vše jednoduše smícháte v misce dohromady.

BARF recepty pro psy

1. Recept s dršťkami: 

  • hovězí dršťky - neprané mleté                               
  • hovězí masité kosti                                                                                                                          
  • kolínka                                                                    
  • 1 banán     

2. Recept s krůtím masem:

  • syrové krůtí maso
  • hovězí kosti
  • vařená rýže 
  • mrkev a celer

BARF recepty pro kočky

U BARF receptů pro kočky nezapomínejte, že kočky by měly jíst ovoce a zeleniny daleko méně, než je tomu u psů.

3. Recept s kuřecím masem:

  • syrové kousky kuřecího masa
  • játra 
  • nastrouhaná mrkev
  • trochu vody

4. Recept s hovězím masem:

  • syrové hovězí maso
  • hovězí játra a srdce
  • nakrájená ředkvička

syrova-strava-pro-psy

Je barfování drahé?

To, že je metoda barfování drahá, je rozšířený mýtus. Naopak to může být levnější než krmení běžnými granulemi. Avšak je důležité dbát, na to aby maso bylo kvalitní, nejlépe z volného chovu. To se pak už může prodražit. Co se týče granulí, může být cena srovnatelná v porovnání s prémiovými krmivy. Jak bezpečně přejít na granule si můžete přečíst ZDE.

Na co si dát pozor

Jak už bylo řečeno, BARF strava se skládá především ze syrového masa, jež může být infekčním rizikem pro psa či kočku, ale také i pro člověka. Syrové maso může být zdrojem bakterií, parazitů a virů, proto je důležité dodržovat přísná hygienická opatření. 

Doporučujeme tak mazlíčky pravidelně odčervovat