JAK BEZPEČNĚ PŘEJÍT NA JINÉ GRANULE

Abyste zbytečně nezatížili zažívání vašeho mazlíčka, připravili jsme pro vás 4 jednoduché kroky, které pomohou tuto změnu zvládnout dobře.

Zažívání každého pejska je velmi citlivé, ačkoli nemusí být pouhým okem pozorovatelné. Zažívání se může ustálit třeba až po 3 měsících. Proto se při změně granulí doporučuje metoda postupného přimíchávání. Metoda byla a je doporučována veterináři, ale i zkušenými poradci. Nemusíte se bát, žádná složitá věc to není. Tento postup zvládne opravdu každý chovatel psa.

Pes určitě častou změnu krmiva nepotřebuje. Pouze my lidé máme pocit, že bychom mu to měli střídat, aby to měl pestřejší. Opak je však pravdou. U každé změny myslete na to, že to musí být pozvolné. Rychlá změna by mohla způsobit zažívací problémy, přechod může trvat až 10 dní, než si jejich bříško zvykne na novou recepturu.

Proto je potřeba nové granule do původních postupně přimíchávat. Docílíte tak menší zátěže na pejskovo zažívání. Snadněji se mu bude trávit než při plné změně a lehčeji si tak zvykne na nové krmivo. Čím je pejsek starší, tím je vhodnější granulky přimíchávat pomaleji, tedy více dní a menšími poměry. Jejich trávení už je mnohem pomalejší než u mladých psů.

Jak tedy jednoduše na to? Tento postup jsme rozdělili do 4 fází.

  • 1.-3. den ze stávajícího krmiva odebereme asi ¼ a domícháme ho novým. Takže ¾ bude stávajícího krmiva a ¼ bude nových granulek.
  • 4.-6. den tento poměr máme asi 50 % : 50 %. Tedy polovina stávajícího krmiva a polovina nového krmiva.
  • 7.-9. den už převažuje krmivo nové, tedy v poměru ¾ dávky je nové krmivo a ¼ stávajícího.
  • a od 10. dne krmíme již novým krmivem.

Důležité je po dobu této změny sledovat mazlíčkovu stolici. Pokud by byl problém, že by byla řidší, nebo v nestandardní konzistenci, nebojte se ty poměry nechávat delší dobu, klidně týden apod. Tedy nakonec ke kompletní obnově může dojít až třeba za 3 týdny. Nicméně řidší stolice až průjem by tak neměly být déle než týden. Pokud by to trvalo takto dlouhou dobu, poraďte se případně s veterinářem.

Po změně krmiva byste si mohli i všimnou lepší kvality srsti, např. větší lesklosti. Ve výjimečných případech se ale může stát, že se kvalita srsti, kůže zhorší, objeví se lupy, případně vyrážka, váš pejsek se začne drbat apod. V takovém případě nově krmivo pejskovi určitě nevyhovuje a s největší pravděpodobností má nějakou intoleranci nebo dokonce alergii na některou ze složek krmiva. Doporučujeme pak toto krmivo určitě pejskovi nedávat.

V příštím článku si řekneme 4 zlatá pravidla pro správné krmení.