Jak správně krmit štěně

Pořídili jste si nové štěňátko? Nový chlupatý parťák vám jistě přineste mnoho radosti, ale je důležité o něj správně pečovat již od chvíle, co si toho drobečka přinesete domů. První měsíce jeho života patří mezi ty nejdůležitější. Jak ho tedy krmit, aby z něj vyrostl silný a zdravý pes?

krmeni-stenat

Jaká je ideální strava pro štěně?

Krmení štěněte závisí především na jeho věku, velikosti a zdravotním stavu. Ale obecně platí, že štěňata potřebují vyváženou stravu, která poskytuje dostatek bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny, vitaminů a minerálů.

Růst štěňátka je nejdůležitější ze všech životních fází vašeho mazlíčka. V jeho těle se v tomto období tvoří dospělý pes i jeho charakter. Proto je důležité dbát na kvalitní stravu. Štěňátka mají mnohem vyšší citlivost zažívání než dospělí psi, doporučujeme tak nepřecházet mezi jednotlivými značkami granulí. Nejideálnější je štěňátko krmit jedním druhem granulí až do jeho dospělosti.

Může se stát, že granule pejskovi nebudou sedět. V tomto případě můžete krmivo změnit. Jak přejít bezpečně na jiné granule si můžete přečíst ZDE.

vzor obrázku email - širší (1)_1

Čím krmit štěňata - výběr krmiva dle velikosti plemena

Psi dospívají různě. Mazlíčky rozdělujeme do základních skupin podle velikosti. Malí psi (do 10 kg), střední psi (11 až 25 kg), velcí psi (26 až 45kg) a obří psi (nad 45 kg). Konečná velikost psa zásadně ovlivňuje fáze růstu.

  • Psi malých plemen – Štěňátka malých plemen potřebují správné množství bílkovin, sacharidů a tuků, které jsou optimální pro zdravý růst kostí a svalů, a to vše během krátké doby. Menší pejskové mají totiž mnohem vyšší požadavky na energii na jednotku hmotnosti než větší psi.

  • Psi středních plemen – Štěňátka středně velkých plemen dospívají kolem 12 měsíců svého věku. Během této doby se jejich hmotnost zvýšila až 50krát, a tak je přísun energie a živin opravdu důležitý, stejně jako vyvážený poměr vápníku a fosforu pro optimální mineralizaci kostí a harmonický růst.

  • Psi velkých plemen – Jejich růstové období trvá až do 15 až 18 měsíců věku. Pro velká plemena by krmivo mělo obsahovat spíše střední množství energetické hodnoty. Krmivo s vyšším energetickým příjmem by mohlo způsobit přerůstání kostry. Opravdu důležitá je kloubní výživa. Klíčový je poměr vápníku a fosforu. Dále jsou pro pejsky vhodné nutriční látky jako jsou chondroitin sulfát a glukosamin, podporují tvorbu částí chrupavek. 

  • Psi obřích plemen – Do dospělosti se tato plemena dostávají v podstatě nejdéle. Delší období růstu se musí pečlivě sledovat, protože i zde je důležité předejít deformitám kostry a kosterního svalstva. Tato plemena mají obrovskou zátěž na klouby, na to pomáhají vitamíny E a C a přírodní zdroje glukosaminu a chondroitinu. Zároveň je jejich zažívání kvůli omezené kapacitě trávicího traktu velmi citlivé, a těžká jídla nebo nestravitelné krmivo může vést k různým trávicím obtížím.

Pro štěňátka existují krmiva v suché i mokré formě, která splňují veškeré nutriční požadavky. Neměli byste však zapomínat na speciální doplňky stravy pro zdravý růst vašeho mazlíčka. Co se týče množství krmiva pro štěně, to se opět odvíjí od jeho velikosti, věku a hmotnosti. Doporučujeme se držet doporučené dávky na obale krmiva. 

TIP: Podívejte se na 5 tipů na nejlepší granule pro štěňata a také na 5 tipů na nejlepší konzervy pro štěňata, abyste svým štěňátkům dávali jen to nejlepší.

Jak často krmit štěně?

Frekvence krmení se liší v závislosti na věku štěněte:

  • 6–12 týdnů: 4 x denně, velikost porce závisí na velikosti plemene a typu krmiva. 
  • 3–6 měsíců: 3x denně. 
  • 6–12 měsíců: 2x denně

Přečtěte si, co dělat, když štěně zvrací. 

Jak přejít na granule pro dospělé?

Přechod na dospělácké granule je možný už od 8 měsíců až do 24 měsíců. Není ale nutné toto období přesně vymezit, každý přechod je individuální. Váš mazlíček se ze dne na den nestane dospělým psem. Období přechodu může být posunuté o 3 až 6 měsíců. 

Celý problém s přechodem můžete ale vyřešit tím, že od štěněcího věku budete krmit svého psa granulemi, které jsou vhodné pro mazlíčky od štěňátek až po dospělost. Tyto granule jsou kvalitní a obsahují vše, co potřebuje mazlíček již od štěněčího věku. 

Přečtěte sei také, jak vybrat nejlepší granule pro psa.vzor obrázku email - širší (2)_1