Jak krmit štěně?

Toto je jedna z nejčastějších otázek, kterou nám vy jako majitelé dospívajících mazlíčků dáváte.

Růst štěňátka je nejdůležitější ze všech životních fází vašeho mazlíčka. V jeho těle se v tomto období tvoří dospělý pes a tvoří se i jeho charakter. Podle nás je nejvíce důležité zaměřit se na stravu a to na stravu kvalitní. Růst je u psa období života, kdy je citlivost jeho zažívání mnohem vyšší než u dospělého psa. Proto jak budete krmit své štěňátko v jeho 1-2 letech, tak se vám jeho mikroflóra a pravidelné vyprazdňování ustálí nebo rozhodí. Doporučujeme nepřecházet mezi jednotlivými značkami granulí. Trávení pejsků je vzhledem ke krátkému zažívacímu traktu náročné a ustálit se může třeba až za 3 měsíce. Při častém střídání granulí dostává pěkně zabrat, ačkoli to pouhým okem nedokážeme zpozorovat. To jsou chyby, které se mohou projevit až v dospěláckém věku.

Když si přivezete štěňátko, nejideálnější je ho mít na jednom druhu granulí až do dospělosti. Pokud se štěňátkem musíte přejít na jiné granule, tak prosím ale jen proto, že nyní nemáte granulky v superprémiové kvalitě a nebo proto, že mu nesedí (např. nemá pěknou stolici, kaká až moc, nebo "prdí", nebo má kožní problémy, časté záněty v uších nebo jiné intolerance či nežádoucí projevy). A když se budete pro tuto změnu rozhodovat, opravdu uvážlivě se poraďte v místě, kde tomu rozumí. A to proto, aby tato změna ve štěněčím věku byla jediná. Určitě znáte přísloví - Méně je někdy více. Toto zde platí stoprocentně! Konkrétní návod jak bezpečně přejít na jiné granule najdete zde.vzor obrázku email - širší (1)_1

Mýtus: S každým pytlem je dobré koupit jiné granule, pes chce změnu. My bychom taky přece nejedli furt to stejné.

I když pes je v mnoha věcech podobný člověku, toto máme naprosto rozdílné. Pes bude vždycky jíst to, co mu naservírujete. A pokud to odmítá, děláme něco špatně. Podívejte se na 4 zlatá pravidla podávání misky. A hlavně, čím méně střídáme hlavní jídlo, tedy granule, tím více ulevujeme jeho zažívání. Často říkáte, že mu to nic nedělá, ale i to je velký omyl. 

Psi dospívají různě. Mazlíčky rozdělujeme do základních skupin podle velikosti. Malí psi (do 10 kg), střední psi (11-25 kg), velcí (26-45kg) a obří psi (nad 45 kg). Tato konečná velikost totiž zásadně ovlivňuje fáze růstu. Doba, po kterou pejsek roste závisí na konečné hmotnosti těla. Tato doba je od 8 měsíců až po 18 měsíců, někdy až 24 měsíců. Třeba jezevčíček v jednom roce má 25násobek své porodní váhy, ale třeba doga tuto hmotnost znásobí až 100násobně.vzor obrázku email - širší_3

Co je tedy typické pro různě velké mazlíčky?

Psi malých plemen - čivava, jezevčík, malý knírač, pudl, jorkšírský teriér, Jack Russel teriér. Štěňátka potřebují správné množství bílkovin, sacharidů a tuků, které jsou optimální pro zdravý růst kostí a svalů a to vše během krátké doby. Menší pejskové mají totiž mnohem vyšší požadavky na energii na jednotku hmotnosti než větší psi. Uvedu příklad - velký pes spotřebuje na svých 50 kg  denně téměř 3000kcal, malý 3kg pejsek cca 300 kcal. tedy to je 2x více na 1 kg hmotnosti. Jste překvapeni? Ano, je to tak. Malí pejskové dospívají třeba už v 8měsících, třeba až opravdu do 1 roku.

Psi středních plemen - baset, buldok, kokršpaněl, border kolie, anglický setr, knírač, bull plemena. Štěňátka středně velkých plemen dospívají kolem 12 měsíců svého věku. Během této doby se jejich hmotnost zvýšila až 50krát a tak přísun energie a živin je opravdu důležitý, stejně jako vyvážený poměr vápníku a fosforu pro optimální mineralizaci kostí a harmonický růst.

Psi velkých plemen - německý ovčák, labradorský retrívr, zlatý retrívr, boxer, bílý švýcarský ovčák, německý ovčák. Jejich růstové období trvá až do 15-18 měsíců věku. Pro velká plemena by krmivo mělo obsahovat spíše střední množství energetické hodnoty. Krmivo s vyšším energetickým příjmem by mohlo způsobit přerůstání kostry. Co je zde opravdu důležité, tak to je kloubní výživa. Výživové nároky na kostru u těchto plemen jsou opravdu vysoké. Pokud nebudou pokryty nároky, může docházet k různým deformitám. Klíčový je tedy poměr vápníku a fosforu. Dále jsou vhodné nutriční látky jako jsou chondroitin sulfát a glukosamin tím, že podporují tvorbu částí chrupavek. Pomáhají tak vyživovat a chránit klouby štěňátka. 

Psi obřích plemen - německá doga, mastif, rotvajler, svatobernardský pes, novofundlandský pes. Do dospělosti dostávají v podstatě nejdéle, u dogy je to třeba až 24 měsíců. Tělesná hmotnost se zvýší pouze 80-100krát. Delší období růstu se musí pečlivě sledovat, protože i zde je důležité předejít deformitám kostry a kosterního svalstva. Na klouby tato plemena mají obrovskou zátěž a pomáhají k tomu vitamíny E a C, a přírodní zdroje glukosaminu a chondroitinu. Zároveň jejich zažívání je kvůli omezené kapacitě trávicího traktu velmi citlivé a těžká jídla nebo nestravitelné krmivo může vést k průjmu, nadýmání nebo jiným trávicím poruchám. 

Obecně tedy můžeme říct, že přechod na dospělácké granule je možné podle velikosti mazlíčka v dospělosti už od 8 měsíců a to až třeba do 24 měsíců. Není ale nutné toto období přesně určovat a dělat hranici, tlustou čáru. Váš mazlíček se ze dne na den nestane dospělým. Období přechodu na dospělácké granule může být "posunuté" plus minus 3-6 měsíců. Přechod je individuální. Prostě je to o vašem pocitu a naslouchání mazlíčkovi, stejně tak se to odvíjí od aktivit, které spolu děláte apod. Vždyť ani děti, když dovrší 18 let nejsou dospělými, jenom proto, že mají 18 let. 

A možná můžete celý problém vyřešit tím, že od štěněcího věku budete krmit granulkami, které jsou vhodné pro mazlíčky od štěňátek až po dospělost. Protože když granule jsou kvalitní, tak věková selekce není potřeba. Protože takové granule obsahují vše, co potřebuje mazlíček už od štěněčího věku. vzor obrázku email - širší (2)_1