4 PRAVIDLA JAK SPRÁVNĚ KRMIT SVÉHO PEJSKA

Velmi často slýcháme, že váš pejsek granulky nechce jíst, že jste jich už spoustu vyzkoušeli, a nedaří se vám najít ty správné granulky. A je to stále horší a horší. Ne jen pro vás, protože už nevíte co koupit a co udělat, aby mazlíčkovi granule chutnaly, ale i pro jeho zažívání není správné, že neustále měníte granule, tedy kompletně složení jeho stravy. Ačkoli se to snažíte dělat v dobré víře a najít něco, co mu chutná.

Pejsky jsme si domestikovali až moc. Rozmazlujeme je. To je na jednu stranu v pořádku, ale nesmí se to rozmazlování týkat stravy. Pes je od přírody lovec. My jsme z něho ale udělali domácího povaleče s celodenním rautem.

Pojďme si připomenout 4 základní pravidla pro jeho spokojené bříško a ruku na srdce, kdo z nás se pravidly řídí a kdo z nás pejskovi nevědomě ubližuje?

 1.  Základní princip krmení je „odebírání misky“.

Jak tedy dosáhnout oboustranné spokojenosti? Vám odpadne starost s neustálým zkoušení granulí, pejsek zbaští cokoli mu naservírujete, a ještě jeho trávení nebudete zatěžovat více než je zdrávo.Untitled design (6)Odebírání misky není nic, co by pejskovi ubližovalo. Právě naopak je to pro pejska velice prospěšné a dává mu to režim, který potřebuje. Vzbuzuje to v něm pocit lovce, pocit toho, že je v přírodě, kde je pán svého času a potravy. Lov je totiž vyprovokován lehkým pocitem hladu.

Odebírání misky zní relativně zvláštně, ale princip je jednoduchý. Spočívá v tom, že pejskovi dáte určitý čas na to, aby svou porci snědl. Za nás je ideální čas ponechání 10-15 minut.

 1. vezmu misku, nasypu mu ½ denní dávku (předpoklad, že krmím ráno a večer, což je pro jeho zažívání nejvhodnější
 2. misku položím na místo, kde pejsek jí a ponechám ji 10-15 min
  • pokud porci sní, super, misku beru, umyju a připravím na večerní porci
  • pokud nesní, i tak misku odeberu. Granule nasypu do uzavíratelné nádoby a ponechám na večer
  • nastal čas na další krmení - nasypu granule do misky, položím na určené místo a opět ponechám cca 10 min čas na to, aby pejsek svou porci snědl
  • a další den opakuji, v podstatě až do doby, kdy i ten pejsek, který se granulek nedotkl několik dní je bez problémů sní
 3. mazlíček s vámi tuto hru, kdy nebude chtít sníst svou porci, může hrát i několik dní

Doporučení co je důležité:

 1. sami víte, že změnit svůj vlastní návyk není lehké. A to si jako lidé umíme v hlavě ještě i obhájit, proč něco chceme měnit. Ale u mazlíčků jsou to jen pudy a změnit návyk není vůbec jednoduché,
 2. rozhodně je potřeba si uvědomit, že pocit hladu pro psa je přirozený,
 3. pokud nebude jíst své porce několik dní, neublíží mu to. Naopak v něm docílíte vyvolání pudů, které jsou pro něj přirozené – opravdu mít celodenně naservírováno není vůbec vhodné,
 4. zejména také proto, že granule neustále nasypané v misce ztrácí své vlastnosti, čerstvost i chutnost a v některých situacích dokonce se mohou i zkazit. Vezměte to tak – pes se napije, vezme si granulku. Ostatní se lehce namočí a už je potom třeba ani nesní. Nebo jeho sliny, bakterie, které se na granulkách usazují mohou pomoci k jejich nedobré kvalitě. Navíc granule máme u země, kde se na ně práší a všechno tohle potom váš pejsek bohužel jí,
 5. věřte tomu, že pravidlo odebírání misky pomohlo už v hodně rodinách ke spokojenějšímu soužití, je třeba si neustále opakovat, že změnit je potřeba vydržet, že tuto hru, kdy váš pejsek vás zkouší, hraje na city – kdo by neodolal jeho pohledům – musíte vyhrát vy! 

Untitled design - 2021-06-25T172938.628

 1. Dávkování, pravidelné krmení

Pro Vašeho pejska je velmi důležité mít rituály a pravidelnost. Snažte se jej krmit vždy v podobný čas. Například je vhodné si např. stanovit čas 8 hod ráno a 18 hod večer. Nezapomeňte však tyto časy stanovit na dobu, kdy je možno po jídle min. 30 min v klidu (optimálně klidně až 2 hod). Je to ze zdravotních důvodů. Kvůli lepšímu trávení, ale také s ohledem na možná rizika torze žaludku. I v přírodě každá šelma, pokud si uloví a nacupne své bříško, lehne pod strom, do stínu, někam, kde nebude rušený a v klidu odpočívá. Nevyžadujte po pejskovi ani menší aktivitu např. hraní si s ním. Pokud chcete být spolu v kontaktu, vezměte si ho na klín nebo vedle sebe a hlaďte ho a povídejte si s ním.

Skvělé tedy je, když přijdete po ranní procházce, a večer opravdu delší čas před posledním venčením. Váš mazlíček tak bude vědět co a kdy od vás očekávat a nebude celodenně žebrat a otravovat, že ho honí mlsná. 

Uvidíte, že když to takto budete dělat pravidelně, tak pejsek už bude na krmení sám čekat. Biologické hodiny jsou v něm hluboce zakořeněny.

I dávkování granulek je velmi důležité. Výrobci jej uvádějí na etiketách a je podle váhy / věku Vašeho pejska. Nezapomeňte, že krmná dávka je zde napsaná na den, tudíž pokud krmíte 2x denně musíte dávku rozdělit na dvě části.

Pokud máte pocit, že krmná dávka pejskovi nestačí, že byste měli dávat větší porce, doporučíme raději změnit granule za výživnější. Krmné dávky jsou stanovené vzhledem ke složení na optimální dávku všeho – ne jen masa jako takového, ale i vitamínů, minerálů a bylinek a jiných složek v granulích. Proto navyšovat v domnění, že se můj mazlíček zasytí je nesprávné.

Naopak pokud krmnou dávku dodržujete a váš mazlíček spíše přibírá (ono i s věkem jeho trávení je pomalejší dost možná takto vysoký protein už neumí správně trávit), není vhodné denní dávku ponižovat. Proto zase než snižovat denní dávku v domnění, že to pro pejska bude lepší, je třeba zvolit granule s nižším obsahem proteinu/tuku. S výběrem nebo doporučením, jak dále postupovat vám rozhodně rádi pomůžeme. Pak je potřeba granulky správně promíchávat – dočtete se zde.Untitled design - 2021-06-25T172246.713

 1. Nestřídat receptury

Za nás je toto důležité doporučení. Častým střídáním granulek vystavujete Vašeho pejska rizika zánětů střev, žaludku a celkově je to velice zatěžující pro celý trávicí jeho systém.

Často nám na to odpovídáte: "Jemu to nevadí, on sežere vše." To je dost možné, a věřím tomu, že tomu tak je. I já mám doma jorkšírku Mufinku, která sní naprosto všechno, takže té odpovědi rozumím. Nicméně co se děje uvnitř bříška není vůbec vidět a velmi negativně se to může odrazit později, např. za 3-5 let, ale i třeba na délce života. Protože pokud je trávení zatěžováno více než je přirozené, orgány ve finále jsou vyčerpanější a odcházejí dříve než při celoživotním správném krmení.

Pokud jste se značkou spokojeni není důvod přecházet na jiné granule. Na granule, které mají kompletně jiné složení. To ale vše za předpokladu, že se jedná o kvalitní masové granule. Protože rozdíly v kvalitě mezi jednotlivými druhy granulí jsou velké. Připravili jsme pro vás i článek jak správně číst ve složení granulí. A nebo máme i vysílání třeba na facebooku.

A musíme poznamenat, že varianta dlouhodobě přimíchávat kvalitnější granule s méně kvalitními, je snad jedno z nejhorších co svému pejskovi můžeme udělat. Spousta lidí si myslí, že mu tím přilepší a zároveň takto ušetří. Ano, na první pohled se to může zdát, že mu kvalitním krmením jakoby přilepšíte. Ale pro jeho zažívání je to velmi zatěžující. A opak je ve finále pravdou. Nejspíš vás pak časem budou s největší pravděpodobností čekat pořádné výdaje na veterině s případnými zažívacími problémy.

Vašemu mazlíčkovi rozhodně nebude vadit, že bude celý život mít jedny granulky. Naopak. Pro jeho zažívání je to to nejlepší. Kvalitní granule obsahují vše, co jeho zažívání potřebuje a to plnohodnotně. Pokud máte pocit, že by se mu to přejedlo, je to jen pocit ve vaší hlavě. A pokud se s tím nedokážete smířit a opravdu potřebujete pro svůj vnitřní rozmar granule měnit, zůstaňte u stejného výrobce, u stejné řady a pouze vezměte balení, které obsahuje jiné maso.

 1. Nedávat od stolu lidské jídlo

Ano, samozřejmě víme, jaké oči umí dělat pejsek. Jak je Vás schopný hypnotizovat pro kousek žvance od stolu. Tady jste to Vy, kdo rozhoduje a k rozhodování by Vám mohlo pomoci to, že můžete způsobit vážné zažívací problémy, koliky. Lidské jídlo je kořeněné, plné mouky, tuků, soli a pro psí zažívání nevhodné až špatně stravitelné. Ale ani ne všechno ovoce nebo zelenina jsou pro pejska vhodné.  A i když to nechceme slyšet a přiznat si to, bohužel si za to můžeme sami, že pes loudí. Pokud pejsek nikdy nic od stolu nedostane, nenapadne ho žebrat. Myslete na to při výchově už od malička. Velmi Vám to usnadní společný život. A také nikdy není pozdě s přeučím nevhodných psích návyků začít.

Věříme, že tento článek vám pomohl v uvědomění si, že pejsek není člověk, ale šelma, která se potřebuje chovat přirozeně a ne podle našich rozmarů. A zároveň jsme vám dali dostatečné množství rad, které pomohou k dokonalosti společného soužití.

Pokud budete mít jakékoli dotazy, neváhejte se na nás kdykoli obrátit - emailem, messengerem FCB @supergranule, direct message přes IG @supergranule, kontaktním formulářem nebo i telefonicky na naši prodejnu ve Kbelích.