Přetočení žaludku, odborně torze, je bohužel druhá nejčastější příčina úhynu psů. Postihuje převážně středně velká a velká plemena psů s hlubokým hrudníkem a starších 5 let.
Jak torze vzniká?
Torze žaludku je stav, kdy dochází k přetočení žaludku. Nejvíce s tímto problémem souvisí způsob krmení a pestrost v krmivu. Je dokázáno, že psi, kteří jsou krmeni dvakrát denně jsou k torzi žaludku mnohem méně náchylnější než psi, kteří jsou krmeni pouze jednou denně. Torzi totiž ovlivňuje i stav svalstva trávicí soustavy, pokud trávící trakt pracuje častěji, svalstvo je méně ochablé a méně náchylné. Práci trávicí soustavy také ovlivňuje pestrost krmiva. Změna ne každému pejskovi svědčí, ale rozličnost v krmení psů, kteří jsou přetočením žaludku ohroženi, je prospěšné. Různé druhy surovin a krmiv se tráví jinak, a trávení tak nezahálí.
Důvodů ke vzniku torze je však více, její příčinou může být i pohyb plynů v žaludku, roztažení žaludku v důsledku příjmu velkého množství krmiva a mimo jiné i vysoká aktivita těsně po krmení. Mnohým pejskům také nevyhovuje jízda autem či jiným dopravním prostředkem brzy po nakrmení. Ne každý pes cestování miluje.
K většině vzniku torzí žaludku dochází v nočních hodinách, proto pokud se vás bude pes snažit probudit nebo se bude chovat nezvykle, věnujte mu pozornost.
Přetočením žaludku dojde k přiškrcení cév a tím k omezení krevního oběhu.
Pes se snaží zvracet, vyzvrací ale pouze vodu nebo pěnu, břicho má nafouklé a na dotek bolestivé.
Pejsek nakonec vyčerpáním a omezením krevního oběhu upadne do úplné apatie.
Pokud si všimnete těchto projevů, okamžitě to řešte a jeďte k lékaři!
Nutná je okamžitá operace, kdy se žaludek vyprázdní, vrátí do správné pozici a přišije například k žebrům, aby se torze neopakovala. Dobrá zpráva ale je, že po zdárné operaci může pejsek fungovat bez jakéhokoliv omezení.
Prevence je základ!
Jako nejdůležitější věc je kvalitní krmivo - granule, které obsahují čerstvé maso, sušené maso nebo kvalitní masovou moučku. V jejich složení by se neměly vyskytovat obiloviny jako je sója, pšenice a kukuřice - způsobují nadměrnou tvorbu plynů v trávicím traktu. Důležité je také poskytnout v krmivu dostatek vlákniny, která podporuje trávení, posun krmiva ve střevech a také vstřebávání vody.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADY A POZNATKY
- dívejte svému mazlíčkovi pouze kvalitní stravu, složením zejména maso a dobře stravitelné sacharidy
- v době krmení neplánujte žádnou aktivitu, min. půl-hodinu před a po krmení
- jídlo by nemělo obsahovat vysoce kvasné suroviny (kukuřice, pšenice, soja, aj.)
- po jídle by pes neměl nadměrně pít
- pokud se pes chová nezvykle, věnujte mu zvýšenou pozornost
- při podezření na vznik torze žaludku ihned vyhledejte veterinární péči
- čerstvě nakrmený pes by neměl cestovat