Vážení zákazníci, 16.-18. června budeme mít SUPER-PARTY. Budeme rádi, když se za námi přijedete osobně podívat a užijete si chvíle oslav s námi.

7 RAD K TORZI ŽALUDKU

Přetočení žaludku, odborně torze, je bohužel druhá nejčastější příčina úhynu psů. Postihuje převážně středně velká a velká plemena psů s hlubokým hrudníkem a starších 5 let. 

Jak torze vzniká?

Torze žaludku je stav, kdy dochází k přetočení žaludku. Nejvíce s tímto problémem souvisí způsob krmení a pestrost v krmivu. Je dokázáno, že psi, kteří jsou krmeni dvakrát denně jsou k torzi žaludku mnohem méně náchylnější než psi, kteří jsou krmeni pouze jednou denně. Torzi totiž ovlivňuje i stav svalstva trávicí soustavy, pokud trávící trakt pracuje častěji, svalstvo je méně ochablé a méně náchylné. Práci trávicí soustavy také ovlivňuje pestrost krmiva. Změna ne každému pejskovi svědčí, ale rozličnost v krmení psů, kteří jsou přetočením žaludku ohroženi, je prospěšné. Různé druhy surovin a krmiv se tráví jinak, a trávení tak nezahálí. 
Důvodů ke vzniku torze je však více, její příčinou může být i pohyb plynů v žaludku, roztažení žaludku v důsledku příjmu velkého množství krmiva a mimo jiné i vysoká aktivita těsně po krmení. Mnohým pejskům také nevyhovuje jízda autem či jiným dopravním prostředkem brzy po nakrmení. Ne každý pes cestování miluje.
K většině vzniku torzí žaludku dochází v nočních hodinách, proto pokud se vás bude pes snažit probudit nebo se bude chovat nezvykle, věnujte mu pozornost. 


Přetočením žaludku dojde k přiškrcení cév a tím k omezení krevního oběhu.

Pes se snaží zvracet, vyzvrací ale pouze vodu nebo pěnu, břicho má nafouklé a na dotek bolestivé.

Pejsek nakonec vyčerpáním a omezením krevního oběhu upadne do úplné apatie.

Pokud si všimnete těchto projevů, okamžitě to řešte a jeďte k lékaři!

Nutná je okamžitá operace, kdy se žaludek vyprázdní, vrátí do správné pozici a přišije například k žebrům, aby se torze neopakovala. Dobrá zpráva ale je, že po zdárné operaci může pejsek fungovat bez jakéhokoliv omezení.

Prevence je základ!
 
Jako nejdůležitější věc je kvalitní krmivo - granule, které obsahují čerstvé maso, sušené maso nebo kvalitní masovou moučku. V jejich složení by se neměly vyskytovat obiloviny jako je sója, pšenice a kukuřice - způsobují nadměrnou tvorbu plynů v trávicím traktu. Důležité je také poskytnout v krmivu dostatek vlákniny, která podporuje trávení, posun krmiva ve střevech a také vstřebávání vody. 
 
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADY A POZNATKY
  1. dívejte svému mazlíčkovi pouze kvalitní stravu, složením zejména maso a dobře stravitelné sacharidy
  2. v době krmení neplánujte žádnou aktivitu, min. půl-hodinu před a po krmení
  3. jídlo by nemělo obsahovat vysoce kvasné suroviny (kukuřice, pšenice, soja, aj.)
  4. po jídle by pes neměl nadměrně pít
  5. pokud se pes chová nezvykle, věnujte mu zvýšenou pozornost 
  6. při podezření na vznik torze žaludku ihned vyhledejte veterinární péči
  7. čerstvě nakrmený pes by neměl cestovat