Rozvoz po Praze ZDARMA po celý květen.

Ovčák –  vše, co byste měli vědět

Ovčák je sice vynikající společník, ale je třeba si uvědomit, že vyžaduje specifickou péči a výcvik. Jestli o ovčákovi vážně uvažujete, nebo jste již hrdým majitelem tohoto plemene, přečtěte si následující řádky, které vám prozradí vše, co byste o ovčákovi měli vědět.

ovcak

Původ plemene

Původ ovčáka sahá až do 19. století. Tento pes byl vyšlechtěn v Německu s cílem vytvořit pracovního psa pro pastevce a policii. Ovčák byl od samého počátku oblíbenou rasou pro svou inteligenci, loajalitu a schopnost rychle se učit.

Charakteristika ovčáka

Ovčák je středně velký pes s dlouhou srstí i pevnou stavbou těla. Vyniká svou vysokou inteligencí, schopností rychle se učit, loajalitou a potřebou chránit svého majitele. Hodí se jak pro rodiny s dětmi, tak samotáře. Existuje několik druhů ovčáků s drobnými rozdíly ve velikosti, vzhledu a chování. Patří mezi ně: německý ovčák, australský ovčák, belgický ovčák, švýcarský ovčák a holandský ovčák. 

Jak dlouho žije ovčák?

Průměrná délka života ovčáka je 10-13 let.

ovcak-druhy

Jak vycvičit ovčáka

Výcvik ovčáka vyžaduje jemný přístup, pravidelnost a vysokou míru trpělivosti. Nejlepší způsob, jak ho začít trénovat, je najít si kvalifikovaného trenéra psů, který vám s výcvikem vašeho mazlíčka pomůže. Výcvik musí být postaven na pozitivním posilování a přizpůsoben individuálním potřebám. Vyvarujte se hrubosti a násilí, protože to může vést k vážným problémům v chování psa.

Čím krmit ovčáka

Každý pes je jiný a to platí i v případě ovčáků. Neexistuje nejlepší krmivo pro psy. Nejlepší krmivo pro vašeho pejska je takové, které mu vyhovuje, nezvrací po něm ani nemá průjem.  Důležitá je kvalitní strava bohatá na bílkoviny, můžete si vybrat superprémiové granule, konzervy nebo i zkusit barfování. 

Péče o ovčáka

Ovčák má dlouhou srst, takže je důležité ji pravidelně kartáčovat a čistit. Zajistěte mu dostatek pohybu, protože se jedná o psa, který potřebuje aktivitu. Kromě toho mu nezapomeňte dopřát zdravou stravu, pravidelné očkování a preventivní prohlídky.

Ovčák je velký a aktivní pes, takže potřebuje dostatek prostoru a pohybu. Je vhodnější pro rodiny s vlastním domem a zahradou. Pokud žijete v bytě, musíte mít dostatek času na denní procházky a cvičení.

vycvik-ovcaka

Zdravotní problémy ovčáka

Ovčák může trpět zdravotními problémy, mezi něž patří dysplazie kyčelního kloubu, vývojových anomálií očí nebo alergie na potraviny. Je proto důležité pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat jeho zdravotní stav.

Ovčák jako pracovní pes

Jak jste se již dozvěděli ovčák je původně pracovní pes, který byl vyšlechtěn pro pastevce a policii. Dnes slouží k různým pracovním účelům, jako například vyhledávání drog nebo pátrání po pohřešovaných osobách.

pracovni-pes

Na co si dát pozor

Před pořízením ovčáka se opravdu ujistěte, že jste ochotni investovat čas i energii do jeho výcviku a péče. Jeho oddanost a láska za to určitě stojí. Pokud navíc máte rádi pohyb a trávíte venku hodně času, ovčák je pro vás ideální volbou.