Jak správně krmit kotě

Pokud jste novým majitelem koťátka, pravděpodobně se ptáte, co byste měli koťátku dávat k jídlu, a jak ho krmit. Správná výživa je pro koťata klíčová kvůli zdravému růstu a vývoji, proto je důležité se o krmení koťat dobře postarat. V tomto článku se dozvíte, jak správně krmit koťata.

krmeni-kotat

Krmení kotěte je velmi důležité pro jeho růst a vývoj. Zde je 7 důležitých faktorů, které musíte u krmení kotěte vzít v potaz:

  1. Věk kotěte: V závislosti na věku kotěte se bude měnit i jeho potřeba stravy. V prvních týdnech života se kotě krmí mateřským mlékem nebo speciálním kočičím mlékem. Postupně můžete začít přidávat krmivo pro kotě ve formě měkké stravy.

  2. Množství krmiva: Dávkování krmiva pro kotě je velmi důležité. Obvykle se doporučuje krmit kotě 4 až 6 krát denně v malých porcích. Jakmile kotě doroste, můžete dávky snížit a krmit ho 2 až 3 krát denně.

  3. Kvalita krmiva: Vyberte granule pro kotě, které jsou vysoce kvalitní a vhodné pro jeho věk a potřeby. Krmivo pro kotě by mělo obsahovat vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů.

  4. Mokré vs. suché krmivo: Mokré krmivo může být pro kotě vhodnější, protože obsahuje více vlákniny a vody, což může pomoci při trávení. Suché krmivo však může být praktičtější a snadněji skladovatelné.

  5. Pitný režim: Kotě by mělo mít k dispozici čistou a čerstvou vodu po celou dobu. Vodu měňte každý den, aby byla vždy čerstvá.

  6. Zvykání na nové krmivo: Pokud chcete změnit krmivo kotěte, postupujte opatrně a postupně. Přidávejte nové krmivo postupně do starého a pozorujte, jak kotě reaguje.

  7. Pozor na lidskou stravu: Nechte kotě jíst pouze kočičí krmivo. Lidské jídlo může obsahovat složky, které jsou pro kočky nebezpečné nebo obtížně stravitelné.

Čím kotě krmit

Správná výživa je klíčová pro zdravý růst a vývoj koťat. Koťata jsou aktivní a energická zvířata, která potřebují dostatek výživy, aby mohla rychle růst a vyvíjet se. Kvalitní výživa také pomáhá posílit imunitní systém koťat a ochránit je před různými nemocemi. Existuje hned několik způsobů, jak zajistit koťátku správnou výživu.

Mateřské mléko

Pokud koťátko má matku, mělo by být krmeno mateřským mlékem alespoň prvních pár týdnů svého života. Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny pro růst a vývoj koťat.

Kočičí mléko

Pokud koťátko nemá matku, můžete mu dát kočičí mléko, které je speciálně vyrobené pro koťata. Jedná se o speciální mléko pro koťata, které obsahuje optimální poměr tuků, bílkovin, vitamínů a minerálů. Je tak vhodnou náhražkou za mléko mateřské. Nikdy však kotěti nedávejte mléko kravské. 

Krmivo pro koťata

Po prvních týdnech koťátko můžete začít krmit krmivem pro koťata – granulemi, konzervami nebo kapsičkami. Existují dva typy krmiva pro koťata – suché a mokré. Suché krmivo v podobě granulí obsahuje méně vody než mokré krmivo (konzervy, kapsičky) a je lepší pro zuby a dásně koťat. Na druhé straně, mokré krmivo, obsahuje více vody a může pomoci koťatům udržet hydrataci.

Při výběru krmiva pro koťata dejte pozor na to, aby krmivo bylo speciálně vyrobené pro koťata a obsahovalo všechny potřebné živiny. Také je důležité vybrat granule s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů.

TIP: 5 Tipů na nejlepší konzervy pro koťata

Vařené maso

Kromě krmiva pro koťata můžete koťátku dát také vařené maso, například kuřecí nebo hovězí. Maso musí být dobře uvařené a nasekané na malé kousky, aby bylo snadné pro koťátko žvýkat a strávit.

Vařená rýže

Koťátkům můžete také dát vařenou rýži, která je lehká na trávení a může pomoci s trávicími problémy. Rýži byste však neměli podávat jako hlavní jídlo, pouze jako doplněk k jinému krmivu.

Pokud už vaše kotě odrostlo můžete se inspirovat tipy, jak vybrat granule pro kočku ZDE.

jak-krmit-kote

Jak často krmit kotě

Koťata by měla být krmena alespoň 3 až 4 krát denně, ale můžete ho krmit i častěji, pokud je to nutné. Je také důležité dbát na to, aby mělo kotě vždy dostatek čerstvé vody.

Množství krmiva pro koťata

Množství krmiva, které koťátku dáte, závisí na jeho věku, velikosti a aktivitě. Pokud koťátko ještě kojí od matky, nemusíte mu dávat žádné krmivo navíc. Jakmile však začnete koťátko krmit krmivem pro koťata, měli byste se řídit pokyny na obalu krmiva a dávkovat správné množství podle věku a váhy koťátka.

Co dělat, když kotě odmítá jíst

Můžete změnit krmivo, vyzkoušet jiná krmiva nebo kočku lákat. Pokud problém přetrvává, poraďte se s veterinárním lékařem. Je důležité, aby bylo kotě dobře krmeno, tak aby mohlo správně růst a vyvíjet se. 

Co by kotě nemělo jíst

Existuje několik potravin, které by koťata neměla jíst. Patří mezi ně čokoláda, cibule, česnek, avokádo, hrozny a hrozinky. Tyto potraviny mohou být pro koťata toxické a způsobit zdravotní problémy.

Koťata jsou roztomilá a zábavná, ale také potřebují správnou výživu pro růst a vývoj. Dbejte na to, aby krmivo pro koťata obsahovalo všechny potřebné živiny a dávkujte ho správně podle věku a váhy koťátka. Pokud máte jakékoliv pochybnosti nebo otázky ohledně krmení koťat, poraďte se s veterinářem.