Jak číst ve složení granulí?

Vyznat se ve složení granulí, které je uvedeno na obalu je někdy velmi náročné.

Snažím se vám zde popsat v krátkosti ty nejdůležitější poznatky.

Většina z nás, kteří krmíme granulemi chceme granule s nejvyšším obsahem masa. Ano, důležité jsou proteiny, tuky, ale také další složky jako jsou další přidané látky, bylinky a minerály a v neposlední řadě i konzervanty.

Další důležitým faktorem je i kvalita vstupních surovin. Tedy i to, jestli granule obsahují pravé maso, nebo pouze masovou moučku či dokonce odpad skládající se z nestravitelných produktů živočišného původu.

Obrázek u tohoto článku je porovnání denní dávky granulí pro cca 4kg pejska v 500 ml sklenici. Do toho malinkého žaludečku toto každý den vpravit. Tohle je na pohled jasná věc. Granule, kde chybí maso musí svůj obsah nahnat něčím jiným. Většinou obilovinami (sklenička vlevo). Masové granule jsou pro pejskovo trávení výživnější, tedy jsou v mnohem menším objemu, ale i váhy (dle dávkování výrobce). *ve čtvrtek uděláme v živém vysílání pokus s těmito granulemi

Nicméně maso, je tou nejdůležitější položkou ve složení!

Nejdůležitějším parametrem ve složení je obsah masa. Ale myslím opravdu masa:

• tedy, aby na prvním místě v pořadí bylo uvedeno např.:

  • o čerstvé jehněčí maso 35 %, sušené jehněčí maso 25 %,

• pokud je na obale uvedeno na prvním místě něco jiného než MASO, nejsou to rozhodně masové granule a svému pejskovi bych to nikdy nedala,

• pokud máte na obalu na prvním místě uvedeno např.:

  • o maso a výrobky živočišného původu (…a zde možná uvedeno něco jako 4 % drůbeží, 4 % hovězí, apod..) – tak to s masovými granulemi také nemá nic společného.

Pod pojmem produkty živočišného původu si můžete představit něco nepředstavitelného – kafilérku, a ten největší odpad, který se už nezpracoval – kůže, šlachy, kosti a další se rozemelou na prach a pak jsou to produkty živočišného původu. Bohužel s masem to opravdu nemá nic společného. Ne jen, že maso chybí, ale pro zažívání pejska tyto zbytky opravdu nejsou vhodné. Neumí je strávit, nebo jsou stravitelné velmi obtížně.

Obsah masa je důležitým kritériem pro výběr granulí, ale není jediným. Navíc neplatí, že čím více masa, tím lepší granule. Ale ani čím dražší granule, tím kvalitnější.

Zítra vám přidám článek, jaký je rozdíl mezi granulemi z čerstvého masa a ze sušeného. Ono ve finále granule, které obsahují velké množství čerstvého masa mohou mít obsah masa nižší než granule z masa sušeného. Jak to z toho obalu správně vyčíst?

Doufáme, že stručné informace v tomto článku vám pomohou při výběru správných granulí. Pokud byste si však nebyli jisti, neváhejte se na nás obrátit telefonicky nebo na emailu info@super-granule.cz, kde vám jsme kdykoli k dispozici.