PRODEJNA OTEVŘENA KAŽDÝ DEN, NOVĚ I O VÍKENDECH 9:30-17:30 HOD. KAMENNÁ PRODEJNA OD 24.12. DO 1.1.2023 ZAVŘENA. BEZ OMEZENÍ BUDOU VEČERNÍ ROZVOZY A E-SHOP. PŘEJEME KRÁSNÝ ADVENT A SUPER-VÁNOCE.

Existují skutečné rozdíly v kvalitě granulí?

Má smysl investovat do kvalitních granulí?

Jak poznat kvalitní granule?

Existují skutečné rozdíly v kvalitě granulí?

Tyto otázky slýcháme velmi často. Z našeho pohledu jsou toto nejzásadnější otázky, a proto se pokusíme vám na ně dát ucelený náhled.

Rozhodně na začátek je vhodné říct tyto věci:
Není kvalitní krmivo jako kvalitní krmivo.
Drahé krmivo nemusí být kvalitní, ale zrovna tak platí, že kvalitní nemůže být nikdy levné.

Pes je od přírody všežravec, ale masozřavec v něm značně převládá. Je proto vhodné ho krmit stravou, která je masová. Pokud pro svého mazlíčka chcete krmit granulemi, které obsahují maso, sami si můžete zodpovědět otázku. Kolik stojí např. 1 kg masa? Tedy, když koupíte pytel granulí, který má třeba 12 kg, není možné, aby toto balení stálo např. 800 Kč. V tu chvíli je to pro vás signál, že hlavní složkou rozhodně nebude maso, ale spíše nějaké obiloviny, anebo na prach rozemleté kosti a kůže apod. Bohužel toto jsou pro psa špatně stravitelné až nestravitelné složky a tím pádem to jeho zažíváním jenom projde bez přidané hodnoty pro vašeho mazlíčka. Všechny nestravitelné nebo špatně stravitelné složky vyloučí a jeho stolice tak nabírá značných rozměrů.

Další věcí, kterou není možné bezprostředně vidět, je trávení jako takové. Zažívání psů je velmi citlivé a ačkoli pes nemá bezprostředně nějaké komplikace nebo problémy, může se to celkově odrazit ve stáří nebo v kratší délce jeho života. S tím pak souvisí i např. častější návštěvy u veterináře, který stojí nemalé peníze. Ve finále na méně kvalitním krmivu rozhodně neušetříte, ba naopak.

Bohužel na trhu se objevují superprémiová krmiva, která jsou méně kvalitnější než některá prémiová krmiva. Tyto krmiva se většinou prodávají běžně v marketech a také na ně běží neustále reklamy. Jinými slovy, cena krmiva neodpovídá jeho kvalitě. A tak cena, za kterou ty reklamy např. tv běží se musí někde promítnout, tedy do ceny krmiva. A největší marketingový nesmysl je, že pro konkrétní rasu jsou vhodné konkrétní granule. Žádné plemeno nepotřebuje a nemá speciální složení.
Velkým přínosem kvalitních krmiv je jejich složení. Kompletní krmiva tak vašemu pejskovi poskytnou plnohodnotnou stravu, takže pak už není třeba přidávat např. více masa, nebo zeleniny apod. Můžete se spolehnout, že pejsek do svého těla dostává vše potřebné pro správný růst a jeho prospívání.

A jak tyto kvalitní superprémiové granule poznáme? Na obalu se tento termín nebo např. termín holistické měl objevit. Tyto granule mají složení maximálně přizpůsobeno celkovému zdraví pejska. Díky složení tak pomáhají předcházet různým nemocem, neměly by obsahovat obiloviny, nebo jen v malém množství, a ne geneticky upravované, dále by měly být konzervovány pouze přírodně a měly by být bez barviv a zahušťovadel.
Další důležitý ukazatel, který najdeme na obalu je z čeho jsou granule vyrobeny. Tyto údaje ve složení se musí uvádět podle nejvýše zastoupeného množství k nejnižšímu, tedy maso musí být uvedeno 1. místě. Je rozdíl, pokud tam je napsáno „hovězí maso“ nebo „produkty živočišného původu“. Pokud je uvedeno hovězí maso, je to v pořádku, víme přesně, že uvnitř je maso. Pokud se na obal nachází text produkty živočišného původu, budou uvnitř namleté kosti, kůži, kopyta apod. Někteří výrobci to dokonce kamuflují tak, že uvedou „hovězí maso a jiné produkty živočišného původu. Tedy ten hlavní rozdíl je, jestli hlavní složkou granulí je opravdu maso ve formě svaloviny, vnitřností apod. nebo zbytky z masného průmyslu.

A v neposlední řadě je také velmi překvapující dávkování. Každé granule mají své specifické dávkování, většinou podle hmotnosti pejska (u štěňátek ještě i podle věku). Uvedeme konkrétní příklad. Mám 30 kg dospělého pejska a dle krmného návodu na granulích jeho denní dávka na superprémiovém krmivu je 330 g a u prémiového, které se tváří jako superprémiové 400 g a u marketového dokonce až 510 g. To tedy nemusím být žádný Einstein, abych pochopila že tento rozdíl mi říká, že ty gramy navíc jsou nějaký odpad, který nebude pro mého pejska moc dobře stravitelný, tedy nebude ani prospěšný a v podstatě 1/3 denně zatěžuji jeho zažívání více než je potřeba. A když mu denně prochází tolik masného odpadu a zbytečných obilovin a jiných složek jeho tělíčkem, dříve nebo později se to na jeho zdraví může velmi negativně projevit.

Má smysl krmit kvalitními granulemi?
Za nás určitě ano. S kvalitními granulemi vím, co můj pejsek jí. Dokonce dokonalá složení umí předcházet i případným nemocem díky speciálně navrhnutému složení.
Cena, která na první pohled např. za 12 kg balení je např. 1.300 Kč nebo 800 Kč je naprosto povrchní. Právě už jen díky doby, za jakou to balení zkrmím. Viz příklad výše podle dávkování – takové balení mi vydrží např. až 36 dní nebo pouze 24 dní. Takže ve finále cena za krmnou dávku je velmi podobná. A to tu není započítán ten nejdůležitější aspekt a to je zdraví vašeho pejska.
Doufám, že tento článek byl pro vás přínosem a pomohl vám zodpovědět jedny z nejdůležitějších a nejčastějších otázek.
..
A už příště si řekneme, jak tedy vybrat vhodné granule, tedy jak číst lépe ve složení.