PROČ MŮJ PES NECHCE ŽRÁT aneb JAKÉ CHYBY PŘI KRMENÍ DĚLÁME

Nejčastější problém, se kterým nás žádáte o radu je, že říkáte „můj pes nechce žrát. Granule co mu dáváme mu nechutnají, hledáme nějaké nové, jiné, chutné, aby je měl rád.“ Než dáme doporučení na granule, zjišťujeme jaké návyky na krmení váš pejsek doma má, jak ho vlastně krmíte. Nejčastější chybou je, že váš pejsek má granulky nasypány celý den ve své misce.

Potlačujeme tak jeho pradávné lovecké pudy, které mu jsou přirozené a jsou v něm velmi potlačené. Bohužel. Pes není člověk, a ačkoli si říkáme, že si chodí baštit kdy chce, pro jeho návyky a režim to správné není. Je tak rozmazlený a čím bude starší jeho vybíravost bude ještě horší. Nakonec bohužel skončíme u toho, že mu stejně tu šunku nebo tavený sýr, apod. dáme, protože to má prostě rád a jsme rádi, že sežere aspoň něco. je to cesta do pekel. ne jen pro to, že vy bude více a více zoufalí, ale jemu tímto typem stravování zkracujete život.

Pojďme se na to podívat konkrétně. Zlaté pravidlo při krmení pejsků je odebírání misky (už jsme se tohoto tématu dotkli v minulém článku).

Proč je toto pravidlo dobré? Pejsek se naučí režim, kdy se má najíst. Dále začne mít pravidelnou stolici. Jeho zažívání se ustálí a nebude tolik časem žebrat. Mít nasypáno stále v misce není správné ani z pohledu kvality granulí. Granule neustále nasypané v misce ztrácí své vlastnosti, čerstvost i chutnost a v některých situacích dokonce se mohou i zkazit. Vezměte to tak – pes se napije, vezme si granulku. Ostatní se v misce lehce namočí a už je potom třeba ani nesní. Nebo jeho sliny, bakterie, které se na granulkách usazují mohou pomoci k jejich nedobré kvalitě. Navíc granule máme u země, kde se na ně práší a všechno tohle potom váš pejsek bohužel jí.

Proč je nevhodné mít granule neustále v misce? Odebírání misky není nic, co by pejskovi ubližovalo. Právě naopak je to pro pejska velice prospěšné a dává mu to režim, který potřebuje. Vzbuzuje to v něm pocit lovce, pocit toho, že je v přírodě, kde je pán svého času a potravy. Lov je totiž vyprovokován lehkým pocitem hladu.

Jak toho docílit? Je to velmi jednoduchý postup. Odebírání misky zní relativně zvláštně, ale princip je jednoduchý. Spočívá v tom, že pejskovi dáte určitý čas na to, aby svou porci snědl. Za nás je ideální čas ponechání 10-15 minut.

 1. vezmu misku, nasypu mu ½ denní dávku (předpoklad, že krmím ráno a večer, což je pro jeho zažívání nejvhodnější
 2. misku položím na místo, kde pejsek jí a ponechám ji 10-15 min
  • pokud porci sní, super, misku beru, umyju a připravím na večerní porci
  • pokud nesní, i tak misku odeberu. Granule nasypu do uzavíratelné nádoby a ponechám na večer
  • nastal čas na další krmení - nasypu granule do misky, položím na určené místo a opět ponechám cca 10 min čas na to, aby pejsek svou porci snědl
  • a další den opakuji, v podstatě až do doby, kdy i ten pejsek, který se granulek nedotkl několik dní je bez problémů sní
 3. mazlíček s vámi tuto hru, kdy nebude chtít sníst svou porci, může hrát i několik dní

A úplní velikáni budete, když dokážete nastolit režim, kdy svému mazlíčkovi necháte 1denní hladovku. Pejskovi to opravdu jenom prospěje a zejména těm, kteří to na vás zkouší, že prostě nebudou své jídlo baštit (jenom kdyžtak to vaše). Jsou to naše lásky a neustále nás zkouší a posouvají mantinely.

Co je opravdu důležité:

 1. sami víte, že změnit svůj vlastní návyk není lehké. A to si jako lidé umíme v hlavě ještě i obhájit, proč něco chceme měnit. Ale u mazlíčků jsou to jen pudy a změnit návyk není vůbec jednoduché,
 2. rozhodně je potřeba si uvědomit, že pocit hladu pro psa je přirozený,
 3. pokud nebude jíst své porce několik dní, neublíží mu to. Naopak v něm docílíte vyvolání pudů, které jsou pro něj přirozené – opravdu mít celodenně naservírováno není vůbec vhodné,
 4. zejména také proto, že granule neustále nasypané v misce ztrácí své vlastnosti, čerstvost i chutnost a v některých situacích dokonce se mohou i zkazit. Vemte to tak – pes se napije, vezme si granulku. Ostatní se lehce namočí a už je potom třeba ani nesní. Nebo jeho sliny, bakterie, které se na granulkách usazují mohou pomoci k jejich nedobré kvalitě. Navíc granule máme u země, kde se na ně práší a všechno tohle potom váš pejsek bohužel jí,
 5. věřte tomu, že pravidlo odebírání misky pomohlo už v hodně rodinách ke spokojenějšímu soužití, je třeba si neustále opakovat, že změnit je potřeba vydržet, že tuto hru, kdy váš pejsek vás zkouší, hraje na city – kdo by neodolal jeho pohledům – musíte vyhrát vy!  

Další, co je důležité dodržovat, abyste nepřistoupili na jeho hru „dej psovi své jídlo“. Žádné upravené lidské jídlo není pro vašeho mazlíčka vhodné, ba právě naopak. Nevědomě mu podáváním naší stravy můžete způsobit vážné zažívací problémy, koliky. Lidské jídlo je kořeněné, plné mouky, tuků, soli a pro psí zažívání nevhodné až špatně stravitelné. Ale ani ne všechno ovoce nebo zelenina jsou pro pejska vhodné. A i když to nechceme slyšet a přiznat si to, bohužel si za to můžeme sami, že pes loudí. Pokud pejsek nikdy nic od stolu nedostane, nenapadne ho žebrat. Myslete na to při výchově už od malička. Velmi Vám to usnadní společný život. A také nikdy není pozdě s přeučím nevhodných psích návyků začít.

Častou chybou, kterou také děláme je, že se snažíme to jeho nechutenství vůči granulkám pak dohánět pamlsky a překrmujeme ho. Pejsek pak nezažívá pocit hladu a pokud ho pamlskama krmíme celý den, jeho bříško je furt plné a nechutenství na krmení je tak trochu oprávněné. Však si to představte, když vy si dáte snídani, pak si třeba zobnete ještě 5x před obědem něčeho, tak na oběd nemáte ani chuť.., stejně tak po obědě máte svačinku, mezitím nějaké sladkosti, zmrzlinku, chipsy, tyčky, apod., a když přijde čas večeře, také byste plnohodnotně nejedli.

Samozřejmě je bohužel i možné, že všechny tyto zásady dodržujete a váš pejsek nechce žrát. Pak se může jednat bohužel o nějaký zdravotní problém a bylo by nejvhodnější navštívit veterináře. Ale v podstatě se to dá velmi jednoduše odlišit od klasického rozmazlení. Pejsek pak rozhodně nežebrá, není v plné kondici a hlavně si nevybírá. Prostě nejí v podstatě vůbec.

Věříme, že tento článek vám pomohl v uvědomění si, že pejsek není člověk, ale šelma, která se potřebuje chovat přirozeně a ne podle našich rozmarů. A zároveň jsme vám dali dostatečné množství rad, které pomohou k dokonalosti společného soužití.

Pokud budete mít jakékoli dotazy, neváhejte se na nás kdykoli obrátit - emailem, messengerem FCB @supergranule, direct message přes IG @supergranule, kontaktním formulářem nebo i telefonicky na naši prodejnu ve Kbelích.