7 tipů, jak se rychle a účinně zbavit blech

Blechy dokážou pěkně potrápit naše psí i kočičí miláčky, a zároveň i nás. Tyto nepříjemné parazity si může váš mazlíček přinést z venkovní procházky nebo i po kontaktu s jiným zvířetem. Blechy pak během pár chvil dokážou zamořit celý byt nebo dům. Pojďme se podívat, jak se zbavit blech.

jak-se-zbavit-blech (1)

Jak poznat, že pes či kočka má blechy?

Kdy byste tedy měli zpozornit? Hlavní příznak blech v kožichu může být:

  • časté drbání,
  • nevrlost a podrážděnost vašeho mazlíčka.

Jak vypadají kočičí a psí blechy?

Psí nebo kočičí blecha má velikost 1 až 8 mm a má žlutou, černou či hnědou barvu. Kouše hostitele, saje mu krev a velmi rychle si naklade vajíčka, která pak díky pohybu mohou být rozeseta po celém domě. Bez potravy vydrží i několik týdnů.

Kde se mohou zdržovat psí blechy?

Najdete je v posteli, na gauči, v pelíškách, v kobercích, ve spárách na podlaze nebo v závěsech. Prostě všude tam, kde se mohou v teple vylíhnout, a najít si nového hostitele.

super-granule Banner (1)

7 tipů, jak se zbavit blech

  1. Vykoupejte mazlíčka antiparazitním šampónem. Nikdy však antiparazitika nekombinujte. Téměř všechny tyto přípravky jsou postavené na chemické bázi, a mohly by mazlíčkovi způsobit zdravotní problémy. 
  2. Vyčesejte mazlíčkovi parazity z kožichu hřebenem na blechy.
  3. Pořiďte mazlíčkovi antiparazitní ochranu ve formě obojku proti blechám nebo ultrazvukového odpuzovače.
  4. Vyperte všechny pelíšky alespoň na 60 °C nebo použijte spreje či pudry na prostředí.
  5. Vyčistěte nebo nechte vyčistit sedačku či koberec.
  6. Vyperte ložní prádlo (také min. na 60 °C), a to zejména tehdy, pokud s vámi mazlíček spí v posteli.
  7. Pořádně vyluxujte a vytřete dezinfekcí.

Tímto to ale vaše úsilí nekončí. Jakmile vysajete, vyměňte sáček ve vysavači, a ten zablešený vyneste do popelnice. Tento proces opakujte nejlépe po celý týden.

Nezabírá to?

Může se stát, že i přes veškerou snahu, proces vyhubení blech nezabere, a je třeba ho zopakovat hned několikrát. Mazlíčka neustále sledujte, zda se nedrbe, nebo mu čas od času prohlédněte kožich. Důležitá je také prevence. 

Odčervení psů a koček

Blechy jsou mezihostitelem tasemnice, proto je důležité i mazlíčka pravidelně odčervovat. Toho docílíte pomocí odčervovacích tabletek nebo pasty.