5 tipů na nejlepší konzervy pro štěňata

Aby štěňátka hezky rostla, potřebují vyváženou stravu a také spoustu lásky. A protože mohou mít zpočátku problém rozkousat granule, nejlepší je dát jim měkké a voňavé maso z konzervy. Na trhu je jich spoustu a může být těžké se v nich vyznat. Právě proto vám v tomto článku poradíme ty nejlepší konzervy pro štěňata, se kterými ti malí rošťáci prostou jako z vody.

nejlepsi-konzervy-pro-stenata

Konzervy pro štěňata: Co byste měli vědět

Jak jistě víte, pejsci i štěňata jsou obecně velcí milovníci jídla a nepohrdnou žádnou dobrotou. Konzervy tedy patří k nejoblíbenějšímu krmivu. Patří do mokrého krmiva, které je pro štěňata dobře stravitelné a dobře se jim jí a doplňují tak i tekutiny ve srovnání se suchým krmivem. Navíc je pro ně také přirozenější jíst mokrou stravu. Bohužel ne každá konzerva na trhu je pro malé pejsky vhodná.

TIP: Jak krmit štěně?

Jak vybrat nejlepší konzervy pro štěňata

Aby byla strava štěňat pestrá, vyvážená a plná živin, je potřeba se dívat na složení konzerv. Štěňátka mají mnohem vyšší citlivost zažívání než dospělí psi, proto je důležité jim konzervy vybírat pečlivě. Jak vybrat nejlepší konzervy pro štěňata?

 • Složení konzervy: Vybírejte podle obsahu masa a nutričních hodnot, aby byly bílkoviny, sacharidy a tuky vyvážené. 
 • Druh masa: Druh a podíl masa poukazuje na kvalitu konzervy. Je dobré dávat štěňátku konzervu s kvalitním masem a také s vnitřnostmi. Obecně by měl být podíl masa 70 %. Oblíbené jsou kuřecí, hovězí a také jehněčí konzervy pro štěňata.
 • Alergie na potraviny: Štěňata mají citlivé zažívání a potravinová alergie nemusí být hned zřejmá. Proto u nové konzervy sledujte reakce, zda pejskovi sedla. Nejběžnější alergeny jsou: lepek, obiloviny, sója, mléčné výrobky, umělé konzervanty nebo určité druhy masa.
 • Značka konzervy: Nakupujte konzervy od značek, které jsou kvalitní a dbají na složení, ingredience i původ masa, narozdíl od konzerv, které jsou běžně v supermarketu. Mezi nejkvalitnější značky konzerv pro štěňata patří Marp, Bohemia Pet Food, Doxneo a Max Deluxe.
 • Cena: Cena se odvíjí od kvality, proto jsou kvalitní konzervy pro štěňata o něco dražší než ty supermarketové. Konzervy pro štěňata jsou obvykle ve větším a ekonomičtějším balení například ve srovnání s kapsičkami. Ceny se pohybují kolem 45 Kč za 400 g.

TIP: Kromě kvalitních konzerv a granulí nezapomeňte také na doplňky stravy pro zdravý růst vašeho mazlíčka.

Od kdy dávat štěňatům konzervy

Po narození pijí štěňátka samozřejmě mléko, ale už od několika týdnů jim můžete postupně zkoušet nabídnout i konzervy pro štěňata a zvykat ho na běžné krmivo. Začít můžete v době výměny mléčných zubů, které je zhruba mezi  2. a 7. měsícem. 

TIP: Jaké hračky pořídit pro psa najdete ZDE.

Co by měly obsahovat nejlepší konzervy pro štěňata

Hlavní kritérium, podle kterého vybírat, je jednoznačně složení konzervy. Protože konzervy pro štěňata by měly:

 • Být vyrobeny z čerstvého masa a ryb, 
 • obsahovat minimální množství přidaných cukrů a solí,
 • být bez konzervantů, barviv či jiné umělých přísad.

Pozor si dejte také na obiloviny, protože je na ně spousta pejsků alergických.

TIP: Jaké ovoce mohou pejsci jíst?

Jaký by měl být podíl masa v konzervách pro štěňata

Vysoký podíl masa je samozřejmě známkou kvality. Aby byla ale strava vyvážená a obsahovala všechny potřebné živiny a mohly tak být kompletním krmivem pro štěňata, obvykle konzervy obsahují také zeleninu, vývar nebo třeba vnitřnosti, takže neobsahují 100 % masa . Proto konzervy pro štěňata, které obsahují 100 % masa, jsou doplňkovým krmivem a měli byste jim k tomu dát i přílohu.

TIP: Co by měla obsahovat nejlepší kloubní výživa pro psy a štěňata?

Jsou lepší kapsičky nebo konzervy pro štěňata?

Většina pejskařů krmí své psí miláčky granulemi, ale protože je mokré krmivo pro štěňátka lépe stravitelné, často sáhnou alespoň ze začátku po konzervě nebo kapsičce. Co je pro pejsky lepší? Rozdíl je hlavně v objemu balení a ceně. A protože jsou konzervy pro štěňata ve větším a ekonomičtějším balení, jsou o něco levnější, takže pokud máte doma hned několik hladových krků, po voňavé konzervě se ani nezapráší. Kapsičky se pak hodí třeba na výlety nebo pro menší plemena.

TIP: 4 kroky jak zvykat psa na čištění zubů

Nejlepší konzervy pro štěňata

Které konzervy pro štěňata jsou u nás nejoblíbenější? Pojďme se podívat na ty nejlepší z nich.

1) Nejprodávanější u nás: Doxneo 2 Lamb konzerva pro štěňata

I štěňátka mají mlsné jazýčky a nejvíce jim u nás chutná konzerva s jehněčím a krůtím masem značky Doxneo. Obsahuje 92 % jehněčího a krůtího masa a také vnitřnosti. Je to kompletní krmivo, takže má všechny potřebné živiny. Navíc je bez obilovin, syntetických konzervantů a barviv.

Značka krmiva pro psy Doxneo je jednou ze tří značek firmy Pučálka s.r.o. (kromě Doxneo vyrábí i Marp a značku Aminela) a patří k nejkvalitnějším výrobcům krmiva pro psy. Doxneo nabízí tři různé řady, ale všechny receptury jsou bez obilovin a bez umělých konzervantů.

nejlepší konzervy pro štěňata

2)  Nejlepší konzerva pro štěňata s hovězím masem: Marp Pure Angus Beef konzerva pro psy 400 g

Štěňátkům rozhodně zachutná také hovězí konzerva Marp, ve které kromě lahodného masa a vnitřností najde také šťavnatý vývar. Navíc v ní jsou také přidané vitamíny, pro správný vývoj psů. Maso pochází z volných chovů, aby vaši miláčci měli to nejlepší.

Značka Marp je česká rodinná firma, která se zaměřuje na holistické receptury a snaží se nabídnout výrobky, které jsou šitý přesně na míru vašemu miláčkovi. Suroviny pocházejí od menších a lokálních dodavatelů, kteří garantují kvalitu a původ, a maso je z volných chovů. 

nejlepší konzervy pro štěňata

3) Nejlepší konzerva pro štěňata s kousky zvěřiny: MAX deluxe ZVĚŘINA KOUSKY 800 g

Věděli jste, že zvěřina je lehce stravitelná a obsahuje minimum tuku? Právě proto si na ní mohou pochutnat i štěňata s lahodnou konzervou MAX delux. Maso má charakteristickou chuť i vůni, po které se budou psi olizovat až za ušima. Konzervy se vyrábí v rodinné farmě ve východních Čechách.

nejlepší konzervy pro štěňata

4) Nejlepší jehněčí konzerva pro štěňata: Bohemia Jehněčí maso ve vlastní šťávě 400 g

Tato jehněčí konzerva Bohemia je jednodruhová a obsahuje tedy pouze 1 zdroj bílkovin, a to pouze jehněčí maso, které je unikátním druhem masa z francouzského plemene Charollais. Jednodruhové konzervy jsou vhodné pro štěňata s citlivým zažíváním nebo s potravinovými alergiemi. Kromě masa obsahuje také zeleninový vývar a lněný olej. 

nejlepší konzervy pro štěňata jehněčí

5) Nejlepší kuřecí konzerva se zeleninou pro štěňata: Marp Mix Chicken + Vegetable 400 g

Mají vaše štěňátka ráda kuřecí maso? Pak jim rozhodně zachutná kuřecí konzerva Marp se zeleninou. Kromě kuřecího masa a vnitřností obsahuje totiž superpotraviny, vývar, sladké brambory, brokolici i brusinky. Štěňátko tak získá spoustu vitamínů a živin.

marp-komzerva-kure-zelenina

TIP: Granule a konzervy - míchat, nebo nemíchat?

Jak často krmit štěně?

Krmit byste měli podle toho, jak staré štěně je a také o jaké plemeno se jedná. 

 • Štěně staré 6–12 týdnů: 4 x denně, velikost porce závisí na velikosti plemene a typu krmiva,
 • štěně staré 3–6 měsíců: 3x denně,
 • štěně staré 6–12 měsíců: 2x denně.

TIP: Přečtěte si, co dělat, když štěně zvrací. 

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jak vybrat kvalitní konzervu pro štěně?

Při výběru konzerv pro štěňata se dívejte na složení. Vybírejte od kvalitních značek, které mají kvalitní zdroje masa a vyvážené nutriční hodnoty. Často konzervy pro štěňata obsahují vývar, aby byly šťavnaté, a také vnitřnosti nebo zeleninu. Rozhodně by neměly obsahovat obiloviny, konzervanty nebo umělé látky.

Co dát štěněti na jídlo?

Ideální je dávat štěňatům od malička kvalitní konzervy pro štěňata a granule pro štěňata, aby si zvykli na běžné krmivo. U výběru konzerv pro štěňata vybírejte podle složení a obsahu masa, aby pejskovi nic nechybělo.

Od kdy dávat štěňatům konzervy?

Začít můžete v době výměny mléčných zubů, které je zhruba mezi  2. a 7. měsícem. Dávejte mu konzervy určené štěňatům s kvalitním obsahem bílkovin a potřebnými nutričními hodnotami. 

Kdy začne štěně přezubovat?

Výměna zubů probíhá většinou od 2. do 7. měsíce.  V této době můžete štěňatům nabídnout k jídlu konzervu nebo kapsičku a postupně ho zvykat na běžnou stravu. V této době také štěňata všechno žvýkají a okusují, takže se vyplatí jim pořídit žvýkací hračky, aby vám nezničili třeba oblíbené boty.

Zdroje

 • GUTH, Sy. How Dogs Digest Different Foods. 2009.
 • Beynen, A.C., 2017. Brain food for puppies. Creature Companion, 10, pp.36-38.
 • Villarreal, J.A., Jojola, S.M. and Schlanker, S., 2019. Puppy food preferences are maintained in adulthood. 
 • Kazimierska, K., Biel, W., Witkowicz, R. and Kochel-Karakulska, J., 2024. The Nutritional Value Adequacy and Microbiological Quality of Canned Foods for Puppies and Adult Dogs. Applied Sciences, 14(2), p.760.