Co by měla obsahovat nejlepší kloubní výživa pro psy

Pro své psí miláčky chceme to nejlepší, proto s láskou pečujeme i o jejich zdraví. Stejně jako u lidí se mohou klouby u pejsků časem zhoršovat a způsobit bolest, kulhání a také ztrátu chuti k pohybu. Abychom tomu předešli nebo to alespoň zmírnili, je důležité jim dopřát tu nejlepší kloubní výživu, jakou můžeme. Věděli jste, že artróza, artritida, záněty a bolesti kloubů se vyskytují u psů všech ras už od 5 let? Pojďte zjistit, co by měla obsahovat nejlepší kloubní výživa, jak ji vybrat a kdy ji začít psovi dávat.

co-by-mela-obsahovat-nejlepsi-kloubni-vyziva-pro-psy

Co by měla obsahovat kvalitní kloubní výživa pro psy

Správná výživa a kvalitní strava je důležitá jak pro celkové zdraví psa, tak i pro jeho klouby. Aby pejsky klouby nebolely a mohli si užívat radost z pohybu co nejdéle, kloubní výživa je nedílnou součástí stravy. Na trhu jich najdete spoustu, ale ne všechny jsou kvalitní. Pojďme se podívat na jednotlivé látky, které by měly být v kloubních doplňcích obsaženy.

TIP: 4 tipy, jak správně krmit psa

Hydrolyzovaný kolagen

Kolagen je stavební složkou chrupavek, šlach a vazů. Postupem času jeho produkce v těle klesá a je žádoucí ho tělu dodat skrze doplňky stravy. Tento typ kolagenu je chemicky rozložen na menší molekuly, což usnadňuje jeho absorpci, takže se lépe vstřebá do těla.

Jaké jsou účinky kolagenu u psů

Kolagen je důležitý pro pevné šlachy a celkovou pevnost pohybového aparátu, podporuje také regeneraci chrupavek, šlach a vazů, zlepšuje mobilitu starších psů, zpevňuje kosti a pomáhá snížit klinické příznaky kloubních onemocnění (dysplazie, artritida, osteoartritida atd.).

TIP: Vyzkoušejte výživu pro klouby a pohyb psů Movement s obsahem hydrolyzovaného hovězího kolagenu.

Kurkumin

Tato látka, která má antioxidační a protizánětlivé účinky se běžně nachází v kořenech kurkumovníku, který se používá také jako koření. Kurkumin je díky svým účinkům užitečný také při léčbě kloubních onemocnění (např. artritida). 

Kyselina hyaluronová

V těle se vyskytuje v tkáních, tekutinách a také v kloubech, kde brání přirozenému tření chrupavky, protože je hlavní složkou kloubního mazu. Má viskoelastické vlastnosti, takže funguje jako tlumič nárazů při pohybu. Díky tomu zlepšuje celkovou pohyblivost kloubů.

Chondroitin sulfát

Tuto látku najdeme v například v kůži, kloubních chrupavkách a také v pojivové tkáni. Díky chondroitinu jsou chrupavky pevné, pružné a odolné, protože zadržuje vodu a živiny, které chrupavka potřebuje pro hydrataci a pružnost. Běžně se tak používá pro posílení kloubů a také při léčbě kloubních onemocnění, protože pomáhá snížit bolest a zlepšuje kloubní pohyblivost.

TIP: Jaká je správná skladba potravy psa?

Metylsulfonylmetan (MSM)

Organická síra, která má vliv na tvorbu chrupavky a kolagenu a jeho vstřebávání. Poskytuje podporu přirozenému procesu hojení tím, že snižuje záněty a bolest spojené s artritidou a jinými kloubními problémy. Funguje jako tzv. nosič, díky kterému se látky dostanou tam, kam patří. Kromě toho pomáhá odstraňovat těžké kovy z těla a podporuje zdravou funkci jater.

Omega-3 mastné kyseliny 

Omega-3 mastné kyseliny nejsou jen pro lesklou srst a zdravou kůži; jsou také důležité pro zdraví kloubů. Přispívají k redukci zánětu v těle psa a podporují tvorbu kloubního mazu, což snižuje tření a opotřebení.

Žraločí chrupavka

Obsahuje kolagen typu II, glykosaminoglykany (GAGs) a chondroitin sulfát, což jsou hlavní složky podporující zdraví kloubů. Žraločí chrupavka pomáhá udržet klouby, šlachy, kosti i zuby zdravé. Navíc podporuje také nervový systém a činnost svalů.

TIP: Dejte svému psovi žraločí chrupavku od Marp Holistic, kterou snadno přimícháte do jídla.

zraloci-chrupavka

Nejlepší formy kloubní výživy pro psy

Kloubní výživa pro psy se prodává v různých formách, protože každému pejskovi bude vyhovovat něco jiného. Často ji najdete ve formě tablet či kapslí, v prášku, ale také ve formě pamlsků, na kterých si pejsci pochutnají. 

  • Kloubní výživa pro psy ve formě tablet: Jsou snadno dávkovatelné a mají dlouhou trvanlivost. Jsou také ideální pro psy, kteří mají alergie nebo citlivý žaludek.
  • Kloubní výživa pro psy ve formě prášku: Prášek lze snadno smíchat s voňavou konzervou nebo kapsičkou pro psa. Jsou vhodné pro psy, kteří mají potíže s polykáním tablet nebo kapslí.
  • Kloubní výživa ve formě pamlsků: Může se jednat například o slepičí nebo krůtí kolagen, který je vhodný i pro pejsky na dietě nebo o žvýkací pamlsky, jako jsou třeba Chewllagen kuřecí rolky nebo Chewllagen hovězí donut.

TIP: 10 tipů na nejlepší konzervy pro psy

Kdy a proč začít psům dávat kloubní výživu 

Většina pejskařů začne kloubní výživu psům dávat v momentě, kdy už pejska klouby bolí, což už může být pozdě. Věděli jste, že artróza, artritida, záněty a bolesti kloubů se vyskytují u psů všech ras už od 5 let? Léčba těchto kloubních onemocnění bývá náročná a často je šance na uzdravení velmi malá. Kloubní výživa by se měla psům dávat už od štěňátek a poté i dospělým psům jako prevence. 

Kloubní výživa pro štěňata

Kloubní výživa pro štěňata je důležitá pro správný vývoj kloubních chrupavek, zvláště u štěňat velkých plemen, která mají větší zátěž na klouby. Během růstu štěněte může docházet k řadě potíží, jako je dysplazie kyčelních kloubů, zánět dlouhých kostí a další. Díky podávání kloubní výživy už od štěňat a mladých rostoucích psů se výrazně tlumí rozvoj genetických i vývojových vad kloubů.

TIP: Víte, jak správně krmit štěně?

Příznaky onemocnění pohybového aparátu u štěňat

Máte podezření na onemocnění pohybového aparátu nebo bolesti kloubů u vašeho štěněte? Prvním znakem je bolest při pohybu, nedostatek zájmu o pohyb a hru a později může začít výrazně kulhat. Náchylnější jsou větší plemena psů. Jedním z častých onemocnění během vývoje kosterního systému je panostitida, což je zánět kostí způsobený nadměrným příjmem bílkovin ve stravě.

Aktivní psi s větší fyzickou zátěží

U jakékoliv psí rasy i věku je ideální jim dávat kloubní výživu preventivně (například ve formě pamlsků), protože přece jen každý pejsek má pohyb rád. Zvláštní pozornost by ale měli mít také velmi aktivní pejsci, kteří mají zvýšenou fyzickou zátěž (agility, coursing, dogfrisbee, běhání u kola, horské túry apod.). Proto pokud máte doma psa sportovce, nezapomeňte pečovat o jeho zdravé kluby, vazy i šlachy.

TIP: Cestování se psem - 16 tipů, na vybavení pro psa

aktivni-pes

Starší psi a psi s obezitou

Tak, jak je tomu i u člověka, i u psů s věkem klesá produkce kolagenu a dalších látek, které podporují zdravý pohyb nejen kloubů. Aby pejsky ve stáří klouby nebolely a mohli si užívat procházky a venčení, zdravé kluby jsou základ. Větší pozornost by kloubům měli dávat i pejskaři, kteří mají doma psa s nadváhou či obezitou, protože na jejich klouby je vyvíjen nadměrný tlak a klouby mohou být opotřebeny i v mladém věku.

TIP: Nadváha u psů - Co dělat a jak vybrat dietní granule?

Operace a úrazy psů

Další skupinou psů, kteří rozhodně potřebují kloubní výživu, jsou pejsci po úrazu či operaci, aby se jim vše dobře hojilo. Kloubní výživa nejen podporuje zdraví kloubů, ale dodává především potřebné látky, které mohou pejskům chybět a také podporují samotnou regeneraci. U těchto případů vám vhodnou kloubní výživu doporučí veterinář.

Jak vybrat nejlepší kloubní výživu pro psa

Už víte, co by nejlepší kloubní výživa měla obsahovat. Při výběru je ale důležité zaměřit se také na potřeby samotného pejska. Podle čeho vybrat kloubní výživu pro psa?

  • Kvalita a složení: Pečlivě si přečtěte složení doplňku stravy, abyste si byli jistí, že obsahuje látky (hydrolyzovaný kolagen, chondroitin, kurkumin apod.), které opravdu fungují.
  • Věk psa: Štěně nebo starší pes mohou mít jiné potřeby, co se týče výživy kloubů. Starší psi nebo psi s kloubními onemocněními mohou potřebovat produkty s větším obsahem některých látek, jako je například kolagen. Naopak štěňata budou vyžadovat doplňky s velkým podílem kyseliny hyaluronové a chondroitinem.
  • Forma kloubní výživy: Umí váš pejsek spolknout tabletu? Pokud ne, vyberte například práškovou kloubní výživu nebo pamlsky, které zvládne sníst. A protože by pejsek měl jíst kloubní výživu dlouhodobě, je důležité vybrat takovou formu, která mu bude vyhovovat a bude mu nejlépe i chutnat.

TIP: Váš pejsek si pochutná také na kuřecích pařátech, které jsou plné kolagenu.

Prevence zdravých kloubů a jak pečovat o klouby psů

Nyní se pojďme zaměřit na prevenci kloubních onemocnění u pejsků a jak o klouby správně pečovat, protože prevence je přece základ.

Udržení tělesné hmotnosti

Nadváha a obezita u psů zkrátka nadměrně zatěžuje klouby. Aby váš pejsek nadváhu neměl, dbejte na kvalitní stravu a dostatek pohybu. Vyberte mu granule podle jeho potřeb, aby mu nic nechybělo a aby si udržovat zdravou váhu. Moc dobře víme, že pejsci by nejraději jedli pořád a jejich oči vypadají hladově kdykoliv ucítí něco dobrého. Dodržujte ale také správné množství potravy podle jeho velikosti a věku. 

Přirozený pohyb

Přestože je pohyb nedílnou součástí psího života, buďte opatrní u pejsků, kteří mají nějaké genetické předpoklady ke kloubním onemocněním. Vždy fyzickou aktivitu a hry přizpůsobte věku a jeho fyzické kondici. Přetížení může vést pouze ke zhoršení stavu pohybového aparátu. Pozor hlavně u štěňat, které už jsou velké a snadno můžete přecenit jejich síly (např. chůze do schodů, běh u kola, horské výšlapy).

Vhodné postroje a výbava

Každý pejsek by měl mít dobře vybraný postroj a výbavu, která ho nebude omezovat v pohybu, nebude ho nikde škrtit nebo poškozovat pohybový aparát.

TIP: Jak vybrat nejlepší postroj pro psa

 

Pravidelné veterinární prohlídky

Pravidelné návštěvy veterináře jsou nezbytné pro kontrolu zdraví vašeho psa, včetně stavu jeho kloubů. Veterinář může lépe odhalit potenciální problémy v raných stádiích a doporučit vhodné léčebné nebo preventivní opatření.

Co pomáhá na bolest kloubů u psa

Když už vašeho pejska klouby bolí a trápí se, na prvním místě je rozhodně návštěva lékaře, který přesně zjistí, co pejskovi je a navrhne nejlepší řešení. Kromě doplňků stravy na podporu kloubů pomáhají také protizánětlivé léky, fyzioterapie a různé cvičení. Důležité je také věnovat pejskovi pozornost, abyste zjistili, co mu pomáhá.

Co je nejlepší na artrózu u psa

Artróza je onemocnění kloubů, které pejsky často trápí. Způsobuje bolest a omezuje samotný pohyb. Léčba se zaměřuje hlavně na zmírnění bolesti a podporu pohyblivosti. Těmto pejskům se dává kvalitní kloubní výživa a často se léčba kombinuje také s fyzioterapeutickým cvičením a s léky. Psi by se měli také vyhýbat skákáním a nárazům.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Co je nejlepší na klouby pro psy?

Pro zlepšení kloubů pejska je nejlepší kvalitní kloubní výživa s obsahem účinných látek, jako jsou hydrolyzovaný kolagen, kurkumin, Chondroitin sulfát, kyselina hyaluronová, žraločí chrupavka a další. Tyto látky v kloubní výživě podporují pohyblivost kloubů a doplňují potřebné látky.

Jak doplnit psovi kolagen?

Kolagen je možné doplnit ve výživových doplňcích na klouby, ale také v chrupavkách, kuřecích pařátech a dalších potravinách.

Jak poznat že psa bolí klouby?

Když věnujete pozornost svému pejskovi, můžete si při bolesti kloubů všimnout kulhání, kňučení při pohybu, únavu, nechutenství a také podrážděnost. Nejlepší je vždy vyhledat veterináře, abyste zjistili, co pejskovi je a dopřát mu také kvalitní kloubní výživu.

Jak kloubní výživa pro psy funguje?

Složky obsažené v kloubní výživě doplňují látky, které už tělu chybí a zároveň podporují regeneraci a zdraví kloubů a chrupavek. Kromě toho snižují zánět a tak se celková pohyblivost pejska lepší.

Kdy uvidím výsledky při užívání kloubní výživy?

Každý pejsek je jiný a jeho klouby mohou být v různém stavu. Obvykle je doporučováno užívání po dobu alespoň 2 měsíců, ale znaky zlepšení se mohou projevit i dříve po několika týdnech. Pejsci jsou více aktivní a je na nich vidět, že je už bolest tolik netrápí.

Zdroje

Deparle, L.A., Gupta, R.C., Canerdy, T.D., Goad, J.T., D'ALTILIO, M., Bagchi, M. and Bagchi, D., 2005. Efficacy and safety of glycosylated undenatured type‐II collagen (UC‐II) in therapy of arthritic dogs §. Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics, 28(4), pp.385-390.

Varney, J.L., Fowler, J.W. and Coon, C.N., 2022. Impact of supplemented undenatured type II collagen on pain and mobility in healthy Labrador Retrievers during an exercise regimen. Translational Animal Science, 6(3), p.txac123.

Blumenthal, N.M., 1988. The use of collagen membranes to guide regeneration of new connective tissue attachment in dogs. Journal of periodontology, 59(12), pp.830-836.