5 tipů, jak vybrat nejlepší postroj pro psa

Žádnému pejskaři nechybí ve výbavě pro psa obojek ani vodítko. Někteří však dávají přednost postrojům pro psy. Ptáte se, na co je postroj pro psa dobrý, a jak vybrat ten správný? My pro vás máme veškeré potřebné informace včetně tipů, jak vybrat nejlepší postroj pro psa.

nejlepsi-postroj

Na co je postroj pro psa?

Postroj pro psa se používá v podstatě místo klasického obojku. Jeho kšíry obepínají psí hrudník místo krku, což je bezpečnější pro psí krk a dýchání. Někteří páníčkové dávají přednost postrojům kvůli jejich šetrnosti pro zdraví psa a pohodlnosti. Psí postroje jsou ideální volbou pro běhání, aktivnější procházky, jízdu autem, ale i pro běžné nošení.

Postroj nebo obojek?

Otázka, zda je lepší postroj či obojek je téměř nezodpověditelná. Oba typy mají své výhody i nevýhody, záleží na vašich preferencích a pohodlí psa.

Obojek je osvědčenou klasikou a je výhodný zejména při výcviku psa. Obojky jsou také jednodušší a rychlejší na oblékání a psi je mohou nosit téměř pořád. Další výhodou obojků oproti postrojům je jejich nižší cena.

TIP: Jak vybrat správný obojek pro psa?

Postroje jsou naopak náročnější na oblékání a jsou rozhodně dražší. Jsou však ideální pro psy se špatným dýcháním či problémy s pohybovým aparátem, jelikož jsou postroje šetrnější ke krku, hrudníku a páteři. Díky lepší distribuci tažné síly jsou postroje pro psa i méně stresující. Avšak nejsou příliš vhodné při výcviku a usměrňování psa.

Postroje se obecně doporučují pro velké a aktivní psy, ale nosí je i ti menší jako například mopslíci nebo buldočci.

postroj-pro-psy

TIP: 7 tipů, jak zklidnit štěně i psa ve stresu

Jak vybrat nejlepší postroj pro psa

Při výběru postroje pro psa je důležité dbát na to, aby pejskovi opravdu seděl a nezpůsoboval mu jakékoliv nepohodlí. Postroje se vyrábějí v mnoha velikostech a stylech, je nezbytné zvážit všechny nabízené možnosti a vybrat takový postroj, který bude vyhovovat, jak vám, tak psovi. Pojďme se tedy společně podívat na 5 tipů, jak vybrat nejlepší postroj pro psa.

1) Podle typu a materiálu postroje

Existují různé typy postrojů pro psy, které se vyrábějí z různých materiálů. Materiál by měl být zpravidla prodyšný a neměl by psa svědit nebo zahřívat. Dále by měl být materiál pevný, odolný a měl by mít dlouhou živnost. Výhodou může být i voděodolnost.  Co se týče typu postroje, těch je na výběr hned několik:

  • Hrudní postroj: Hrudní postroje jsou v nejvíce zatěžovaných partiích rozšířené a kompaktnější. Jejich nevýhodou je absence spon a přezek, složitější oblékání a svlékání a malá nastavitelnost.
  • Postroj ve tvaru H: Tento typ je jeden z nejběžnějších. Je vhodný na každodenní procházky a většinou mívá nastavitelné popruhy. Není vhodný pro psy tahače a pro dlouhé procházky či sportování se psem.
  • Postroj ve tvaru YPostroj ve tvaru Y poznáte podle spojení popruhů na hrudi, jež zaručuje, že tlak se bude opírat o hrudní kost a nikoliv o krk. Je vhodný především pro psí sportovce.
  • Norský postroj: Postroje norského typu se oblékají nejjednodušeji, tudíž bychom je doporučili pro starší pejsky s omezenou pohyblivostí. Avšak tento typ omezuje pohyblivost ramenních kloubů, což může být nežádoucí.
  • Postroj pro psa do autaPro každodenní a bezpečné cestování autem jsou skvělým řešením postroje do auta. V podstatě slouží jako bezpečnostní pás pro psa. TIP: Základní výbava pro cestování se psem
  • Postroj pro psa na běhání a jiné sportyPokud máte doma aktivního psa, s kterým rádi běháte nebo se věnujete jiným sportům, pak existují speciální typy postrojů přesně pro tyto aktivity.

2) Podle velikosti 

Je samozřejmě rozdíl, zda kupujete postroj pro malé plemeno nebo pro velkého psa. Před pořízením postroje, svého psa změřte na všech důležitých místech (hrudník, krk). Každý postroj by měl sedět přímo na míru.

3) Podle použití a temperamentu psa

Při výběru postroje zvažte, na co ho budete používat. Zda ho potřebujete na každodenní procházky či na běhání a jiné sporty. Taktéž berte v úvahu temperament vašeho psa. Na klasické používání se prodávají postroje ve tvaru H, kdežto na psí sporty jsou vhodnější postroje ve tvaru X nebo Y. 

Dále se postroje podle užití dělí na krátké a dlouhé. Krátké postroje jsou vhodné na všechny každodenní aktivity od procházek až po dlouhé výlety. Dlouhé postroje jsou naopak vhodné pro všechny aktivity, při kterých pes běží před vámi.

4)  Podle pohodlí a bezpečnosti postroje

Nejlepší postroj pro vašeho psa, je takový postroj, který je psovi pohodlný a zaručuje psovi bezpečnost. Pokud chodíte se psem na večerní procházky určitě stojí za zmínku postroje s reflexivními prvky. Pohodlí psovi zajistíte správně sedícím postrojem z příjemného materiálu, který bude splňovat funkci podle vašich individuálních potřeb a podle potřeb psa.

TIP: Máte pejska sportovce? Nezapomeňte na kvalitní kloubní výživu. Víte, co by měla obsahovat?

5) Podle ceny a značky

Jak už bylo řečeno, existuje velké množství typů postrojů a velké množství značek. Postroje jsou zpravidla dražší než obojky, ale za to se jedná o dlouhodobější nákup. Kvalitní postroje se pohybují v cenovém rozmezí od 1000 Kč. U nás na e-shopu najdete postroje prémiové kvality značky Hurrta.

postroj

Jak se měří postroj pro psa

Základem pro výběr nejlepšího postroje, je psa správně změřit. Změřte obvod krku (tam, kde by měl obojek), délku zad (ta se měří od úrovně předních nohou k ocasu) a obvod hrudníku (na nejširším místě za předníma nohama pejska). K naměřeným hodnotám můžeme přidat 2 cm pro případ, kdyby pes přibral.

Postroje bývají však nastavitelné a na e-shopech většinou bývají tabulky s velikostmi.

Jak na postroj pejska naučit?

Tak jako se vším, musíme pejska na postroj naučit, aby si na něj zvykl. Jděte na to postupně - nejprve zkuste psovi postroj ukázat, můžete ho odměnit pamlskem jen za to, že se na něj v klidu dívá. Poté mu zkoušejte postroj přetáhnout přes hlavu. Pokud už zvládá dát do postroje hlavu sám, tak následně zkoušejte nandat postroj celý. 

TIP: Co dělat při nadváze u psa

psi-postroj

Často kladené otázky:

Jak často by měl pes nosit postroj?

Ideální je nosit postroj při procházkách a venčení. Věnujte pozornost potřebám vašeho psa a situacím, kde je postroj vhodný.

Mohu postroj použít i při tréninku?

Ano, mnoho postrojů je navrženo i pro trénink. Vyberte speciální postroj pro sportovní aktivity.

Jak zvolit správný postroj pro malé plemeno?

Zaměřte se na drobné a lehké postroje, které neomezují pohyb malých plemen.

Co dělat, když postroj nesedí správně?

Zkontrolujte, zda jste správně změřili velikost. V případě potřeby se nám ozvěte, rádi vám pomůžeme s výběrem postroje. 

Zdroje: 

Pauli, A. M., Bentley, E., Diehl, K. A., & Miller, P. E. (2006). Effects of the application of neck pressure by a collar or harness on intraocular pressure in dogs. Journal of the American Animal Hospital Association42(3), 207-211.

Blake, S., Williams, R., & Ferro de Godoy, R. (2019). A systematic review of the biomechanical effects of harness and head-collar use in dogs. bioRxiv, 759258.

DOWDESWELL, Lauren. The Influence of Harness Design on Shoulder and Elbow Biomechanics in Pet Dogs.