JEDINÝ VÁNOČNÍ DÁREK, KTERÝ SI PŘEJE KAŽDÝ PSÍ MAZLÍČEK!! DOX-BOX vánoční edice má letos SUPER-OBSAH! Za 527 Kč pořídíte pamlsky v hodnotě vyšší než 720 Kč! Takže přejeme - šťastného a bohatého Ježíška.

Základní výbava pro štěně: 15 tipů, co koupit

Pojedete si pro nového člena rodiny, ale nevíte, co štěňátku pořídit? Připravili jsme si pro vás 15 tipů na základní výbavu pro štěňátko. Ať už si jedete pro jorkšíra nebo ovčáka, budete potřebovat kvalitní obojek, vodítko, přepravku, ale i něco na péči o jejich kůži, tlapky, drápky, oči a uši. V tomto článku se dozvíte vše, z čeho se skládá základní výbava pro štěně.

Co koupit pro štěně: 15 věcí, na které nezapomenout 

Asi všichni počítáte s tím, že štěňátko potřebuje pelíšek a nějaké krmivo, ale neměli byste zapomenout ani na přepravku nebo hygienické podložky na první týdny společného života se štěňátkem. Tady je 15 věcí, které byste měli mít doma ještě předtím, než si nového člena přivezete domů. 

Tip: Pořiďte základní štěněčí balíček, kde najdete ty nejlepší pamlsky, hračky, bobko sáčky a další potřeby pro štěňátko. 

zakladni-vybava-pro-stene

1) Přepravku potřebujete od začátku

Pejska si potřebujete v něčem přivést. Ačkoliv si štěňátko můžete přinést v košíku, přepravku budete potřebovat na transport pejska k veterináři nebo na cestování autem. Do přepravky vložte měkkou podložku, aby to bylo pro štěňátko pohodlné.

Řada pejsků v přepravkách pak rádo spí i doma, protože se v nich cítí bezpečně. Pokud máte dostatečně prostornou přepravku, aby se v ní pejsek mohl otáčet, můžou v ní spát zavření i v noci. Je důležité ale pejska na přepravku naučit, aby pro něj byla opravdu bezpečným místem. Nikdy pejska nezavírejte do přepravky za trest!

2) Pelíšek

Každé štěně potřebuje své vlastní místo, kde si může odpočinout a cítit se bezpečně. Na trhu najdete obrovskou nabídku pelíšků, ačkoliv pelíšek stačí menší, počítejte s tím, že štěňátko rychle vyroste, takže kupujte pelíšek takový, abyste ho za pár měsíců nemuseli měnit.

Jednu dobu byly velmi populární proutěné pelíšky, ty ale nejsou vhodné pro štěňátka. Proč? Velmi rádi je koušou. Pelíšek umístěte doma na klidné místo, určitě ho nedávejte na místo, kde je příliš velký průvan a rozhodně ne vedle reproduktorů. 

3) Misky, lízací podložky a zpomalovací podložky

Vybírejte vždy protiskluzové misky, aby štěňátko neposouvalo při žraní misku po celé místnosti. Některá štěňátka potravu hltají (a potom zvrací), proto je vhodné koupit interaktivní podložku, která žraní zpomaluje.

4) Kvalitní granule

Dobří chovatelé vám dají pro štěňátko malou výbavičku včetně granulí, které doteď pejsek jedl. Nikdy byste neměli přecházet okamžitě na jiné krmivo. Přečtěte si, jak vybrat nejlepší granule pro vašeho psa, jak krmit štěně a jak přejít na nové granule, abyste neudělali nějakou zásadní chybu. 

TIP: A protože se malým štěňátkům budou dobře jíst také konzervy s voňavými kousky masa, podívejte se na 5 tipů na nejlepší konzervy pro štěňata, které jim rozhodně zachutnají.

5) Hračky

Čím lepší a zábavnější hračky pejsek má, tím méně hrozí, že vám doma začne kousat kabely, nábytek a koberce (samozřejmě pejska stejně musíte hlídat a u některých kousavějších plemen se nevyhneme tomu, že vám něco zničí). Hračky ale pomáhají v rozvoji dovedností a podporují jeho fyzickou aktivitu. Štěňata procházejí procesem výměny zubů, což může být bolestivé a nepříjemné, žvýkací hračky jim pomohou si ulevit od bolesti.

Hra s hračkami je také skvělým způsobem, jak posílit vztah mezi majitelem a štěnětem. Společná hra posiluje důvěru a vzájemné pouto a pomáhá štěňatům lépe porozumět svému novému majiteli. A jaké hračky koupit? Většina pejsků miluje míčky a hračky na aportování, šustící hračky a čmuchací koberečky. 

6) Výcvikové pamlsky a pamlsky na zabavení pejska

Pamlsky jsou skvělým způsobem, jak odměňovat vaše štěně za správné chování. Na výcvik jsou vhodnější menší pamlsky, které pejsek zvládne rychle sníst. Na začátku doporučujeme pejskovi pořídit DOX-BOX, kde jsou superprémiové pamlsky (hodnota pamlsků v něm je vždy vyšší než cena samotného DOX-BOXu) a zjistíte tak, co vašemu novému pejskovi chutná nejvíce. V DOX-BOXU jsou vždy jak tréninkové pamlsky, tak i pamlsky, které jsou na žvýkání a pejska zabaví na delší dobu. 

7) Kartáč na srst a tlapky

Pokud si pořizujete pejska, který má delší srst, měli byste mít od začátku ve výbavičce kartáč. Pravidelné kartáčování pomáhá odstraňovat odumřelé chlupy a snižuje riziko vzniku kožních problémů. Je opravdu vhodné od začátku pejska zvykat na česání, aby pak u psího kadeřníka nebyly žádné problémy. 

Ať už máte krátkosrstého nebo dlouhosrstého pejska, měli byste mít základní vybavení na péči o tlapky.

8) Šampon pro štěňátka

Šampon budete potřebovat možná dříve, než si myslíte. Štěňátka jsou občas trochu prasátka a vyválí se na procházce v bahně nebo i v mršině. Mějte proto připravený šampon vhodný pro štěňátka. 

9) Výcvikové podložky na čůrání

Štěňátkům chvíli trvá, než se naučí, že se doma nečůrá. Praktickým pomocníkem při výchově štěňátka jsou absorpční podložky, které využijete nejen na trénink hygieny, ale i při cestování se štěňátkem. Tip: Nehody se stávají, skvělým pomocníkem na odstranění zápachu moči je tento sprej od Aminely.

10) Ubrousky nebo vodička na čištění očního okolí

Štěňátkům často teče z očí, proto byste měli být vybaveni buďto speciálními ubrousky na čištění očního okolí nebo vodičkou, kterou si nanesete na tamponek a oční okolí vyčistíte. Nepodceňujte čištění očí u štěňátek, můžete si zadělat na nepříjemné problémy!

11) Vodička nebo ubrousky na čištění uší

Záněty uší bývají nejčastějším problémem u štěňátek, které veterináři řeší. Přitom se jim dá jednoduše předejít, stačí jednou za čas vyčistit pejskovi uši ušní vodičkou nebo ubrousky. Přečtěte si, jak čistit uši zde.  

obojek-pes

12) Čištění zubů

S čištěním zubů se vyplatí začít hned od štěněte, a to i přesto, že se jim ještě zoubky vymění. Proč tedy začít hned čistit? Pejsek si jinak na to nezvykne a můžou vás čekat obrovské problémy zahrnující i operace. Jak správně čistit psovi zuby si přečtěte tady.

13) Antiparazitika

Zde bychom chtěli upozornit, že na odčervení existují i přírodní tabletky a prášek, nemusíte tedy dávat preparáty, které jsou plné chemie. Pokud si pořizujete pejska v období klíšťat (duben–září), určitě si pořiďte i něco proti klíšťatům. Co funguje na klíšťata si můžete přečíst zde.

14) Zásobník na sáčky na bobečky

Zodpovědný pejskař uklízí po svém čtyřnohém kamarádovi i jeho exkrementy. Abyste si nezapomínali brát na procházky pytlíky, doporučujeme si na vodítko připevnit zásobník.

15) Obojek a vodítko

Prvním krokem k zajištění bezpečnosti a pohodlí vašeho štěněte je pořízení obojku a vodítka. Obojek by měl být pohodlný a vyrobený z kvalitního materiálu, který nezpůsobuje podráždění pokožky. Vodítko by mělo být odolné a dostatečně dlouhé pro příjemné procházky venku. Zapamatujte si, že výběr správné velikosti obojku je klíčový, aby bylo zajištěno pohodlí pro vaše štěně. Jak vybrat obojek si můžete přečíst zde.

Co ještě se hodí mít ve výbavě pro štěňátko

Štěňátka venku sežerou opravdu ledasco, proto se může stát, že vám bude blinkat nebo mít průjem. Pokud máte podezření, že pejsek sežral něco, co by neměl, je skvělé mít po ruce EnteroZoo. Pokud problémy trvají déle než 24 hodin, kontaktujte bez prodlení svého veterináře.

Tip: 15 potravin, které pes nesmí jíst

 balicek pro stene

Startovací balíček pro štěňata od Super-granule.cz

 

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Bez čeho se štěně neobejde?

Pro nové štěně budete potřebovat několik základních věcí, včetně misky na jídlo a vodu, krmivo pro štěňata, pelíšek, obojek a vodítko, hračky a nějaké pamlsky. Také je dobré mít základní výbavu na hygienu a péči o pejska, jako jsou kartáče, šampon a léky proti blechám a klíšťatům.

Jaké je nejlepší krmivo pro štěně?

Každé štěně má jiné potřeby, ale vždy se dívejte po super prémiovém krmivu. Populární značky jsou MARP, Taste of the Wild nebo DOXNEO. 

Jaký typ hraček je nejlepší pro štěně?

Každé štěně je jiné, ale nejdůležitější je vybrat bezpečné hračky, které jsou z materiálů, jež nemohou ublížit štěněti. Vyzkoušejte míčky a hračky na aportování, šustící hračky a čmuchací koberečky. 

SEKSEL, Kersti. Puppy socialization classes. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 1997, 27.3: 465-477.

SOMMERVILLE, Rebecca; O’CONNOR, Emily A.; ASHER, Lucy. Why do dogs play? Function and welfare implications of play in the domestic dog. Applied animal behaviour science, 2017, 197: 1-8.

MOREY, Darcy F. Burying key evidence: the social bond between dogs and people. Journal of Archaeological Science, 2006, 33.2: 158-175.

GORREL, C.; RAWLINGS, J. M. The role of tooth-brushing and diet in the maintenance of periodontal health in dogs. Journal of veterinary dentistry, 1996, 13.4: 139-143.