OSINA - NENÁPADNÉ NEBEZPEČÍ ČÍHAJÍCÍ I NA PROCHÁZCE

Obal travního semene, který na pohled vypadá neškodně. Na dotek už je to jiné! Je to nebezpečí číhající na mnoho místech!

Co je to osina?

Osina je vláskovitý nebo štětinovitý výrůstek, často dosti drsný a tuhý, dlouhý i přes 1 cm. Vyskytuje se v jednoduchém květenství klásku u trav. Osinou jsou zakončeny ochranné obaly semene, které ho chrání při dozrání proti poškození. Po dozrání se snadno a lehce oddělují od stonku a pro svoje drsné zakončení se velmi jednoduše tato zralá semena trav snadno zachytí v psí srsti a potom se mohou na pejskovi lehce posouvat.vzor obrázku email - širší (6)

A kdo je nevíce ohroženou skupinou?

Nejčastěji se osiny zachytí v meziprstí a uších (zejména u plemen se převislými ušními boltce – kokršpaněl, king charles, pudl, aj. Ale i psi s  postavenýma ušima mohou s větší pravděpodobností dostat do uší osiny. Nicméně téměř každý pes může narazit na osiny. Psi s dlouhou srstí mají větší pravděpodobnost, že budou zachytávat osiny. Osiny se mohou držet na srsti mezi psími tlapami a nerozlišují, pokud jde o nozdry a jiné otvory. Nejvíce jsou ohroženi psi, kteří tráví hodně času v terénu.

Kde všude může mazlíčka potrápit?

V meziprstí se ostrý konec osiny zabodne a kůží proniká až do podkoží. Tím se osina schová a není okem viditelná. Vzniká tak velmi bolestivé místo, které okamžitě oteče a mazlíček potom kňourá, tlapku si olizuje a většinou i kulhá. Pokud tedy najdete jakoukoli bulku, ihned navštivte svého veterináře. Pokud nezasáhnete včas, osina tak může podkožím v důsledku pohybů psa vycestovat třeba až na vyšší část nohy nebo třeba i hrudní koš. Potom se objeví zanícené ložisko, píštěl a vytéká hnisavá tekutina. Znovu je tedy tento stav řešit a pokud se tam osina nachází, je nutné ji ihned odstranit. Dalším místem, které je náchylné na osiny jsou právě zvukovody. Poznáte to velmi jednoduše. Váš mazlíček začne ihned třepat hlavou, škrábat se v uchu nebo otírat hlavou uši o koberec. Místo je bolestivé, takže mazlíček může kňučet. Takto uvízlá osina u bubínku pejska opravdu dráždí a v místě může vzniknout nepříjemný zánět. Opravdu jediné řešení je navštívit pana veterináře, aby se do ouška podíval otoskopem a osinu tenkými kleštěmi vytáhl.vzor obrázku email - širší (5)

Jak poznáme, že má váš mazlíček zapíchnutou osinu?

Jsou opravdu zrádné – jsou malé a mohou se zavrtat naprosto kamkoli. Signály, že váš pejsek může mít osinu jsou docela jasné. Nejčastěii se to stává v době, kdy semena rostou a tráva je suchá, tedy v létě nebo v období babího léta. 

Příznaky osiny v tlapce:
 • nadměrné olizování tlapek
 • kulhání
 • otok tlapky
 • měkký a oteklý hrbolek mezi prsty
Příznaky osiny v oušku:
 • časté třepání hlavou
 • naklánění hlavou
 • drbání se u ucha
 • kňučení, při vašem dotyku na hlavě
 • začervenání ucha nebo u ucha
 • výtok z ucha
Příznaky vdechnutí osiny
 • kýchání 
 • kašel
 • obtížné a nepravidelné dýchání

Příznaky osiny v oku:

 • oteklé
 • zarudlé a podrážděné
 • drbání si oka tlapkou
 • otírání si oka o koberec nebo otírání o nábytek
 • šilhání

vzor obrázku email - širší (3)

Jak předcházet nepříjemnému zranění z osin?

Prohlížejte srst svého mazlíčka během letní sezóny. Chodili jste pěšky po polích nebo v místech, kde není udržovaná tráva? To může být i podél chodníků. Proto se na to zaměřte. Kartáčujte pejska podle potřeby, obzvláště pozorně sledujte špičky osin v srsti psa. Pečlivě zkontrolujte obličej a uši psa, ale i kolem úst, případně dovnitř. Další, co je potřeba velmi důkladně prohlédnout jsou jeho tlapky, zejména pak mezi prsty. Pokud nějakou osinu najdete, použijte nejlépe pinzetu. Pokud je osina už hluboce zapuštěná, nebo je-li oblast kolem ní červená nebo oteklá, okamžitě kontaktujte svého veterináře. Pamatujte si, že osina nevyjde ven sama od sebe a mohou se zavrtat teoreticky až do mozku, páteře, ušních bubínků, plic – vlastně kamkoli. Nejjednodušší způsob, jak zabránit problémům s osinami, je udržet psa mimo zarostlé travnaté plochy. Zvažte také úpravu srsti svého mazlíčka během sezóny osin, zejména pokud má tendenci vytrvale chytat osiny na jednom místě.

Vytažení osiny, ať už z meziprstí nebo z ucha by měl provádět váš veterinární lékař. Zákrok může být pro pejska natolik bolestivý, že je nutné psa uvést do mírné krátkodobé anestezie/sedace. Pro prevenci doporučujeme po procházkách v lučních porostech hustě osrstěná plemena pejsků pořádně prohlížet a zachycená travní semena ze srsti důsledně odstraňovat.

Přejeme, ať se vám osiny vždy vyhnou a nikdy nebudete muset zapíchnutou osinu v těle vašeho mazlíčka řešit.