Prázdninový DOX-BOX by BROWNIE právě v prodeji! POPRVÉ klasická edice i s hračkou a s příspěvkem 30 Kč na Psí štěstí z každého prodaného BOXu!

5 důvodů, proč pes žere trávu

Pokud máte pejska, nejspíš jste už zažili, že žere trávu. Možná si říkáte, zda se znepokojovat nebo co vám tím mazlíček naznačuje? Ačkoliv není mnoho studií, které by žraní trávy u psů vysvětlovaly, existují teorie, proč psi trávu konzumují. V našem článku vám přinášíme 5 možných důvodů, proč psi žerou trávu a na co si dát pozor. 

zrani-travy (1)

5 důvodů, proč pes žere trávu

Žraní trávy u psa nemusí být nutně špatně. Je však důležité sledovat, za jakých okolností váš pejsek trávu jí, a jestli mu to nezpůsobuje nějaké zdravotní obtíže. 

  1. Bude pršet - Tohle jsme snad už všichni někdy slyšeli. Je to hypotéza asi ze všech nejpoužívanější. Psi trávu okusují hlavně před deštěm či bouřkami. Proč? To je stále záhadou pro laiky i pro odborníky. Může to mít však souvislost s poklesem tlaku.
  2. Čištění žaludku - Další častou hypotézou je, že se pes potřebuje vyzvracet, aby si vyčistil žaludek. Tato teorie je logická, a znamená to, že se váš mazlíček snaží zbavit nežádoucího obsahu v žaludku. Někdy si pejsek opravdu potřebuje ulevit a vyzvracet se. Proto si vyhledá ostrou trávu. Čím ostřejší, tím pro trávení lepší.
  3. Nuda nebo zvědavost - Trávu jedí více štěňata než starší psi. Proto dalším důvodem pro žraní trávy může být i to, že je to z rozmaru, nudy nebo i ze zvědavosti.
  4. Nutriční nedostatek -  Americký výzkum z roku 2008 poukazuje na to, že tím dohání určitý nutriční nedostatek. Jinými slovy, psovi v jídelníčku něco chybí, tak má potřebu si to sám doplnit.
  5. Geny, DNA - Dalším rozumným vysvětlením může být, že to psi dělají, protože to mají v genech. Jedná o predispozici, kterou podědili společně s vlčí DNA. Vlci lovili býložravce, tedy při pojídání masa se do jejich těla dostávaly potřebné živiny z bylinné stravy

pročžeretrávu2

Je žraní trávy normální?

Pojídání trávy pro většinu mazlíčků neznamená zdravotní hendikep, a není potřeba se znepokojovat. Spíše se zamyslete nad kvalitou stravy, ale také pečlivě sledujte, kdy, a jakou trávu pes konzumuje. 

Tráva je tedy pro mazlíčka jakýmsi druhem čištění, a to za účelem příjmu vyššího obsahu vlákniny, a odstranění nežádoucích parazitů z těla. Avšak tráva není přirozenou součástí stravy mazlíčka, proto po ní může pes zvracet. Pokud je žraní trávy občasné, je to normální. Pokud se vám zdá, že pes žere trávu více než je v normě, pak určitě navštivte veterináře, abyste se s ním poradili.

Doporučujeme také pročíst složení granulí, vyvážená strava je základ. Krmivo musí obsahovat i rostlinnou složku, například zeleninu, ovoce nebo bylinky. Nezapomínejte ani na doplňky stravy. Jak správně krmit psa si můžete přečíst ZDE.

pročžeretrávu1

Na co si dát pozor

Je důležité hlídat místo, kde váš pejsek trávu jí. Obzvlášť si dejte pozor na místa, kde je tráva chemicky ošetřena. Chemické pesticidy a hnojiva by mohla pejskovi způsobit vážné zažívací potíže. Dejte také pozor, aby pes společně s trávou nežral další rostliny. Některé mohou být jedovaté.

Je také třeba pejska pravidelně odčervovat, je možné, že tráva může obsahovat vajíčka různých parazitů.