Proč můj pes žere trávu?

Taky jste zažili, že si váš mazlíček pochutnává na šťavnaté trávě nebo naopak na travinách, které jsou docela ostré? Máte se znepokojovat? Co vám tím mazlíček naznačuje? Jaké jsou hypotézy a jaké jsou pravé důvody? Pomůžeme vám se v tom zorientovat. Bohužel na světě mnoho studií není, nicméně jednu jsme přesto našli*. Celkově vám řekneme, jaké jsou tedy ty nejčastější a hlavní důvody. Jedí psi trávu, aby zvraceli, nebo zvrací, protože snědli trávu? O co tedy té přírodě jde, proč to má se psy takto nastavené? 

Bude pršet. Tohle jsme snad už všichni někdy slyšeli. Je to verze asi ze všech nejpoužívanější. Psi trávu okusují hlavně před deštěm či bouřkami. Proč? Na tohle jsem bohužel žádný výzkum nenašla a proto se ptám. Do jaké míry je to pravda? Pozná pes, že se blíží nedobré počasí a instinktivně se chce na něco připravit? Vyčistit si žaludek nebo uložit se k odpočinku? Co si o tom myslíte vy?

Další častou hypotézou je právě již výše zmíněné, že se pes potřebuje vyzvracet, aby si vyčistil žaludek. Tato teorie je logická a v podstatě od pradávna se to takto říká. Někdy si pejsek opravdu potřebuje ulevit až se vyzvracet. Proto si vyhledá i ostrou trávu. Čím ostřejší, tím pro trávení lepší.

Trávu jedí více štěňata než starší psi. Proto tedy dalším důvodem může být i to, že je to z rozmaru, nudy, ale i ze zvědavosti, protože štěňátka k tomu mají větší sklony. Pojídání trávy může být opravdu i z nudy, a proto doporučujeme psa více zabavit. Nakoupit hračky nebo hlavolamy. Při pojídání trávy z nudy totiž hrozí gastritida**. pročžeretrávu

Proč ale pes žere trávu i bezprostředně po jídle? A proč ani nevypadá, že mu je špatně, že by chtěl zvracet? Z uvedeného výzkumu vyplynulo, že není pravděpodobné, že pes žere trávu proto, aby si vyčistil žaludek. Studie poukazuje na to, že tím dohánějí určitý nutriční nedostatek. Jinými slovy jim v jídelníčku něco chybí, tak mají potřeb si to sami doplnit. S tímto se ztotožňují i veterináři, a musím se přiznat, i nám toto dává největší smysl. A proč si vybírají rostliny? Možná proto, že v rostlinách jsou výživné látky, které v mase v této podobě nejsou. Jak jsme si kdysi říkali, než jsme si psa domestikovali, tak se živil převážně rostlinnou stravou. Proto je možné, že mu v jídelníčku chybí vláknina, která v mase není až tolik obsažena. Studie prokázala, že někteří psi jedli trávu v podstatě pravidelně a zvraceli po ní. Když dostali jiné složení stravy s vyšším obsahem vlákniny, trávení bylo pro ně snazší a na trávu už prostě chuť neměli.pročžeretrávu2

Další rozumným vysvětlením může být, že to psi dělají, protože to prostě mají v genech. Možná se jedná o predispozici, kterou podědili společně s vlčí DNA. Vlci lovili býložravce, tedy při pojídání masa se do jejich těla dostávaly potřebné živiny z bylinné stravy. Tak do sebe dostává opravdu vyváženou stravu. I toto je opřeno i vědecké studie a proto i tato teorie je zajímavá. Bylo prokázáno, že konzumací trav se pes zbavuje nežádoucích střevních parazitů. Ne, že by tráva měla antiparazitikální složku, ale tím tráva prochází střevem, tak zvyšuje jeho aktivitu. Červi a parazité, kteří nejsou přímo žádoucí se tak nabalují na procházející materiál a jsou vylučovány přirozenou cestou. 

Pojídání trávy pro většinu mazlíčků neznamená zdravotní hendikep, tedy není potřeba se znepokojovat. Spíše se zamyslet nad kvalitou stravy, ale také pečlivě sledovat kdy (třeba po jakém jídle, pamlsku apod.) a jakou trávu baští. Určitě tedy hlídejte i místo, kde trávu jí, protože není úplně vhodné, aby to bylo v místě, kde tráva je chemicky ošetřena.pročžeretrávu1

Za nás tedy tráva pro mazlíčka je jakýmsi druhem čištění se a to za účelem příjmu vyššího obsahu vlákniny a odstranění nežádoucích parazitů z těla. Protože tráva není přirozenou součástí stravy mazlíčka, proto možná po ní i zvracejí. Prostě příroda, minulost, DNA (tedy geny) mu velí, dostaň do sebe trávu, když už jsi neulovil žádného zajíce, který by tím dal potřebné živiny. Určitě doporučujeme mrknout na složení granulí, vyvážená strava je prostě základ. Krmivo musí obsahovat i rostlinnou složku, třeba zeleninu, ovoce, bylinky a občas mu můžete přihodit i zeleninku ať už vařenou nebo syrovou bokem. Zlobit se nebude.

Takže pokud je to občasné, je to normální. Pokud se vám zdá, že toho je moc, zkuste se ho zabavit a pokud to hraničí opravdu až s tím, že po trávě mívá průjem nebo zvrací natolik, že by ztrácel na své hmotnosti, pak určitě navštivte svého veterináře, abyste se poradili.

Byl pro vás článek zajímavý? Uděláte nám radost, pokud ho na Facebooku nasdílíte se svými přáteli, které by to také mohlo zajímat.

Pokud u nás rádi nakupujete, potěší nás, když nám na Facebooku dáte recenzi nebo nás začnete aktivně sledovat na Instagramu.

 

*Publikováno v roce 2008 v Applied Animal Behavior Science na Universitě of California týmem vědců Karen Sueda, Benjamin Hart a Kelly Cliffa.

**Zánět žaludeční sliznice psa. Projeví se, když je běžně přítomná ochranná vrstva poškozena a tím žaludeční kyselina může napadnout stěny žaludku.