6 kroků jak správně vyndat klíště

Krok 1 - příprava

Při vyndávání klíšťat použijte latexové rukavice, nedotýkejte se klíštěte holýma rukama. Snažte se, aby byl mazlíček v klidu a zároveň jste na vše dobře viděli, měli tedy dobré osvětlení.

Krok 2 - nepoužívejte mastičky ani oleje

Na přisáté klíště nedávejte žádné přípravky, které by ho jako přidusily. Naopak tím zvyšujete pravděpodobnost infekce vyvrhnutím obsahu střev do rány.

 Krok 3 - čím ho odstranit

Na odstraněné používejte speciální karty, kleště, pinzetu, háček. Manipulace s nimi je praktická a velmi užitečná.

Krok 4 - co nesmíte nikdy dělat

Klíště nemačkejte rukou. Mohlo by veškerý svůj infikovaný obsah vpustit do rány.

Krok 5 - jak to vlastně udělat

Klíště uchopte co nejblíže kůži, podeberte ho a mírným tahem vytáhněte (případně otáčejte). Snažte se při tom zabránit vytlačení obsahu útrob do rány.

Krok 6 - dezinfekce

Po odstranění klíštěte očistěte kůži mýdlem a vodou nebo postižené místo vydezinfikujte. Stejně tak použité nástroje.

A ještě dobrá rada na závěr: Co s odstraněným klíštětem? 

To, že klíšťata přenáší viry a bakterie, ví každé malé dítě. Dobře si tedy rozmyslete, co s vytaženým klíštětem uděláte.

Spláchnout. Pokud ho chcete vyhodit, je nejlepší spláchnout ho do záchodu. Takto provedete jeho bezpečnou likvidaci a budete vědět, že vám nikde znovu nevyleze. 

Poslat do laboratoře na rozbor. Klíště můžete poslat do laboratoře a nechat ho otestovat na přítomnost borelií.Vytažené klíště vložte do zkumavky s alkoholem, kterou si označte datem pro případ budoucí nemoci. Poznamenejte si také, kde se přesně klíště na těle nacházelo.

Lymeskou boreliózou totiž mohou onemocnět i psi a kočky. Pokud by klíště na mazlíčka nemoc přeneslo, díky laboratornímu vyšetření klíštěte tuto skutečnost zjistíte velmi brzy. A čím dříve po nakažení započnete s léčbou, tím lépe. Vyšetření klíštěte si můžete objednat zde.

Držíme pěsti, abyste klíšťat měli co nejméně a pokud už ho měli, tak aby bylo vše bez komplikací.