KLEC – dobrý sluha nebo zlý pán?

Pro spoustu lidí je klec stále strašák a považují ji za týrání. Máte to také tak? V dnešním článku bych ráda vysvětlila a objasnila, že tomu tak není a klec může být skvělý pomocník.
Využití klece je různé – převoz psa v autě, samota doma, odložení na výstavě/zkouškách a další. Víceméně vždy je to hlavně o bezpečnosti psa.

Základem pobytu psa v kleci je vždy příprava a naučení na ní! Samozřejmostí je správný výběr klece vzhledem k použití a plemeni psa. I když klec nevyužíváte je dobré, aby ji pes znal, protože nikdy nevíte, co se stane, a kdy bude potřeba dodržovat například klidový režim. Při správném naučení, bere pes klec jako bezpečné místo. NIKDY psa nezavíráme za trest nebo dokonce násilím!
U velmi aktivních plemen je klec jedna z možností, kde dokážou odpočívat. U reaktivních psů to může být zase jediné místo, kde dokážou být i v cizím prostředí v klidu. U psů, kteří devastují nábytek/věci je klec hlavně o bezpečí, aby se nezranili. U sportovních psů je to zase forma odpočinku/nabrání síly před dalším výkonem. Výhod klece je spousta a vždy je to jen o našem přístupu!
Při pobytu v kleci, v době naší nepřítomnosti, je důležité, aby pes bral klec jako svůj pelech/své místo. Při výběru klece dbáme na to, aby nebyla malá (pes by si v ní měl stoupnout, otočit se, pohodlně se protáhnout), ale zároveň nesmí být moc velká, aby pes neměl možnost dělat kraviny.

Na klec učíme postupně (nejlépe od štěněte, ale nikdy není pozdě začít!). Ze začátku psa v kleci krmíme, dáváme mu tam hračky – spojíme mu to s jakoukoliv příjemnou věcí. Psa zavíráme postupně na určitý čas, ze začátku klidně jen 5-10 minut, a ten prodlužujeme. VŽDY zavíráme (hlavně ze začátku) psa fyzicky, ale i psychicky unaveného! Na každého psa platí něco jiného, je důležité umět svého psa číst. Např.: U mého psa je důležité ho před odchodem unavit, ale než ho zavřu, dám mu ještě přibližně čtvrt až půl hodiny na uklidnění doma se mnou, aby do klece nešel „rozjetý“ z procházky/tréninku.super-granule Banner_1

Převoz psa v kleci je jeden z nejbezpečnějších způsobů přepravy v autě. Opět je důležitý výběr klece, kdy by měla být spíše menší (pes v ní má primárně ležet), zase nemůže být tak malá, aby v ní byl pes celý polámaný. Někteří psi jízdu autem nemají rádi, ale po pořízení klece jim už cestovat nevadí. Může to být z mnoha důvodů – nekoukají z okna, mají své místo, mají méně místa na vymýšlení všemožných blbostí. Za nejbezpečnější umístění se považuje kufr auta s bytelnou klecí. Ale samozřejmě je stále lepší mít psa v kleci na sedačce než někde na volno na klíně. Sportovní psi tráví čas/odpočinek mezi jednotlivými částmi tréninku v autě, kde nabírají potřebnou sílu k výkonu. V dnešní době existuje spousta výrobců, kteří dokáží vyrobit klec na míru auta i psa. Dobré je také koukat na crash testy.
Klec nebo kennela je výborný pomocník také na různých akcích jako jsou třeba výstavy. Pes může v klidu odpočívat, než jde do kruhu. Při velkém ruchu a koncentraci psů má stále s sebou své bezpečné místo. U nervóznějších psů pomáhá přehodit přes klec například deku (dělají se i potahy na klece), kdy psovi zútulníme místo. Dalším plusem je, že psovod/handler/majitel má volné ruce, může si zařídit potřebné věci a pes je stále v klidu.

Zastávám názor, že každý pes by měl být zvyklý aspoň do určité míry na pobyt v kleci. Nikdy nevíme, co se stane, kdy pes bude muset být na veterině v kleci nebo bude muset dodržovat klidový režim, potom je klec opravdu velká výhoda a jistota hladkého průběhu uzdravení.
Při výběru klece je důležité koukat, podle využití, na velikost a odolnost. Jsou psi, kteří látkovou kennelkou projdou bez mrknutí oka. Proto je třeba svého psa znát a dle toho vybírat – v případě nejasností se zeptat zkušenějších.
Klec by pro psa mělo být příjemné místo, jeho útočiště! Pokud tomu tak není a pes vykazuje v kleci známky neklidu, nervozity nebo se dokonce snaží utéct – vraťte se o krok zpět s učením. Nikdy psa v kleci netrestejte, nezavírejte ho za trest. V momentě, kdy je pes správně naučen na klec, může být opravdu skvělý, a hlavně velmi užitečný pomocník.

Poděkování pro: Článek vás připravila naše ambasadorka Denča, sledovat ji můžete na IG profilu @sandros_malinois.