Rozvoz po Praze ZDARMA po celý květen.

Žlutý průjem u psa: Co dělat, když má pes průjem

Ať už váš pejsek vykazuje nějaké netypické zdravotní příznaky, nebo ne, občas bychom měli během běžného venčení a procházek zkontrolovat jeho stolici a všímat si, zda je v pořádku. Žlutý průjem u psa může být způsoben různými zdravotními problémy, jako jsou infekce, záněty, nebo dokonce onemocnění jater. V tomto článku se podíváme, jaké jsou příznaky a příčiny žlutého průjmu, co v takovém případě dělat a jak se o pejska postarat.

zluty-prujem-u-psa

Rozdíl mezi běžným průjmem a žlutým průjmem

Běžný průjem u psa může mít různé barvy, ale obvykle se pohybuje od světle hnědé po tmavě hnědou. Jeho konzistence bývá vodnatá až řidší a nejčastěji nastává tehdy, když pes něco špatného sní, nakazí se bakteriemi a viry nebo když je vystaven stresu. Běžný průjem je často krátkodobý a rychle odezní.

Naopak žlutý průjem u psa je charakteristický svou žlutou barvou, může se lišit od světle žluté po tmavě žlutou. Tato barva stolice může naznačovat problémy v trávicím traktu nebo jaterní potíže. Příčiny žlutého průjmu mohou zahrnovat infekce, alergie, záněty, nebo dokonce selhání jater.

Žlutý průjem u psa a jaterní onemocnění

Jedním z hlavních důvodů, proč stolice může mít žlutou barvu, je přítomnost žlučových pigmentů, zejména bilirubinu. Bilirubin je normálně metabolizován a vylučován játry. Když jsou játra postižena onemocněním, jako je selhání jater nebo hepatitida, může dojít k narušení normálního metabolismu.

V případě jaterního onemocnění může pes vykazovat i další příznaky, jako je:

 • Žloutnutí kůže a sliznic (žloutenka), 
 • ztráta chuti k jídlu, 
 • nevolnost, 
 • úbytek hmotnosti. 

Co značí průjem u psa

Pokud má pes průjem, trpí častým vyprazdňováním a tekutou stolicí, která může značit různé nemoci, jako jsou paraziti, otrava či onemocnění trávicího traktu. Průjem může být akutní, nebo chronický. Je důležité věnovat pozornost průjmu, zvláště pokud přetrvává déle než jeden den nebo se objeví další zdravotní potíže, jako je zvracení, únava nebo krvácení. 

Proč průjem vzniká

Čas od času se stane, že pejsci sní něco, co nemají a naruší to jejich trávení. Obvykle průjem způsobují tyto čtyři zdravotní problémy, a to společně i jednotlivě:

 • Porucha pohybu střev: Často se jedná o zrychlený pohyb střev, kdy střevo nedostává dostatek času na dostatečné trávení jídla, vstřebání vody, minerálů a živin. Nicméně i zpomalený pohyb střeva může způsobit průjem, jelikož pomalé trávení může vést k nadměrnému množství patogenních bakterií.
 • Prosakování tekutin z organismu přes střevní stěnu: Některé bakterie a viry jsou schopny způsobit průjem tak, že způsobí průchod tekutin do střev a kvůli tomu se nemůže v tlustém střevě stolice zahustit.
 • Nadměrné vylučování solí střevní sliznicí nebo špatná funkce střevních buněk absorbovat vodu z obsahu střeva.
 • Zánět střevní sliznice: Pokud jsou střevní buňky poškozené zánětem, nejsou schopny správně fungovat, a to může vyvolat průjem.

Obvykle průjem způsobí bakteriální, virové nebo prvokové infekce, které v těle psa spustí některý z výše uvedených mechanismů. Často mohou průjem způsobit i léky nebo jejich změna (například projímadly, antibiotiky, nebo diuretiky).

Akutní průjem

Akutní průjem u psa se objeví náhle a má krátkou dobu trvání. Tento typ průjmu může být způsoben například nákazou, stresovou situací, nebo tím, že pejsek zkrátka sní něco, co nemá. Akutní průjem často doprovází bolest  břicha. Obvykle stačí upravit stravu, zajistit dostatek tekutin a nechat psa v klidu odpočívat. Pokud však průjem přetrvává déle než 24 hodin nebo se zhoršuje, měli byste konzultovat veterináře.

Chronický průjem

Chronický průjem u psa může trvat týdny nebo dokonce měsíce. Tento typ průjmu je často známkou závažnějšího zdravotního problému, jako je alergie, zánět střev, onemocnění jater nebo chronické onemocnění trávicího traktu. Diagnóza a léčba chronického průjmu jsou obvykle složitější a vyžadují řadu testů, aby se přišlo na to, co pejskovi je. 

Pokud si všimnete, že váš pes trpí chronickým průjmem, neodkládejte návštěvu u veterináře, protože se může jednat o závažnější onemocnění. 

Jak vypadá zdravé psí hovínko

Uklidit po svém pejskovi je základem každého slušného pejskaře. Kromě toho je ale také důležité si všímat, jestli je stolice vašeho pejska v pořádku, protože to je nejlepší prevence. Psí exkrementy dokážou prozradit zdravotní stav pejska a jeho trávení. Poznat, že je psí hovínko v pořádku, není žádná věda.

venceni-psa-a-uklid

Barva stolice

Barvu stolice může ovlivnit několik aspektů, jako jsou psí krmivo, pitný režim a popřípadě užívání léků. Stolice zdravého psa by měla mít čokoládově hnědou barvu, ale samozřejmě záleží, co váš pejsek snědl. Některé netypické zabarvení stolice může poukázat na zdravotní problémy.

 • Černá stolice signalizuje trávenou krev pocházející z žaludku – pokud se náhodou nesnažíte zmírnit situaci pomocí černého uhlí nebo obohacených stravovacích doplňků s obsahem železa,
 • červená stolice obvykle značí krvácení ve střevech,
 • žlutá stolice značí nesprávné trávení tuků, v případě žlutého průjmu se může jednat o onemocnění jater,
 • zelená stolice může být způsobena nadměrným vylučováním žluči, která rychle putuje trávicím traktem, často doprovázený průjmem. 

Pokud je stolice neobvykle světlá, mohlo by to signalizovat onemocnění jater nebo jaterní selhání.

Množství a konzistence stolice

Množství stolice závisí především na velikosti psa a kvalitní stravě. Kvalitní granule pro psy jsou dobře stravitelné, takže psí stolice není velké množství. Nekvalitní krmivo obsahuje různé složky, které psa nasytí, ale je hůře stravitelné a psí stolice je naopak mnohem více.  

Konzistence je podobná plastelíně. Obvykle má tvar válečku a po zvednutí ze země se nerozpadá. Pokud je psí stolice příliš tuhá a pevná, může pejsek trpět zácpou (většinou pes přijímá málo tekutin, málo vlákniny nebo má málo pohybu). Opačný extrém je průjem nebo příliš vodnatá stolice a pokud trvá více než jeden den, měli byste navštívit lékaře.

Obsah stolice

Konzistence a barva nejsou všechno. I obsah psí stolice vám může hodně pomoct, pokud má váš pejsek zdravotní potíže. Pokud si ve stolici všimnete velkých kusů nestráveného jídla, znamená to, že byly pro psa špatně stravitelné a trávicím traktem pouze prošly. Jakmile se ale ve stolici bude něco hýbat nebo uvidíte slizové útvary, pravděpodobně se jedná o parazity, kteří se přemnožili.

Příčiny průjmu u psa

Než se pustíme do toho, jak se starat o pejska s průjmem, je důležité zjistit, co může tento problém způsobit. 

Zdravotní stav

Žlutý průjem může být způsoben různými zdravotními problémy, jako jsou infekce, záněty, nebo dokonce onemocnění jater. Je důležité nezanedbávat průjem, protože může být příznakem vážného onemocnění.

Nevhodné krmivo

Často se stane, že pes sní něco, co není vhodné pro jeho zažívání. Často to bývá konzumace lidského jídla nebo potravin, které jsou pro psa toxické. Pokud se jedná o chronický průjem, příčinou může být i nesprávný výběr granulí a alergie. Základem zdravé kondice psa a jeho zažívání jsou kvalitní granule podle potřeb vašeho pejska.

TIP: 6 tipů, jak vybrat nejlepší granule pro psa

Stresové situace

Jak to občas bývá i u lidí, stresové situace mohou občas také vyvolat průjem, protože mají vliv na trávicí soustavu. Pro pejsky je to často stěhování do nového prostředí, další zvíře v domácnosti, změna běžné denní rutiny nebo ztráta majitele.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů, jak zklidnit štěně i psa ve stresu

Příznaky spojené s průjmem

Kromě změn v stolici může pes vykazovat i další příznaky spojené s průjmem. Často to bývá:

 • únava a ztráta zájmu,

Pokud váš pejsek vykazuje některý z těchto příznaků, vezměte ho k veterináři na prohlídku.

Co dělat, když má pes průjem

Když se váš pes potýká s průjmem, je potřeba to začít řešit včas a věnovat pejskovi pozornost a potřebnou péči. U větších plemen psů průjem většinou odezní do 36 hodin po omezení potravy, u menších plemen psů do 24 hodin. Pokud průjem přetrvává, vezměte pejska k veterináři.

Omezení přísunu potravy

Prvním krokem je omezit přísun potravy. Jídlo může psa v žaludku dráždit a vyvolávat průjem, proto je dobré pro zklidnění trávicího traktu, aby pes nic nejedl. Po konzultaci s veterinářem můžete podat i léky na zastavení průjmu.

Pitný režim

Nezapomeňte na dostatek tekutin, aby se předešlo dehydrataci. Pes by měl mít vždy k dispozici čistou vodu. Zároveň ale kontrolujte, zda vodu opravdu pije. Pokud pes nepije, zajistěte mu přísun vody stříkačkou přímo do tlamy. 

Můžete psovi připravit také fyziologický roztok, což je směs soli a vody, abyste pomohli nahradit ztracené elektrolyty. Stačí rozpustit jednu čajovou lžičku soli v litru vody a podávat psovi malé množství.

klidovy-rezim-psa

Další příznaky

Všímejte si také dalších příznaků, které se mohou společně s průjmem objevit. Mezi další běžné příznaky je krev ve stolici, zvracení, nadměrné slinění nebo malátnost. Pokud se nějaké z těchto příznaků objeví, je nezbytné okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře.

První jídlo po odeznění průjmu

Po několika hodinách bez jídla můžete psovi nabídnout vařenou rýži (ani horkou, ani studenou). Vařená rýže je snadno stravitelná potravina, kterou můžete psu podat po období hladovky. Navíc rýže pomáhá ztuhnout stolici a uklidnit trávicí trakt. 

Průjem u štěňat

Štěňata jsou často náchylnější na průjem než dospělí psi, protože jejich trávicí systém ještě není plně vyvinutý. Jakmile zjistíte, že vaše štěně má průjem, měli byste okamžitě jednat. Štěňata jsou zranitelná, a proto je průjem u nich důležité brát vážně. Rychlá léčba a péče mohou pomoci zabránit dehydrataci a zajištění zdraví vašeho štěněte.

Co dělat, když má štěně průjem

I u štěňátek postupujte stejně, jako u dospělých psů. Omezte přísun jídla, zajistěte dostatek vody a nechte pejska v klidu. Berte ale na vědomí, že pokud se průjem do 24 hodin nezlepší, vezměte hned štěně k veterináři, protože štěňata jsou více ohrožená.

TIP: Víte, jak správně krmit štěně? Poradíme vám.

Co dát psovi jíst, když má průjem

I potom, když nejhorší průjem odezní, byste měli být s jídlem opatrní. Pes by měl mít dietní stravu i několik dní po průjmu.

 • Vařená rýže s masem: Do uvařené rýže můžete přidat i trochu vařeného libového masa (ideálně kuřecího nebo krůtího) v poměru ⅔ rýže a ⅓ masa.
 • Kořenová zelenina: Mrkev nebo bramborová kaše mohou být lehkým jídlem, které pomůže ztlumit průjem. Vařte je bez soli nebo koření a podávejte v malých porcích.
 • Probioitika: Probioitické doplňky mohou pomoci obnovit rovnováhu střevní mikroflóry a podpořit trávicí systém. Můžete se poradit s veterinářem ohledně vhodných probiotik pro vašeho psa.
 • Heřmánkový čaj: Slabý čaj z heřmánku může mít protizánětlivé a uklidňující účinky na trávicí systém psa. Psovi ho podávejte ochlazený na pokojovou teplotu.

Návrat k běžné stravě

Po období hladovky a lehkých jídel, může pes začít přecházet na jeho běžnou stravu. 

 • Malé porce: Nedávejte psovi najednou velké porce jídla, ale množství zvyšujte postupně během několika dnů.
 • Sledujte reakci: Během návratu k běžné stravě pozorujte pejska a sledujte, jak reaguje na své běžné krmivo. Pokud se průjem nevrací a pes se zdá být bez obtíží, můžete pokračovat v zvyšování dávky.
 • Vynechejte pamlsky: Po průjmu byste měli omezit podávání pamlsků, protože některé by mohly opět dráždit žaludek a vyvolat průjem..
 • Udržujte dostatečnou hydrataci: Kontrolujte, zda pejsek dostatečně pije a zda má přísun k čerstvé vodě.

jidlo-pro-psa

Kdy vzít psa k veterináři

Existují situace, kdy je průjem známkou vážnějších onemocnění a veterinární péče je nezbytná. Pokud se stav vašeho psa nezlepšuje a průjem přetrvává, neprodleně běžte se svým pejskem k veterináři. To platí i pokud pejsek vykazuje některý z níže uvedených příznaků:

 • Přetrvávající průjem: Pokud trvá průjem déle než 24 hodin, je to známka, že něco není v pořádku.
 • Zhoršující se stav psa: Pokud se stav vašeho psa zhoršuje, co se týče dehydratace nebo dalších příznaků, musíte jednat rychle.
 • Ostré bolesti nebo krvácení: Pokud pes projevuje silné bolesti nebo krvácení z konečníku, je to naléhavý stav.

TIP: Přečtěte si také náš článek Krev ve stolici a co dělat, když pes kadí krev.

Prevence žlutého průjmu

Správná životospráva, kvalitní granule pro psy a dostatek pohybu jsou základ pro zdraví každého pejska. Starejte se o své psí miláčky dobře a vyhněte se později zdravotním problémům.

Správná výživa

Dostává váš pejsek ty správné granule? Vyvážená strava a správná skladba stravy by měla pejskovi poskytnout všechny potřebné živiny. Vyhněte se lidskému jídlu, které je pro psa škodlivé a raději mu dejte zdravé pamlsky, které jsou určené pro pejsky.

TIP: Těchto 15 potravin pes nesmí jíst!

Prostředí a stres

Poskytněte pejskovi klidný prostor a zkuste ho co nejméně vystavovat stresovým situacím.

Pravidelná veterinární péče

Berte pejska na pravidelné kontroly u veterináře. Díky tomu můžete včas přijít na různé zdravotní problémy a začít je řešit. Nezapomeňte také na pravidelné odčervování a očkování, které chrání vašeho pejska. 

Mohlo by vás také zajímat, jaké jsou příznaky selhání ledvin u starého psa.

Často kladené otázky (FAQ)

Kdy vzít psa k veterináři, když má průjem?

Rychlá reakce je důležitá. Pokud průjem trvá déle než 24 hodin nebo se zhoršuje, měli byste vyhledat veterinární pomoc

Můžu dát psovi lidské léky proti průjmu?

Nedoporučuje se podávat psu žádné lidské léky bez konzultace s veterinářem. Některé léky mohou být pro psa nebezpečné.

Může stres způsobit průjem u psa?

Ano, stres a úzkost mohou ovlivnit trávicí systém psa a způsobit průjem.

Jak často by měl pes chodit na kontroly na veterinu?

Pravidelné návštěvy veterináře jsou důležité pro udržení zdraví vašeho psa. Frekvence návštěv závisí na věku a zdravotním stavu psa, ale obvykle by měl být pes kontrolován alespoň jednou ročně.

Jak rychle zastavit průjem u psa?

Nejlepší způsob, jak rychle zastavit průjem u psa, je okamžitá hladovka. Psovi přerušte příjem potravy a zajistěte dostatek pití. Je důležité sledovat, zda pes přijímá dostatek tekutin a jeho zdravotní stav. 

Zdroje

Bauer, N.B., Schneider, M.A., Neiger, R. and Moritz, A., 2006. Liver disease in dogs with tracheal collapse. Journal of veterinary internal medicine, 20(4), pp.845-849.

Cave, N.J., Marks, S.L., Kass, P.H., Melli, A.C. and Brophy, M.A., 2002. Evaluation of a routine diagnostic fecal panel for dogs with diarrhea. JOURNAL-AMERICAN VETERINARY MEDICAL ASSOCIATION, 221(1), pp.52-59.

Westermarck, E., 2016. Chronic diarrhea in dogs: what do we actually know about it?. Topics in Companion Animal Medicine, 31(2), pp.78-84.