Už jen dnes: 15 % sleva na všechny pamlsky s kuponem PAMLSKY15

Může pes jíst šunku? Zjistěte, proč to není bezpečné

Kdo by si nedal kousek voňavé šunky? Tak, jak si lidé pochutnávají na šunce a dalších uzeninách a masných výrobcích, tak by si rádi dali i pejsci, kteří dokážou vyčmuchat takovou dobrotu jako nic. Když se pak na vás smutně a hladově koukají, často jim kolečko šunky prostě dáte, protože jim chcete udělat radost lahodným pamlskem. Je to ale správně? V tomto článku se podíváme, zda pes může jíst šunku a jestli je to pro něj bezpečné.

muze-pes-jist-sunku

Je šunka pro psy vhodná?

Pojďme si hned na začátek říct, že šunka pro psy vhodná není. Přestože je to oblíbená pochoutka pro lidi a psi ji mají rádi, obsahuje mnoho přísad, které mohou být pro psy nebezpečné a dráždivé. Je velmi důležité vědět, co pes nesmí jíst a jak funguje jeho zažívání, abyste se tak vyvarovali možným zdravotním problémům.

Jak funguje trávení psa

Psí trávicí systém se od našeho liší v tom, jak zpracovává potravu. Psi mají kratší střevo a potrava tak projde trávicím systémem rychleji. To může ovlivnit schopnost zpracování určitých látek obsažených ve stravě. Žaludek má také nižší pH, což usnadňuje trávení živočišných bílkovin.

TIP: Jak poznat potravinovou alergii u psa

Proč šunka pro psy není bezpečná

Šunka patří do zpracovaných masných výrobků, jako jsou třeba i salámy, paštiky, tlačenky a další. Zpracování těchto výrobků zahrnuje používání různých aditiv a konzervačních látek, éček a také koření, které nemusí být pro psí žaludek zdravé. Co obsahuje šunka a proč pes nemůže jíst šunku?

Vysoký obsah tuku

K dostání je mnoho druhů šunky a šunkových salámů, a mnoho z nich obsahuje značné množství tuku, protože většina produktů se vyrábí z vepřového masa, které je tučné. Nadměrný příjem tuku může být pro psy těžko stravitelný a může způsobit zvracení nebo průjem. Při pravidelné konzumaci se také zvyšuje pravděpodobnost zánětu slinivky břišní, který se objevuje zejména po konzumaci tučného jídla. 

TIP: Má váš pejsek průjem? Zajistěte mu dostatečnou hydrataci s iontovým nápojem pro psy, který využijete také při větší fyzické námaze psa nebo v létě proti přehřátí organismu.

Sůl a koření obsažené ve šunce

Šunka jako i další masné výrobky obsahují mnoho soli a koření. Přestože sůl potřebuje každý z nás, nadměrné množství je nebezpečné. Příliš mnoho soli může u psa vést k vysokému krevnímu tlaku, srdečním onemocněním a také ke zvracení, průjmu a dehydrataci. 

Aby byla šunka hezky růžová, používá se při její výrobě dusitanová sůl, která může ve větším množství vyvolat i otravu. Kromě toho se do šunky často používá také koření, jako je česnek, cibule, paprika, pepř nebo čili, které je pro psy dráždivé.

TIP: Sežral váš pes něco, co neměl, a může to pro něj být nebezpečné? Dejte mu detoxikační gel, který na sebe naváže nebezpečné látky a odvede je z těla pryč. 

Cukr a konzervační látky

V závislosti na tom, jak byla připravena, může šunka obsahovat také vysoké množství cukru, což není pro psy zdravé. Větší problém je ale v tom, že šunka má vysoký obsah sodíku ve formě konzervačních látek používané k úpravě šunky. I s malým množstvím šunky pes velmi rychle překročí doporučenou denní dávku sodíku, což může z dlouhodobého hlediska vést k onemocnění nebo selhání ledvin.

TIP: 5 tipů na nejlepší konzervy pro štěňata

Vařené kosti

S konzumací šunky se pojí také konzumace vařených kostí, a to především pokud vyrábíte domácí šunku a chcete se poděli se svým chlupáčem. Vařená kost může vypadat jako chutná žvýkací pochoutka pro pejsky, ale jakákoli vařená kost se může roztříštit na ostré kousky a propíchnout části trávicího traktu nebo ho zablokovat.

TIP: Dopřejte svému pejskovi bezpečnou šunkovou kost, která je zpracovaná tak, aby se netříštila na nebezpečné kousky.

varene-kosti

Konzumace vepřového masa

Přemýšlíte, zda mohou psi vepřové maso? I když pes má schopnost trávit a vstřebávat bílkoviny z různých zdrojů masa, vepřové maso může představovat určitá rizika. Vepřové maso je obecně více tučné, takže může dráždit především citlivý žaludek a pejskům pak není dobře. 

Kromě toho je zde také hlavně u syrového vepřového masa riziko parazitů, jako jsou tasemnice, což může zvýšit riziko infekce u psa a také mohou být zdrojem viru Aujeszkyho choroby.

TIP: 4 Pravidla, jak správně krmit psa

Léky zabalené v šunce

Možná vás napadá, zda je v pořádku zabalit léky pejskům do šunky, protože je díky šunce dost velká pravděpodobnost, že pes léky sní. V tomto případě, kdy pes s ní opravdu malé množství šunky ve výjimečných situacích, to někdy veterináři schvalují. Vždy se s nimi ale raději poraďte, protože každý pejsek má individuální potřeby a ne pro každého je tato možnost vhodná.

TIP: Zánět močových cest u psa, jaké jsou příznaky a léčba?

Co nabídnout psovi místo šunky

Každý pejskař chce svému chlupatému mazlíčkovi udělat radost a dopřát mu něco dobrého. Mějte ale na paměti zdraví svých pejsků a vybírejte kvalitní pamlsky, které jsou pro ně určené. Mezi nejoblíbenější pamlsky patří:

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Co se stane, když pes s ní šunku?

Pokud pes s ní malé množství šunky, pravděpodobně se mu nic nestane. Pokud má pes citlivé zažívání nebo potravinové alergie, může zvracet nebo mít průjem, což je pak problematické především u štěňat. 

Je nějaká šunka bezpečná pro psy?

Existuje mnoho druhů šunky, z nichž některé jsou pro psy více nebezpečné a některé méně. Šunka ale obecně nepatří do jídelníčku vašeho pejska, kupte mu raději pamlsek. Pokud váš pes sní opravdu malé množství šunky v nepozornosti, nic by se stát nemělo. 

Jaké lidské jídlo může pes?

Psi by určitě neměli dojídat lidské jídlo nebo ho dostávat od stolu. Pokud mu ale chcete uvařit něco dobrého, můžete mu dát vařené kuřecí maso nebo lososa bez koření a soli. K tomu mu můžete dát vařenou zeleninu, jako je brokolice, zelené fazolky, mrkev nebo dýni.

Zdroje

Watson, T., 2010. Dietary intake of salt and sodium: do dogs consume too much?. KisállatPraxis, 11(3), pp.120-123.

Rush, J.E., Freeman, L.M., Brown, D.J., Brewer, B.P., Ross Jr, J.N. and Markwell, P.J., 2000. Clinical, echocardiographic, and neurohormonal effects of a sodium‐restricted diet in dogs with heart failure. Journal of Veterinary Internal Medicine, 14(5), pp.513-520.

Cortinovis, C. and Caloni, F., 2016. Household food items toxic to dogs and cats. Frontiers in veterinary science, 3, p.191521.

Campbell, A., 2007. Grapes, raisins and sultanas, and other foods toxic to dogs. UK Vet Companion Animal, 12(1), pp.77-79.