10 tipů na nejlepší hračky pro kočky

Máte doma kočku a chcete si s ní hrát nebo ji potřebujete něčím zaměstnat? Pro kočičky existuje množství nejrůznějších hraček, které je zabaví na dlouhé hodiny. Chcete své kočce vybrat tu nejlepší hračku? Pak pro vás máme 10 tipů na ty nejlepší hračky pro kočky.

hracky-pro-kocky

Jak vybrat hračku pro kočku

Každá kočka je jiná, a co se týče hraček bude každá kočka také jinak vybíravá. Tak se při výběru hraček zaměřte na více typů hraček než pouze na jeden druh, který by kočičku nemusel bavit.

Hračky můžete vybírat podle toho, na jakou aktivitu jsou určené, a z jakého materiálu jsou. Dále můžete zvážit cenu, značku a typ.

TIP: Nejlepší kapsičky pro kočky najdete ZDE.

Typy hraček pro kočky

Kočky jsou sice samostatná zvířata a dost často si vystačí, ale většinou nepohrdnou ani hraní s páníčkem. Typů hraček pro kočky je hned několik:

  • Vábničky: Škádlítka nebo vábničky jsou takové hračky, na jejímž konci najdete nejrůznější lákadla jako provázky nebo peříčka, které se kočka snaží chytit.
  • Myšky: Hračky ve tvaru myši z plyšového materiálu, s kterými si kočky vystačí samy.
  • Lasery: Laser je skvělou hračkou pokud se u hry nechcete moc namáhat. Je to hračka s červeným světýlkem, za kterým kočička běhá a snaží se ho chytit.
  • Míčky: Klasické míčky z různých materiálů na hraní pro kočky, některé jsou doplněné o rolničky, aby kočku zaujaly.
  • Škrabadla: Kromě klasických hraček kočky baví škrábání. Na to jsou ideální různá škrabadla ve formě domečků nebo hraček.
  • Hračky se šantou kočičí: Kočkám se líbí hračky s náplní ze šanty kočičí, protože jim tato bylinka voní, uklidňuje je a podporuje hraní.
  • Interaktivní hračky: Tyto hračky jsou dražší, za to jsou hodně promyšlené a kočky se u nich zabaví sami. Většinou jde o různé elektronické hračky, které míří na kočičí lovecký instinkt.

TIP: 10 tipů na nejlepší granule pro kočky

Jak si s kočkou hrát

Kočka je sice samostatný tvor, ale taky se může občas nudit. Aby se nenudila, je třeba si s kočkou hrát. Můžete vymyslet různé aktivity, které zahrnují lov hračky, běhání za vábničkou nebo laserovým světýlkem či aportování s míčkem na kratší vzdálenost (ano, i kočky rády aportují).

10 tipů na nejlepší hračky pro kočky

Pokud si na trhu s kočičími hračkami přijdete ztracení, tak nebojte. My pro vás máme 10 tipů na nejlepší hračky pro kočky, se kterými rozhodně nešlápneme vedle.

TIP: Vše, co potřebujete vědět o kastraci kočky

1) Nejlepší vábnička: Vábnička Furry Ball (AFP)

Vábnička Furry Ball od značky AFP (All for paws) je dlouhá chlupatá a pestrobarevná vábící hračka, na jejímž konci najdete rolničku. Barvy, materiál a zvukový podnět vaši kočku zaručeně zabaví. Hračka je vyrobená z plyše z dlouhým vlasem, který je pro kočky velmi atraktivní. Hraní s vábničkou prohloubí váš vztah s vašim kočičím mazlíčkem. Kočku při hře můžete vábničkou škádlit, aby se snažila ji chytit. 

Dávejte však pozor, aby kočka při zápalu hry, nezasekla drápky do vás.

vabnicka

2) Best-seller interaktivních hraček: Hračka lov na myš (Dream and dare)

Nejlepší interaktivní hračkou pro kočky je elektronická hračka lov na myš od značky Dream and dare. Hračka obsahuje dráhu, po které jezdí malá myška. Tato hračka podněcuje u koček jejich lovící instinkt a zabaví je na dlouhé hodiny. Myška je ovládána motůrkem na baterie.

lov-na-mys

3) Nejlepší hračka se šantou kočičí: Pull-A-Partz Pinata se šantou (Kong)

Hračka ve tvaru barevného plyšového oslíka představuje hračku 3 v 1. Hračka od značky Kong je ze šustivého materiálu a obsahuje nenávykovou bylinku šantu kočičí, která u stimuluje kočičí smysly a svádí ke hře. V hračce se ukrývají další dvě hračky, a to dvě kulaté části, které se z útrob oslíka uvolní pomocí hracích manévrů kočky. Hračka uspokojí lovecké instinkty kočky, zabaví a podpoří její psychickou i fyzickou stránku. 

oslik

TIP: 10 tipů na nejlepší konzervy pro kočky

4) Nejlepší hračka ve tvaru myši: Myška Whisker Fiesta (AFP)

Každý z nás ví, že kočky mají rády myši. Proto svému kočičímu miláčkovi musíte pořídit i hračku ve tvaru myšky. Tou nejlepší je myška Whisker Fiesta od značky AFP, která je z umělého lýka. Myška je pestrobarevná, obsahuje peříčka a šantu kočičí. Kočku při hře zabaví a díky materiálu z umělého lýka je velmi odolná. 

myska

5) Nejprodávanější laserová hračka u nás: Laser pro kočky (Kong)

Honění za červeným světýlkem je pro každou kočičku naprosto skvělou zábavou. Laser od značky Kong má dobře viditelný světelný paprsek, který můžete namířit na stěnu či podlahu. Kočka se za světýlkem vydá a bude se ho pokoušet ulovit. Avšak tím, že je světýlko nepolapitelnou kořistí, tak je dobré kočku v průběhu hry odměnit pamlskem a nehrát si s laserem příliš dlouho.

laser

TIP: 5 Tipů na nejlepší konzervy pro koťata

6) Nejlepší míčková hračka: Mechové míčky s peřím (Tommi)

Mechové míčky s peříčky od značky Tommi jsou skvělou volbou hračky, jak pro koťata, tak i dospělé a seniorní kočky. Míčky jsou barevné, měkké a zábavu stupňují připevněná peříčka. Sledování a následný lov míčku je pro kočky nejoblíbenější zábavou.

micky

7) Nejlepší škrabadlo: Plyšový sob (Rosewood)

Zábavou kromě hraní je pro kočky i škrábání. Abyste zamezili kočičímu škrábání o nábytek, pak pořiďte kočičce hračku ve formě škrabadla. Doporučit vám můžeme škrabadlo ve tvaru sobíka od značky Rosewood. Hračka obsahuje kartónové škrabadlo z vlnité lepenky, které povzbudí kočku ve škrábání a hraní.

Zbytek hračky je plyšový, obsahuje bambulky pro další zábavu a dá se zavěsit.

sob

8) Nejlepší plyšová hračka: Beruška a včelka (ZippyClaws)

I kočky mají rády plyšová zvířátka. Proto jim můžete pořídit plyšové duo berušku a včelku od ZippyClaws. Plyšové hračky obsahují šantu kočičí, aby kočku zaujaly ke hře a stimulovaly její smysly. Jejich křídla jsou ze šustivého materiálu, aby kočku zaujala a vyvolala její lovecké instinkty jako je škrábání a kousání.

beruska-vcelka

9) Best-seller přírodních hraček: Míček Ethicat (Zolux)

Pokud hledáte hračku pro kočku, která je ryze z přírodního materiálu, pak sáhněte po míčku Ethicat Rattan od značky Zolux. Míček je vyrobený z rákosu, jutového spoje, peří a z bavlny. Hračky Ethicat jsou pro kočky atraktivní, zabaví je a jsou šetrné k přírodě. 

prirodni-micek

10) Nejlepší logická hra pro kočky: Myšky v sýru (ZippyClaws)

Myšky v sýru od značky ZippyClaws jsou plyšovou a interaktivní hračkou pro kočky, která podporuje jejich myšlení. Plyšové myšky se umisťují do sýru, tak aby je mohla kočka za pomocí kousání, škrábání a tlapek vytáhnout. V sýru je křupající látka, která při dotyku vydává zvuk, a kočičku tak provokuje. Myšky jsou zas naplněné šantou kočičí a mají v sobě rolničky.

mysky-v-syru

Často kladené otázky

Jaké druhy hraček jsou pro kočky nejvhodnější?

Nejlepší jsou hračky, které stimulují přirozené chování kočky, jako jsou hračky na lovení, skákání a drápání. K dispozici jsou také interaktivní hračky podporující myšlení kočky.

Proč je důležité, aby měla moje kočka hračky?

Hračky jsou pro kočky důležité, protože poskytují fyzickou aktivitu, mentální stimulaci a pomáhají udržovat zdravý váhový stav. Také zabraňují nudě a mohou pomoci snížit stres.

Jak vybrat správnou hračku pro kočku?

Při výběru hraček zohledněte zájmy a temperament vaší kočky. Některé kočky preferují hračky na lovení, zatímco jiné mohou milovat interaktivní hračky s pamlsky.

Jak dlouho si hrát s kočkou?

Hra s kočkou může trvat pár desítek minut v intervalech několikrát denně. 

Zdroje

HAN, Isla Xi; WITZMAN, Sarah. Internet of Robotic Cat Toys to Deepen Bond and Elevate Mood. In: Companion of the 2023 ACM/IEEE International Conference on Human-Robot Interaction. 2023. p. 791-794.

DONAT, Wolfram; DONAT, Wolfram. The Cat Toy. Learn Raspberry Pi Programming with Python, 2014, 127-144.

STRICKLER, Beth L.; SHULL, Elizabeth A. An owner survey of toys, activities, and behavior problems in indoor cats. Journal of Veterinary Behavior, 2014, 9.5: 207-214.