Alergie netrápí pouze lidi. Na alergie mohou trpět i naši čtyřnozí kamarádi. Pes může trpět různými alergiemi, které nejen mohou vést k tomu, že se pejsek nepřetržitě škrábe, a to klidně až do krve, ale i zažívacím problémům a průjmům. V tomto článku se společně podíváme na 4 nejčastější alergie u psa, jak se alergie u psů projevují, a jak je léčit.
Alergie u psa
Alergie se u psů nejčastěji projevují kolem druhého roka života a jedná se o přehnanou reakci imunitního systému na takzvané alergeny. Mezi ty nejběžnější patří pyl, blechy, plísně a roztoči.
Není však vyloučené, že se alergie u psa vyskytne dříve nebo později. Alergie se mohou objevit v podstatě kdykoliv během celého psího života.
Příznaky alergie u psa
Jelikož nám pejsci nemohou říct, že je něco trápí, je třeba vědět, jak taková alergie u psa může vypadat. Mezi nejčastější příznaky alergie u psa patří:
- svědění,
- vykusování srsti,
- nadměrné olizování a drbání,
- kožní problémy,
- zažívací potíže,
- průjem,
- zvracení,
- problémy s dýcháním,
- otoky.
4 nejčastější alergie u psa
Stejně jako u lidí, každý pes je jiný a může reagovat různě na různé podněty. Mezi nejčastější alergie u psů patří následující:
1) Potravinová alergie
Jednou z nejčastějších alergiích u psa je alergie na granule nebo nějakou složku v nich. Nejčastějšími příznaky jsou zažívací potíže jako zvracení a průjem, drbání a svědění kůže. TIP: 7 příčin svědění kůže u psa k přečtení.
TIP: Přečtěte si, jak se alergie na granule u psa projevuje.
Je stěžejní prostudovat složení daného krmiva anebo zjistit pomocí eliminační diety, co pejskovi působí potíže. Nejčastěji to je hovězí, kuřecí, rybí či drůbeží maso, bílkovina mléka, vejce nebo obiloviny.
Problém také můžete vyřešit tím, že psovi koupíte hypoalergenní krmivo, u kterých jsou eliminovány alergeny.
TIP: 5 nejlepších granulí pro alergické psy
TIP: Jak číst ve složení granulí se dozvíte v našem článku.
2) Kontaktní alergie
Kontaktní alergie se u psů projevuje bezprostředně po styku s látkou, na kterou je pes alergický. Mohou to být šampóny, prací prostředky, čističe koberců a další látky, které používáte v domácnosti. Stejně tak mohou psa dráždit chemická ošetření míst, kam chodíte na procházky.
Nejčastějším příznakem je svědění, rudnutí a záněty kůže. Pokud máte podezření, že je pes na něco z výše zmíněného alergický vyhledejte veterináře. Pomoci by také mohly hypoalergenní šampóny, spreje a zklidňující mastičky pro psy.
3) Alergie na parazity
Další častou alergií u psů je alergie na blechy, klíšťata či roztoče. Tato alergie se objevuje sezónně, nejčastěji v létě. Pes se po kousnutí parazitem nadměrně drbe, vykusuje si srst a na kůži se mu objevují zanícená místa.
Pokud máte podezření na parazity, psa nejdříve důkladně prohlédněte. Můžete použít hřeben na blechy a případně pak antiparazitní šampón. Jak se zbavit blech se dozvíte ZDE.
TIP: Jak se zbavit klíšťat k přečtení TADY.
4) Sezónní alergie
I psi mohou trpět na sezónní alergie stejně jako lidé. Mezi ně patří alergie na pyl a traviny, plísně a prach. Tato alergie se objevuje sezónně nebo v určitém prostředí a projevuje se u psa svěděním, kousáním a olizováním břicha a tlapek.
Na tyto alergie neexistuje univerzální lék, ale určitě doporučujeme posílení imunity psa.
TIP: 3 tipy jak posílíte imunitu svému mazlíčkovi
Diagnóza alergií u psa
Pro zjištění, zda váš pes má alergii a na co, je třeba navštívit veterináře. Ten psa důkladně vyšetří a může provést test na alergii z krve. Tento test stojí od 1000 do 3000 Kč a odhalí, jakou přesně alergii váš pejsek má.
Léčba alergie u psa
Na alergii u psa neexistuje univerzální léčba, každá alergie je totiž jiná. Zásadní je odhalit, na co má pejsek alergii a potom se poradit s odborníkem, tedy nejlépe s vaším veterinářem. Ten vám může poradit nejen preventivní prostředky, ale může předepsat i léky na alergii.
Léčbu alergií můžete podpořit hypoalergenním krmivem, hypoalergenní kosmetikou a doplňky stravy.
TIP: 10 nejlepších značek granulí pro psy
Prevence alergie u psů
Jakmile zjistíte, jakou má váš pejsek alergii, můžete se zaměřit na prevenci:
- Snažte se zamezit kontakt s alergeny,
- myjte psa hypoalergenním šampónem,
- krmte psa kvalitními granulemi,
- chraňte psa před parazity,
- zvyšujte psovi imunitu pomocí doplňků stravy a olejů.
Často kladené dotazy:
1. Jak dlouho mohou trvat alergie u psa?
Pejsci mají stejně jako lidé alergie po celý život, nelze je zcela vyléčit. Pomocí preventivních opatření se ale lze zcela zbavit alergických příznaků, alespoň ve většině případech.
2. Jak lze rozpoznat alergii na stravu u psa?
Pejsek má po určité stravě průjem či jiné zažívací problémy. Ze špatné stravy může mít ale i kožní problémy, které se budou projevovat neustálým olizováním a škrábáním.
3. Jak lze zabránit alergii na blechy u psa?
Prevence je nejlepší cestou. Používejte antiparazitní přípravky a pravidelně kontrolujte kožich pejska.
4. Může se u psa objevit alergie na blechy v jakémkoli věku?
Ano, u psů se může alergie na blechy objevit kdykoliv během života.
5. Jak lze zmírnit svědění u psa s alergií?
Zkuste například tento sprej proti svědění nebo Verm-X Itch-Eeze Přírodní prostředek proti svědění pro psy. Vhodné jsou také speciální šampony.
Zdroje:
- DÁVILA, I., et al. Consensus document on dog and cat allergy. Allergy, 2018, 73.6: 1206-1222.
- DE WECK, Alain L., et al. Dog allergy, a model for allergy genetics. International archives of allergy and immunology, 1997, 113.1-3: 55-57.
- VERLINDEN, A., et al. Food allergy in dogs and cats: a review. Critical reviews in food science and nutrition, 2006, 46.3: 259-273.
- CARLOTTI, Didier N.; REMY, Isabelle; PROST, Christine. Food allergy in dogs and cats. A review and report of 43 cases. Veterinary Dermatology, 1990, 1.2: 55-62.