V ROZPÁLENÉM AUTĚ

 Jak by bylo vám v těchto dnech v zimní bundě a ještě k tomu zavřeni v autě. Vždyť náš mazlíček se neochlazuje povrchem těla jako my lidé, nýbrž jazykem.

Řekli jste si někdy "to bude jenom chvilička"? Jenomže i tahle chvilička může vašeho mazlíčka přehřát a potom dojde k velmi rychlému selhání organismu a fatálním následkům. A TO PŘECI NIKDO Z NÁS NECHCE!16T235059

Přehřátí u pejska tak nastává velmi rychle a to už po pár minutách. V autě, které se v tu chvíli stane ďáblovým kotlem, stoupá teplota rychleji než si dovedeme představit. Venku je 34°C, během 10 minut teplota vylítne až na 46°C, a do půl hodin se v kotli teplota pohybuje přes 50°C. Takže během půl hodinky je v autě o 20°C více! Tak schválně, zkuste si to sami - kulicha, bundu, oteplováky a šup do auta! A to nezapomínejme, že termoregulace našeho těla funguje tak, že se tělo okamžitě začne potit, tak dojde k ochlazování. Tuto schopnost ale psi nemají. Pes se ochlazuje přes jazyk a dutinu ústní, zrychleně začne dýchat, ale ochladit se, pokud vzduch kolem je kolem 40°C je v podstatě nemožné. 

PROTO NIKDY NENECHÁVEJTE SVÉ MAZLÍČKY (ANI NIKOHO JINÉHO) V UZAVŘENÉM VOZIDLE ☠️, byť jen pár minut a to ani s lehce pootevřeným okýnkem.16T23462

Pomohli byste pejskovi, kdybyste si všimli, že někde v zaparkovaném autě ten chudáček je? Co tedy dělat a jak mu pomoci? Určitě nejdříve zhodnoťte situaci. Pokud projevuje příznaky přehřátí - tedy vypadá unaveně nebo vyčerpaně ba dokonce až letargicky, apaticky - prostě nevypadá svěže, kontaktujte Policii ČR. Pokud je to možné, zkuste najít majitele psa. Třeba na parkovišti u obchodního domu běžte na recepci, ať vyvolají majitele vozu s SPZ.

Rozbití okýnka nechte opravdu až na poslední chvíli, protože tím byste si v tomto vedru mohli pořádně zavařit.

Zachraňme mazlíčky alespoň tak, že tento příspěvek budeme sdílet a ty chlupatí miláčkové nám za to poděkují.