PŘEHŘÁTÍ PEJSKA? +5 kroků JAK MU MOHU ZACHRÁNIT ŽIVOT

Dnes už všichni víme, že v autě nemůžeme nechat pejska ANI MINUTU. I my lidé, kteří se ochlazujeme na rozdíl od pejsků povrchem těla, na slunku a v zavřeném autě nevydržíme ani chvilku. V autě, během půl hodiny v tomto období stoupne teplota klidně o 20°C! A to my si to umíme mozkem ještě odůvodnit, že je třeba počkat, že bude za chvíli konec. Ale co chudák mazlíček, který žije jen bezprostřední chvílí, nemá potní žlázy (resp. má, ale pouze na tlapkách a polštářkách) a ochlazuje se pouze jazykem, říká se tomu hyperventilace. Bohužel hyperventilace není pro ochlazování moc účinná, a proto mají pejsci v létě problém udržet správnou teplotu těla. 17T111151

Začněme prevencí!

 • v těchto vedrech musí mít mazlíček neustálý přístup k čerstvé vodě. Jednoduše to pohlídáte třeba i tak, že do misky dáte lžíci neslaného vývaru, abyste vodu ovonili. Nicméně potom je třeba poctivě vodu alespoň 3x za den vyměnit a misku pořádně vymýt horkou vodou.
 • dostatek stínu nebo prostoru, kde je chladněji
 • procházky zkraťte a eliminujte na ty nejnutnější a nejlépe v přírodě (v lese), nikoli na rozpálené silnici
 • pokud váš pejsek miluje vodu, zapomeňte na ochlazování uříceného psa v řekách, nádržích nebo koupalištích. Raději mu napusťte do bazénku trochu vody, aby měla +- teplotu vzduchu a ochladil se tímto způsobem. Studená voda může přivést šok organismu a věřte, že to není nic příjemného. Sama jsem si zažila, když mi Mufinka žuchla do studené vodní nádrže a měla tento šok. Fuj, hrozný zážitek!
 • dokonce některá plemena jsou k přehřátí více náchylnější - rozhodně to jsou skupiny jako jsou štěňata, nemocní psi nebo senioři, ale také obézní psi či pejsci po narkózách nebo vakcínách. A konkrétní plemena zejména ta, která jsou svalnatější či mohutnější kostry, ale také plemena s krátkým čumáčkem - buldočci, mopsíci, boxeři, stafordi, rotvajleři, německá doga aj.

Jak poznám příznaky přehřátí u pejska?

 • čumáček má horký, suché sliznice v tlamě,
 • pejsek sotva stojí na nohou, má široký stoj, zrychleně a usilovně dýchá s otevřenou tlamou,
 • je nervózní až apatický, dezorientovaný a malátný, někdy až ve stavu bezvědomí, ale i zvracení
 • při vyšším stádiu pes slintá
 • jeho aktivita se postupně snižuje, nastává vyčerpání, kolaps

A TEĎ TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ! Pokud se vám pejsek takto přehřeje nebo budete svědky této situace, řekneme si jak správně postupovat, abychom pejskovi ještě více neublížili.

Nejdůležitější věcí při zásahu je mít na mysli, že pejska musíme zchladit, ale ochlazení musí být POSTUPNÉ! Rychlé zchlazení může navodit šok pro jeho tělíčko, kdy se cévy rychle stáhnou a obrovsky se zvýší krevní tlak a pro srdíčko a jeho krevní oběh to může mít neblahé důsledky!

 1. STÍN! Pejska co nejdříve odneste na chladnější místo, vyhledejte stín a nejlépe mu podložte hlavu tak, aby byla výš než tělo, protože může dojít k otoku mozku.
 2. LEHCE ZCHLADIT TLAPKY A BŘÍŠKO Namočte ručníky, kusy oblečení, deky vlažnější (NE STUDENOU A UŽ VŮBEC NE LEDOVOU) vodou a přikryjte mu TLAPKY, BŘÍŠKO, VNITŘNÍ STRANY STEHEN, nikdy však ne celé tělo!!
 3. ZCHLAĎTE VZDUCH OKOLO NĚHO Začnete ho ovívat, jako by to v tu chvíli byl váš Bůh. Kolem začne proudit chladnější vzduch a značně to pomůže.
 4. NABÍDNOUT VODU Pokud pejsek reaguje, snažte se mu po menších dávkách z dlaně nabízet vodu do těla, musí však kontrolovaně, při vědomí polykat. Voda musí být opět vlažná, ne studená či ledová!
 5. HONEM NA VETERINU Pan veterinář tento váš zásah podpoří následnou léčbou. A pokud byla první pomoc poskytnuta včas, pejsek bude bez následků.

17T110347

NEZAPOMEŇTE! V těchto dnech však pejskovi nehrozí přehřátí jenom v rozpáleném autě. Mazlíčky nenechte venku lítat, mějte je zajištěné, aby vám neutekli a tím se nedostali do stavu přehřátí jenom z nadměrné námahy! Mazlíček se totiž snadno přehřeje i třeba jenom venku na procházce nebo na zahradě. Dávejte na své mazlíčky mnohem větší pozor než obvykle. Vy sami nejlépe poznáte, jestli je s ním něco v nepořádku.