15 % sleva na všechny pamlsky s kuponem PAMLSKY15

11 tipů, jak ochladit psa doma, v autě i při přehřátí

Pokud máte doma pejska, pravděpodobně víte, že v parném počasí mohou mít vaši čtyřnozí miláčci potíže s regulací teploty těla. Pejsek se nepotí stejně jako my, a tak nemůže pocítit ve vysokých teplotách stejnou úlevu. Přehřátí psa je vážným a život ohrožujícím stavem, který vyžaduje vaši rychlou reakci i péči. V tomto článku se podíváme na tipy, ochladit psa v horku i při přehřátí a jak předcházet vážným problémům.

jak-zchladit-psa

Jak se projevuje přehřátí u psa?

Jestli váš miláček není v letních dnech ve své kůži, může být přehřátí jednou z příčin. Přehřátý pes může trpět některým z těchto problémů:

  • Zvýšená tělesná teplota,
  • nadměrné slinění,
  • zrychlený srdeční tep,
  • zrychlený dech,
  • záškuby svalů nebo chvění,
  • zvracení,
  • zmatenost a dezorientace.

Přečtěte si článek, ve kterém se zabýváme tím, jak předcházet přehřátí psa.

Účinné tipy, jak ochladit psa doma i v autě

Pokud si u svého pejska všimnete některého z výše uvedených příznaků přehřátí, měli byste jednat co nejdříve. Připravili jsme pro vás 11 rad, jak při přehřátí psa správně postupovat. 

1) Poskytněte pejskovi dostatek tekutin

Jedním z nejdůležitějších kroků, jak zchladit přehřátého psa je zajistit mu dostatečný přísun vody. Ujistěte se, že má pejsek neustále k dispozici čerstvou vodu. Při přehřátí se nedoporučuje pejskovi dávat ledovou vodu, abyste nevyvolali šok. Vhodné je mu nabídnout i psí iontový nápoj. 

2) Vyhledejte stín a chládek

Pokud je váš pes přehřátý, okamžitě ho přesuňte do stínu nebo do chladné místnosti. Vyhněte se přímému slunci, rozpáleným chodníkům a silnicím. Pokud nemáte doma klimatizaci, zvažte použití ventilátorů nebo větráku, aby v místnosti vzduch proudil.

jak-ochladit-psa

3) Namočte utěrky

Možná vám mohou mokré utěrky připadat jako babská rada, ale představují skvělý způsob, jak okamžitě snížit teplotu pejska. Položte je na tlapky, břicho a krk. Nenamáčejte je ale do příliš studené vody, abyste u vašeho miláčka nevyvolali šok.

Ledové obklady mohou pejskovi pomoci pouze v případě, že je nepřiložíte přímo na kůži. Pokud si tento způsob vyberete, musíte být opravdu opatrní.

4) Dopřejte pejskovi mírné osvěžení

Pokud utěrky ani obklady nezaberou, zkuste namočit tlapky pejska do mírně studené vody. Opět platí, že voda nesmí být příliš studená. Můžete ho také opatrně osprchovat nebo mu napustit vanu. Řešením může být i malý nafukovací bazén. Důkladně však sledujte, jak reaguje a pokud se projeví sebemenší náznak stresu, ihned s osvěžováním přestaňte.

5) Nabídněte pejskovi psí zmrzlinu

Pokud je pejskovi horko a není ještě přehřátý, můžete mu nabídnout psí zmrzlinu. Nejoblíbenější je dát například Churu do mrazáku a poté máte takový psí nanuk. Zmrzlina bude pro pejska chutným osvěžením. Lidská zmrzlina není pro pejsky vhodná!

6) Dejte psovi chladící vestu

Chladící vesty jsou skvělým pomocníkem v horkých letních dnech. Stačí vestu namočit do studené vody a nasadit ji na psa. Vesta si potřebné množství vody "uzamkne" v sobě a pejska postupně chladí. Namočte ji ideálně nejprve zespoda, aby nedošlo k šoku. Je vhodné ji po cca 20 minutách sundat, aby vám pejsek neprochladl. 

7) Chladící podložky

Chladící podložky jsou také skvělým pomocníkem, pokud pejska přesvědčíte, aby si na ni lehl. Někteří to bohužel odmítají, jiní nechápou, proč chladí a snaží se v podložce vyhrabat díru a prohrabat se k ještě chladnější podlaze :-))). Chladící podložky fungují na různých principech, některé přejímají teplo a mění ho v chlad (pomocí speciálního gelu v podložce), jiné fungují stejně jako výše zmíněné vesty. Gelové podložky nefungují dlouhodobě, protože se nakonec také ohřejí. Což není na škodu, protože to může minimalizovat riziko prochladnutí pejska. Pejsek by vždy měl mít možnost z podložky odejít. 

8) Ovívejte pejska

Pokud je pejsek přehřátý, začněte ho ovívat, aby kolem něj proudil vzduch. Pokud máte větrák, můžete si pomoct i s ním, ale vždy mějte na paměti, aby to pro něj nebylo příliš šokové. 

9) Ochlazování v autě – zatemněte okna

Pokud pejska vozíte na zadních sedadlech, zamezte tomu, aby na něj svítilo sluníčko. Pokud na to nemáte stínidla, stačí do oken dát ručník či větší triko. 

10) Ochlazování v autě – nechte proudit vzduch

Nejdůležitější je, aby v autě proudil vzduch, to zajistíte klimatizací či otevřením oken. Nikdy pejska proto nevozte v létě v kufru, kde nemůžete zajistit proudění vzduchu.

11) Nic nepomáhá? Jděte na veterinu

Pokud je pejsek přehřátý, zvrací, zrychleně dýchá a působí dezorientovaně, navštivte okamžitě veterinu. 

Jak zabránit v létě přehřátí pejska

Pojďme se nyní podívat na to, jak se vyvarovat toho, aby se pejsek přehřál v létě.

Nedávejte pejskovi fixační náhubek

Zapomeňte v létě na fixační náhubky, pejsek se ochlazuje jazykem a potřebuje proto mít otevřenou tlamu. Pokud mu budete dávat fixační náhubky, znemožníte mu jeho ochlazování.

Nenechávejte psa v autě

Nikdy, opravdu nikdy, nenechávejte svého psa ve vysokých teplotách zavřeného v autě. Teplota uvnitř auta může rychle stoupat a vážně ohrozit život pejska. I když si jen odběhnete do obchodu, lékárny nebo kamkoliv jinam, vždy pejska vezměte s sebou, popřípadě ho do auta vůbec netahejte a nechte v chládku doma.

Změňte dobu venčení

V žádném případě nevenčete svého přehřátého psa v těch nejvyšších teplotách čili v poledne či po obědě. Procházka na přímém slunci je pro pejska velmi nebezpečná. Vyražte buď brzy ráno nebo pozdě večer.

jak-ochladit-psa-v-lete

Nedávejte pejskovi lidskou zmrzlinu

I když se vám bude zdát nějaká osvěžující pochoutka, kterou si sami v létě dopřáváte, ideální na to, jak zchladit psa při přehřátí, můžete mu akorát přihoršit. Některé lidské potraviny, jako třeba čokoláda, hrozny nebo cibule, jsou pro pejsky toxické a mohou jim způsobit vážné zdravotní problémy.

V horkém počasí se také vyhněte podávání těžkých jídel, protože trávení těchto potravin může, už tak vysokou teplotu přehřátého psa, jen zvýšit.

Mohlo by vás zajímat: 15 potravin, které pes nesmí jíst

Omezte fyzickou aktivitu pejska

Při přehřátí nevyžadujte po pejskovi velkou aktivitu a nechte ho, ať si sám určí tempo. Při vlně veder se nepouštějte do náročných tréninků nebo dlouhých procházek ani v případě, že se přehřátí u psa neprojevilo.

Nestříhejte pejsky na krátko

Ačkoliv to může znít zvláštně, pokud máte dlouhosrstého chlupáče, nikdy byste ho neměli stříhat před létem úplně na krátko. Srst totiž pejska chrání před sluníčkem a pomáhá mu v ochlazování. Dlouhá srst je pro pejsky přirozená a slouží jim jako izolace. Po ostříhání bude pejsek teploty snášet ještě hůř.  

Přečtěte si také: Konopný olej pro psy: 4 blahodárné účinky na srst

Pořiďte pejskovi set první pomoci

Perfektním pomocníkem nejen pro přehřátého psa, ale i pro vás může být TRAVEL KIT, nezapomeňte také na iontový nápoj HYDRANT, ten zlepšuje využití vody v pejskově těle, dodá mu potřebné živiny a ochrání před přehřátím. V TRAVEL KITu zase pejsek najde něco dobrého na chuť a vy zase lékárničku, která vám pomůže, když budete s pejskem mimo domov.

jak-ochladit-psa-v-horku

Kdy vyhledat veterinární pomoc?

Pokud příznaky přehřátí u psa neodezní ani potom, co vyzkoušíte výše uvedené rady, vyhledejte veterinární pomoc. V případě, že budou příznaky přehřátí psa už od samého začátku velmi silné, kontaktujte zvěrolékaře okamžitě. Přehřátí může být obzvlášť nebezpečné u starších psů, štěňat nebo pejsků trpícími zdravotními problémy. Veterinář stav vašeho pejska rychle posoudí a zahájí adekvátní léčbu.

Na co si dát pozor při ochlazování?

Ačkoliv je důležité ochlazovat pejska v horkých letních dnech, dejte si pozor, ať pejsek neprochladne. Při koupání pejsci mohou dostat infekci močového měchýře (cystitidu). Mezi typické příznaky patří časté močení (polyurie) nebo bolestivé močení (strangurie). Vždy pejska osušete ručníkem a dále kontrolujte teploty chladících podložek a nezapomeňte mu včas sundat chladící vestu, pokud ji používáte.

Často kladené dotazy – FAQs

Jak dlouho může pes vydržet na přímém slunci?

Pokud jsou teploty opravdu vysoké, pejsek by se měl na přímém slunci vyskytovat minimálně. Přizpůsobte tomu tedy venčení. Jestli váš pes tráví většinu času venku, ujistěte se, že má vždy někde stín a neustálý přístup k čerstvé vodě.

Je ledová koupel ideálním ochlazení psa ve vedrech?

Ochlazení psa v ledové koupeli není správné. Extrémní změna teploty u něj totiž může vyvolat šok. Raději použijte mokré obklady a položte je pejskovi na tlapky, krk a břicho.

Jak dlouho může pes zůstat v zavřeném autě za horkého počasí?

I krátký pobyt v zavřeném autě může být pro pejska nebezpečný. Teplota uvnitř auta může velmi rychle stoupat, což může vést nejen k přehřátí psa, ale i dalším vážným zdravotním problémům. Nikdy proto nenechávejte svého psa zavřeného v létě v autě.

Které rasy psů jsou nejcitlivější na přehřátí?

S přehřátím nejčastěji bojují pejsci se svalnatější či mohutnější kostrou a plemena s krátkým čumáčkem – buldočci, mopsíci, boxeři, stafordi, rotvajleři, německá doga aj.

Co dělat se psem, když je vedro?

Na procházky choďte brzy ráno nebo pozdě večer. Dbejte na to, aby měl pejsek přes den dostatek tekutin a trávil většinu času ve stínu či chladné místnosti. Hrajte si s pejskem ve stínu nebo mu pořiďte hračky, které nepustí z tlapek. 

Jak poznat, že je psovi horko?

Když je pejskovi horko, většinou se nadměrně olizuje, slintá, líná, bývá unavený až apatický. Zkuste mu změřit teplotu. Pokud na teploměru uvidíte více jak 37 °C, může to být známkou přehřátí.

Jak ochlazovat psa v autě?

Zatemněte okna, aby na něj nesvítilo sluníčko a zajistěte proudění vzduchu, můžete mu nabídnout chladící vestu (ne na déle než 20 minut) a nebo chladící podložku. Dejte mu napít iontového nápoje a nikdy ho nenechávejte v autě bez dozoru. 

Zdroje

DAVIS MS, MARCELLIN-LITTLE DJ, O'CONNOR E. Comparison of Postexercise Cooling Methods in Working Dogs. Journal of Special Operations Medicine: a Peer Reviewed Journal for SOF Medical Professionals. Spring 2019;19(1):56-60. DOI: 10.55460/2atz-tmq7. PMID: 30859528.

KRÖGER, Ronald Heinz Herbert; GOIRICELAYA, Aitor Bereber. Rhinarium temperature dynamics in domestic dogs. Journal of Thermal Biology, 2017, 70: 15-19.

PHILLIPS, Carleton J.; COPPINGER, Raymond P.; SCHIMEL, David S. Hyperthermia in running sled dogs. Journal of Applied Physiology, 1981, 51.1: 135-142.

HAVEMAN, J., et al. Effects of hyperthermia on the central nervous system: what was learnt from animal studies?. International journal of hyperthermia, 2005, 21.5: 473-487.