Reznutí srsti u psa: Co to znamená a jak to řešit

Všimli jste si, že se u vašeho pejska změnila barva srsti do rezava nebo do žluta? Toto je častý problém, který mnoho majitelů psů zná. Je to nejen estetický problém, ale také může naznačovat zdravotní problémy. My vám v tomto článku prozradíme, o co se jedná, a jak reznutí srsti u psů řešit.

reznuti-srsti

Reznutí srsti u psa

Reznutí srsti u psů je především problém u tmavších plemen, naopak barvení srsti do žluta postihuje spíše bílé nebo i šedé psy

Co způsobuje reznutí srsti u psa

Co je ale příčinou reznutí srsti u psa? Mezi nejčastější příčiny reznutí srsti u psa patří:

 • Genetika: Ta je hlavním faktorem při změně barvy vašeho mazlíčka zejména v období růstu nebo v době výměny srsti.
 • Nekvalitní šampón: Pořiďte mazlíčkovi kvalitní kosmetiku a přípravky na péči o srst.
 • Nevhodné krmivo obsahující zejména betakaroten (součást vitamínu A), phenylalanin a thyrosin: Barvu srsti ve stravě ovlivňuje betakaroten, mrkev, kukuřice, pšenice a vyšší obsah vitamínu A.
 • Léky nebo doplňky stravy: Obarvit srst mohou i některé léky či doplňky stravy.
 • Porfyriny: Barvu srsti mohou ovlivňovat porfyriny, které se vyskytují ve slinách, potu a slzách. Srst rezne tam, kde se pes často olizuje.
 • Stárnutí psa: Změna barvy srsti může přijít s postupným stárnutím psa.
 • Životní prostředí: Barvu srsti může ovlivňovat sluneční svit i například teplo z fénu.

reznuti-srsti (1)

Jak řešit reznutí srsti u psa

Nejvhodnější je začít u krmivat, zjistěte, zda vaše krmivo neobsahuje příliš mnoho betakarotenu.  Tady jsou všechny kroky, které byste měli učinit:

Myjte psa kvalitním šampónem 

Dopřejte svému pejskovi kvalitní kosmetiku a péči o srst. Pořiďte mu šampón určený pro psy a jeho typ srsti a po umytí to nepřehánějte s fénováním. Pro zlepšení kvality srsti vašeho mazlíčka můžete vyzkoušet speciální oleje pro psy.

TIP: Přečtěte si o blahodárných účincích konopného oleje v našem článku.

Vsaďte na kvalitní granule a doplňky stravy

Pokud máte doma pejska, tak je zcela nezbytné mu pořídit kvalitní granule. Pokud srst vašeho psa ale rezne, tak dávejte pozor na vyšší obsah betakarotenu v krmivu. Betakaroten je silný antioxidant a srst zrezne v případě, že ho pejsek pozřel velké množství. V kvalitních granulích se betakaroten vyskytuje jen v malém množství, které by srst nezbarvilo.

Podíl vitamínu A by měl být v krmivu 15000 jednotek nebo nižší. Pokud má váš pes sklony k reznutí, tak volte granule s nižším množstvím, ideálně 12 000 až 13 000 jednotek.

Stejně jako granule, mohou reznutí srsti způsobit nějaké léky či doplňky stravy. Proto pejskovi podávejte jen takové léky a doplňky stravy, které doporučí váš veterinář. 

TIP: Přečtěte si o rozdílech v kvalitě granulí.

Zabraňte nadměrnému olizování

Reznutí srsti mohou zapříčinit takzvané porfyriny, které jsou součástí psích slin, potu a slz. Proto se snažte hlídat, zda se váš pes nadměrně neolizuje nebo mu výrazně častěji neslzí oči. Oči psa můžete otírat borovou vodou nebo jiným přípravkem na oči.

TIP: 7 příčin svědění kůže u psa k přečtení u nás na blogu

reznuti-srsti-pes

Prevence reznutí srsti psa

Pokud máte bílého, šedého nebo černého pejska, měli byste se zaměřit na kroky, aby vám pejsek nezrezl. Pro prevenci reznutí srsti psa můžete vyzkoušet následující kroky:

 • Kupte psovi kvalitní krmivo s nízkým obsahem betakarotenu nebo vitamínu A: Běžná hodnota bývá kolem 15 000 jednotek, pokud i tak srst psa rezne, zvolte granule s ještě menším množstvím.
 • Hlídejte, jestli pes není alergický: při alergiích se může pes nadměrně olizovat a drbat. 
 • Zvyšte u psa příjem omegy 3 mastných kyselin: omega 3 má blahodárné účinky a najdete ji například v lososovém oleji.
 • Vyhněte se lékům a doplňkům s obsahem betakarotenu a vitamínu A.
 • Nedávejte místo pamlsků psovi sýr: Sýr může obsahovat aminokyselinu Tyrosin, která také způsobuje reznutí.

Často kladené dotazy:

Která strava je nejlepší pro zdravou srst psa?

Strava s vyváženým obsahem živin, včetně omega-3 mastných kyselin, pomáhá udržet zdravou srst.

Může mé plemeno psa ovlivnit stav srsti?

Ano, genetika hraje významnou roli. Některá plemena mají tendenci k určitým problémům se srstí. 

 

Co způsobuje reznutí srsti?

Reznutí srsti může způsobit mnoho věcí včetně genetiky, stárnutí, velkého množství vitamínu A ve stravě nebo používání nekvalitního šampónu.

Zdroje:

BUSCH-KSCHIEWAN, Katrin, et al. UV light, temperature, and humidity effects on white hair color in dogs. The Journal of nutrition, 2004, 134.8: 2053S-2055S.

SAIF, Rashid, et al. Dog coat colour genetics: A review. Advancements in Life Sciences, 2020, 7.4: 215-224.

IHRKE, P. J.; GOLDSCHMIDT, M. H. Vitamin A-responsive dermatosis in the dog. Journal of the American Veterinary Medical Association, 1983, 182.7: 687-690.

GLODDE, Florentina, et al. Effects of natural antioxidants on the stability of omega-3 fatty acids in dog food. Journal of veterinary research, 2018, 62.1: 103.