Border kolie – vše, co byste měli vědět

Pokud hledáte psa, který je inteligentní, energický a rychle se učí, pak je border kolie plemenem pro vás. Tato rasa je považována za jednu z nejinteligentnějších na světě, a je původně pasteveckým psem. V border kolii budete mít skvělého a věrného společníka na mnoho let. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o tomto krásném plemeni.

border-kolie-plemeno

Historie a původ 

Border kolie je plemeno psa, které pochází z Velké Británie. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 19. století jako ovčácký pes pro pastvu ovcí. Stalo se velmi populární nejen díky své pracovní schopnosti, ale také díky svému vzhledu a přívětivosti. Toto plemeno se celkově těší velké oblibě mezi majiteli psů po celém světě.

Border kolie pochází konkrétně z hraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií, odkud získalo své jméno border (v překladu hranice). Byla vyšlechtěna pro práci s ovcemi, především pro pastvu v náročném horském terénu. Border kolie byla původně šlechtěna pro svoji inteligenci, pracovitost a schopnost rychlého učení. Dnes je oblíbeným domácím mazlíčkem i závodním psem v agility a dalších sportovních disciplínách.

Vzhled a povaha 

Border Kolie jsou středně velcí psi, kteří mají typickou srst černé, hnědé, bílé nebo černobílé barvy. Mají vynikající fyzičku a silnou stavbu těla, což je způsobeno jejich aktivním životním stylem a pracovním využitím.

Co se týče povahy, jsou border kolie velmi inteligentní a energičtí psi, kteří potřebují mnoho fyzické i mentální stimulace. Jsou velmi loajální a oddaní svým majitelům, ale mohou být i náchylní k problémovému chování, pokud nejsou dostatečně cvičeni a zaměstnáni.

Border Kolie obvykle žijí 12 až 15 let, ale s adekvátní péčí mohou žít i déle.

Výcvik a péče

Border Kolie je velmi chytrý pes a snadno se učí novým věcem. Je důležité se věnovat jeho výcviku od raného věku, aby se stal dobře vychovaným společníkem. Je také důležité zajistit psovi dostatek pohybu, aby se udržel v dobré kondici.

Jak už bylo řečeno, jedná se o velmi inteligentní psy, kteří se snadno učí novým věcem. Při výcviku je důležité být konzistentní a trpělivý. Jsou to totiž psi, kteří mají rádi výzvy. Je důležité jim věnovat dostatek času na trénink a výchovu.

Výcvik border kolie by měl být zaměřen na práci s ovcemi, ale může být upraven pro různé aktivity jako je například agility nebo dogdancing. Důležitý je trpělivý a důsledný přístup, a zvláštní pozornost je třeba věnovat sociálnímu učení a rozvoji intelektu psa.

Péče o srst

U tohoto plemena je také důležité správně pečovat o jeho srstSrst border kolie vyžaduje pravidelné kartáčování, aby byla udržována v dobrém stavu a minimalizovalo se vypadávání chlupů. Koupání se doporučuje pouze při potřebě, aby se neodstranily přirozené oleje z kožíšku. Je důležité dbát na správnou výživu a dostatečný pitný režim.

Jak často se stříhá border kolie?

Border kolie se doporučují stříhat každých 6 až 8 týdnů. Toto období může být ovlivněno hustotou srsti a aktivitou psa.

Zdraví border kolie

Border kolie jsou obecně zdraví psi, ale jako každé zvíře potřebují pravidelnou péči a výživu. Doporučuje se pravidelná veterinární péče včetně očkování a prevence proti blechám a klíšťatům. Dále je důležité zajistit dostatek pohybu a stimulace, aby border kolie nebyla ani příliš unavená nebo znuděná. Kromě toho je důležité dbát na správnou stravu, která bude obsahovat všechny potřebné živiny.

Border kolie jsou ale i náchylné k několika nemocem, jako jsou epilepsie, displazie kyčelního kloubu, oční problémy, problémy se štítnou žlázou nebo vředy.

Krmení border kolie

Psi plemena border kolie potřebují kvalitní stravu bohatou na bílkoviny. Měli by dostávat krmivo s vyšším obsahem masa, ryb nebo drůbeže a s minimálním množstvím obilovin. Jak správně krmit psa si můžete přečíst ZDE.

border-kolie-pes

Pro koho jsou border kolie vhodné?

Border kolie jsou velmi chytří a všestranní psi, ale toto plemeno se nedoporučuje pro začátečníky. Potřebují majitele, kteří mají zkušenosti s tréninkem psů a jsou ochotni věnovat jim hodně času a energie.

Mají však skvělou povahu a vycházejí dobře s dětmi. Jsou to věrní a oddaní společníci, kteří si rádi hrají a mají rádi pozornost. Pokud jsou správně socializovaní, bývají velmi přátelští k ostatním lidem a zvířatům. Obecně jsou vhodnější pro rodiny v domech se zahradou než pro bytové bydlení.

Border kolie jsou zkrátka krásní a inteligentní psi, kteří se stali oblíbenými po celém světě. Jsou to věrní a oddaní společníci. Potřebují spoustu fyzické aktivity a mentální stimulace, aby se udrželi v dobré kondici. Pokud hledáte štěně border kolie, je důležité najít renomovaného chovatele, který se specializuje na toto plemeno.

Kolik stojí border kolie

Cena border kolií se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou původ chovatele, původ rodičů, zdravotní stav a další faktory. Cena se pohybuje obvykle mezi 15 000 až 30 000 Kč, poslední roky ale ceny rostou. 

Tip: Přečtěte si článek, jak vybrat středního pejska do bytu i do domu.