15 potravin, které kočka nesmí jíst

Jako majitel kočky jste pravděpodobně už slyšeli o tom, že některé potraviny jsou pro vašeho mazlíčka nebezpečné. Existuje mnoho potravin, které jsou pro kočky jedovaté a mohou jim způsobit vážné zdravotní problémy, včetně otravy a dokonce i úmrtí. V tomto článku se podíváme na potraviny, které by kočky neměly jíst.

co-nesmi-jist-kocka

15 potravin, které kočka nesmí jíst

Některé potraviny, které jsou bezpečné pro člověka, mohou kočkám způsobit nadýmání ale i otravu. Doporučujeme kočky krmit pouze takovým krmivem, které je pro ně vhodné.  Měli byste také dbát na to, aby vaše kočka měla k dispozici čistou pitnou vodu a pravidelně ji měnit. Tipy, jak správně vybrat granule pro kočku si můžete přečíst ZDETeď se společně podíváme na 15 nebezpečných potravin pro kočky.

Čokoláda

Čokoláda obsahuje látku nazývanou theobromin, která může způsobit zvracení, průjem, neklid, zrychlený srdeční tep a dokonce i křeče a úmrtí, pokud jí kočka sní ve větším množství.

Cibule a česnek

Cibule, česnek a šalotka mohou způsobit poškození červených krvinek vašeho kočičího miláčka a vést k anémii. Cibule i česnek jsou ve větším množství pro kočku jedovaté a měli byste tedy dbát na to, aby se k nim kočka nedostala.

Hrozny a rozinky

Hrozny a rozinky mohou způsobit poškození ledvin u koček a mohou vést k selhání ledvin.

Avokádo

Ke kočce by se nemělo dostat ani avokádo. Avokádo obsahuje persin, který kočkám může poškodit srdce, plíce a jiné tkáně. Avokádo má navíc vysoký obsah tuku, což může způsobit žaludeční potíže, zvracení či zánět slinivky.

Káva a alkohol

Stejně jako psi ani kočky by neměly konzumovat potraviny obsahující alkohol a kávu. Je pro ně toxický v řádově menším množství než pro člověka. Člověk se kofeinem neotráví, ale kočka poměrně snadno. Stejně tak to platí i pro alkohol. 

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky obsahují laktózu, kterou kočky špatně tráví. Konzumace mléčných výrobků může u koček způsobit průjem a zažívací potíže.

Tučná a kořenitá jídla

Kočky jsou citlivé na tučná a kořenitá jídla, která mohou způsobit zažívací problémy, průjem a zvracení. Je důležité vyhnout se podávání takových potravin a dávat přednost kočičím granulím s přírodními ingrediencemi.

Ryby

I když se může zdát, že kočky milují ryby, příliš velké množství může způsobit problémy s močovým systémem a vznik kamenů v močových cestách. Kočky by měly dostávat ryby k jídlu s opatrností a v omezeném množství z důvodu rtuti, kterou některé druhy ryb obsahují.

Syrové maso a vejce

Syrové maso a vejce mohou obsahovat bakterie a parazity, které jsou pro kočky nebezpečné a mohou způsobit potravinové otravy. Je důležité vařit maso a vejce před podáním kočkám. 

Jak na barfování u kočky si můžete přečíst ZDE.

Ořechy a semena

Ořechy a semena jsou pro kočky těžko stravitelné a mohou způsobit gastrointestinální problémy. Kočky by měly jíst pouze ořechy a semena, které jsou pro ně určené a jsou součástí kočičího krmiva. Kočky nesmí jíst tyto ořechy a semínka:

  • Vlašské ořechy - obsahují toxin zvaný juglon, který může způsobit zažívací potíže a poškodit játra kočky.
  • Mandle - mohou být těžko stravitelné a vést k průjmu a zvracení.
  • Maková semena - mohou obsahovat alkaloidy, které mohou být pro kočky toxické a vést k problémům s dýcháním.
  • Lískové ořechy.

Sladkosti

Sladkosti obsahují látky, které mohou způsobit krvácení, zvracení, průjem a dokonce i poškození jater a ledvin. Kočky by neměly jíst žádné sladkosti nebo jídla s vysokým obsahem cukru.

Příznaky otravy u kočky

Příznaky otravy u kočky mohou zahrnovat:

  • zvracení,
  • průjem,
  • nechutenství,
  • únavu,
  • bolest břicha a
  • ztrátu hmotnosti.

Pokud si všimnete těchto příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat veterináře

TIP: Vše o kastraci kočky najdete ZDE.