5 tipů na nejlepší konzervy pro koťata

Mít doma malé kotě je zkrátka radost. A abyste i vy jemu udělali radost voňavou pochoutkou, máme pro vás tipy na ty nejlepší konzervy pro koťata. Konzervy a mokré krmivo je pro malé kočičky dobře stravitelné a zároveň jim zajišťují i pitný režim. Ne všechny konzervy ale mohou být pro malé kočky vhodné. Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru, abyste vybrali ty nejlepší konzervy pro koťata.

5-tipu-na-nejlepsi-konzervy-pro-kotata

Konzervy pro kočky: Co byste měli vědět

Voňavé konzervy pro koťata jsou oblíbenou pochoutkou malých i velkých koček. Jsou součástí mokrého krmiva spolu s kapsičkami a paštikami pro kočky, takže jsou pro kočky dobře stravitelné a obzvlášť malým koťátkům se zkrátka dobře jí. Díky vysokému podílu vody zajišťují také dostatečnou hydrataci pro správnou funkci ledvin a močových cest.

Jak vybrat nejlepší konzervy pro koťata

Není konzerva jako konzerva. Abyste zajistili koťatům vyvážený příjem živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky, je potřeba dbát na složení konzerv, aby jim dávaly vše, co koťata potřebují pro správný vývoj a růst. Jak vybrat nejlepší konzervy pro koťata?

  • Složení krmiva: Při výběru sledujte obsah masa a nutriční hodnoty, abyste zajistili potřebné živiny, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, minerály a vitamíny pro správný růst. Konzervy pro koťata by měly obsahovat hodně bílkovin a menší obsah sacharidů.
  • Druh masa: Obsah masa je hlavním ukazatelem kvality a měl by být alespoň 70 % masa. Dívejte se také, o jaký druh masa se jedná. Koťátkům nejvíce chutnají kuřecí, rybí, hovězí a krůtí maso.
  • Alergie na potraviny: U malých koťat může být obtížné rozpoznat potravinovou alergii, proto sledujte reakce na jednotlivé výrobky. V případě potravinových alergií u kotěte pečlivě sledujte složení konzervy. Mezi časté alergeny patří: lepek, obiloviny, sója, mléčné výrobky, umělé konzervanty nebo určité druhy masa.
  • Značka krmiva: Kvalitní značky dbají na kvalitu složení a použitých ingrediencí, na rozdíl od běžných supermarketových konzerv. Mezi špičkové značky konzerv koťata patří Marp, Churu, Sokol Falco s.r.o. a Bubeck.
  • Cena: Cena konzervy je často spojená s její značkou a kvalitou. Výhodou je, že konzervy jsou dostupné i ve větším balení, což je ekonomičtější než malé kapsičky. Ceny se pohybují kolem 75 Kč za 400 g a menší balení může být k dostání za 35 Kč za 100 g.

TIP: Jak správně krmit kotě

Od kdy dávat koťatům konzervy

Jako kotě se považuje kočka od narození až do jednoho roku. Během prvních týdnů ji stačí pouze mateřské mléko a potom postupně přidávat i měkké krmivo, jako jsou právě konzervy pro koťata nebo kapsičky. Ideálně po malých porcích několikrát denně. Množství závisí na velikosti a stáří koťátka, takže je nejlepší se řídit podle etikety jednotlivých výrobků.

Jaká je rozdíl mezi konzervami pro dospělé kočky a konzervami pro koťata

Existuje hned několik rozdílů, proč byste svým koťátkům měli dávat konzervy a krmivo určené přímo pro ně. Liší se totiž v množství obsaženého tuku a kousky masa bývají o mnoho menší, než u kapsiček a konzerv pro dospělé kočky. Ve srovnání s konzervami pro dospělé kočky by konzervy pro koťata měly obsahovat také větší množství bílkovin a o něco méně sacharidů. 

TIP: 10 Nejlepších granulí pro kočky

Co by měly obsahovat nejlepší konzervy pro koťata

U koťátek je obzvlášť důležitý vyvážený poměr živin, aby hezky rostla a nic jim nechybělo. Je ale pár věcí, na které byste si měli dát pozor. Konzervy pro koťata by měly být:

  • Vyrobeny z čerstvého masa nebo ryb, 
  • obsahují minimální množství přidaných cukrů a solí,
  • neobsahují konzervační látky, barviva a umělé přísady.

Kapsičky nebo konzervy pro koťata

Přemýšlíte, zda jsou pro koťata lepší konzervy nebo kapsičky? Hlavní rozdíl je hlavně v tom, že kapsičky obsahují menší porce jídla, zatímco konzervy více. I dnes ale najdete na trhu mnoho konzerv pro koťata, které jsou v menší velikosti, protože přece jen malé kotě toho nesní tolik jako dospělá kočka. 

TIP: 10 Nejlepších kapsiček pro kočky

Nejlepší konzervy pro koťata

Pojďme se konečně podívat, po jakých konzervách se budou koťata olizovat až za ušima a které jsou ty nejlepší na českém trhu.

1) Nejprodávanější u nás: Churu Cat CIAO Dashi KUŘECÍ 70 g

Nejoblíbenější kočičí konzervou je Churu Cat CIAO Dashi KUŘECÍ 70 g. Nabízí koťatům kuře z farmy ve šťavnatém vývaru z tuňáka. Díky vývaru se jim bude dobře jíst, protože bude maso hezky šťavnaté. 

Značka Churu pochází z Japonska a vyrábí kromě kvalitních konzerv také lahodné pamlsky a doplňkové krmivo pro psy a kočky. Jejich krmivo pro kočky je vysoce kvalitní. Jednotlivé ingredience jsou navíc zpracovávány tak, aby měly co nejvíce vitamínů a živin. 

nejlepší konzervy pro koťata

2) Nejlepší konzerva pro koťata s lososem: Marp Salmon konzerva pro kočky 370 g

Kočky už od malých koťátek zbožňují ryby. Konzerva pro koťata značky Marp s lososem je to pravé voňavé pro malé chlupáče. Obsahuje
70 % lososího masa ve formě malých kousků
ve vývaru, aby jim to hezky klouzalo do krku. Kromě toho je obohacena také o vitamíny pro správný růst malých kočiček.  A pokud vaše kotě není velký jedlík, najdete lososí konzervu Marp také v menším balení.

Marp je česká rodinná firma, která se zaměřuje na holistické receptury a snaží se nabídnout výrobky, které jsou šitý přesně na míru vašemu miláčkovi. Suroviny pocházejí od menších a lokálních dodavatelů, kteří garantují kvalitu a původ, a maso je z volných chovů.

nejlepší konzervy pro koťata

3) Nejlepší kuřecí konzerva pro koťata: Marp Chicken konzerva pro kočky 400 g

Čistě kuřecí konzerva Marp pro koťata obsahuje jen maso, vývar a vnitřnosti. Udělá dobře v bříšku i koťátkům s citlivým zažíváním i s potravinovou alergií na lepek, protože je bez jakýchkoliv obilovin. Navíc je bez umělých barviv a plnidel.

nejlepší konzervy pro koťata

TIP: 15 Potravin, které kočka nesmí jíst

4) Nejlepší konzerva pro koťata s krůtím a husím masem: BUBECK Mizzi Truthahn & Gans - Krůta s husou 100 g

Vynikající kombinace krůtího a husího masa, jater, srdce a krůtích krků obsahuje konzerva Mizzi Truthahn & Gans. Vaše koťátko v ní získá potřebné vitamíny a živiny, aby hezky rostlo. Navíc je také bez obilovin.

Bubeck je německá značka krmiva pro domácí mazlíčky, která se specializuje na přírodní a vysoce kvalitní jídlo pro psy a kočky, které obsahuje pouze ingredience nejvyšší kvality, jako jsou čerstvé maso, ryby a ovoce. 

nejlepší konzervy pro koťata

TIP: Jak čistit kočce zuby?

5) Nejlepší konzerva pro koťata s krůtím a hovězím masem: BUBECK Mizzi Rind & Pute - Hovězí a krůtí 100 g

Je vaše kotě velký masožravec od přírody a vyžaduje pořádnou dávku proteinů? Pak je tady konzerva BUBECK Mizzi Rind & Pute s krůtím a hovězím masem s vnitřnostmi a vývarem, pro pořádné svaly a silné kosti. 

nejlepší konzervy pro koťata

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jaké konzervy pro koťata?

Při výběru konzerv pro koťata dbejte na vysoký obsah kvalitního masa a dalších přísad, jako jsou různé vitamíny a živiny pro správný růst koťátek. Konzervy by neměly obsahovat umělá barviva, konzervanty a jiná plnidla.

Co dát kotěti k jídlu?

Koťata prvních pár týdnů pijí pouze mléko. Postupně je vhodné přidávat v malých porcích konzervy určené pro koťata a kapsičky. Pro koťata jsou vhodné konzervy v kombinaci s vývarem, aby se jim dobře jedlo a aby si udržovala pitný režim.

Jak často by mělo kotě jíst?

Koťata by měla jíst jídlo v malých porcích a častěji, a to alespoň 3x až 4x denně. Množství jídla závisí na tom, jak je kotě staré. Vždy se ale řiďte návodem na etiketě konzervy.

Co dělat, když kotě nechce jíst?

Pokud jsou koťátka slabá, zkuste jim podávat jídlo lžičkou nebo injekční stříkačkou. Vždy by krmení mělo probíhat v klidu a pohodlí. Pokud kotě jen odmítá jíst určité krmivo, zkuste ho vyměnit a dát mu třeba voňavou konzervu nebo kapsičku určenou pro koťata.

Zdroje

Sanderson, S.L., 2021. Pros and cons of commercial pet foods (including grain/grain free) for dogs and cats. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 51(3), pp.529-550.

Gross, K.L., Becvarova, I. and Debraekeleer, J., 2010. Feeding nursing and orphaned kittens from birth to weaning. Small Animal Clinical Nutrition, 5th ed.; Mark Morris Institute: Topeka, KS, USA, pp.415-427.

Sheridan, L., 2012. Kitten nutrition. Veterinary Nursing Journal, 27(6), pp.232-241.

Wills, J.M. and Morris, J.G., 1996. Feeding puppies and kittens. Manual of companion animal nutrition & feeding., pp.52-62.