Každý majitel kočky to zná. Náhle objevíte „dáreček“ mimo kočičí toaletu nebo zaznamenáte podezřele tekutý obsah v kočičím WC. Průjem u koček je jedním z nejčastějších problémů, se kterými se na nás v super-granule.cz obracíte. Je to nepříjemné jak pro mazlíčka, tak pro vás. Dnes se s vámi podělíme o téma, které není právě voňavé, ale zato velice důležité – kočičí průjem a jak ho efektivně řešit.

Shrnutí pro ty, co nemají čas číst celý článek
- Krátkodobý průjem bez dalších příznaků můžete řešit 12-24hodinovou hladovkou a následně lehkou dietou.
- Entero ZOO detoxikační gel je naším nejdoporučovanějším pomocníkem při akutním průjmu – váže na sebe toxiny a pomáhá obnovit zdravou střevní mikroflóru.
- Pokud průjem trvá déle než 48 hodin nebo je doprovázený dalšími příznaky (letargie, zvracení, krev ve stolici), okamžitě navštivte veterináře.
- Zjistěte možnou příčinu – nové krmivo, stres, paraziti, bakteriální nebo virové infekce, alergie.
- Prevence je základ – kvalitní granule, pravidelné odčervování a minimalizace stresu.
Proč má kočka průjem? Nejčastější příčiny
Průjem u koček může mít desítky různých příčin. Některé jsou banální a snadno řešitelné, jiné vyžadují okamžitou veterinární péči. Mezi nejčastější příčiny patří:
Náhlá změna stravy
Kočky jsou tvorové zvyku a jejich trávicí systém je velmi citlivý na změny. Pokud jste náhle změnili značku krmiva nebo typ stravy, může to způsobit dočasný průjem. Nové krmivo vždy zavádějte postupně, mixujte ho se starým po dobu 7-10 dnů. Doporučujeme granule pro kočičky s citlivým zažíváním.
Kočka snědla něco špatného
Vaše kočka si možná „ulovila“ něco nevhodného. Ať už jde o zbytky z vašeho stolu, něco ze zahrady nebo dokonce malého hlodavce. Kočičí průjem může být v tomto případě přirozenou reakcí organismu, který se snaží zbavit nevhodné stravy.
🐾 Mohlo by vás zajímat: Které rostliny jsou pro kočky jedovaté
Parazitární infekce
Střevní paraziti jsou častou příčinou průjmu zejména u mladých nebo venkovních koček. Pravidelné odčervování je proto nezbytné. Když má kočka průjem po odčervení, může to být paradoxně dobré znamení, že se organismus zbavuje parazitů.
Bakteriální a virové infekce
Různé patogeny mohou způsobit zánět střeva a následný průjem. Tyto infekce mohou být vážné, zejména u koťat nebo u oslabených jedinců.
Stres
Ano, i kočky mohou mít „nervózní žaludek“. Stěhování, příchod nového zvířete nebo člena rodiny či hluk, to vše může kočce rozhodit trávení.
Alergie a potravinové intolerance
Podobně jako lidé, i kočky mohou trpět na alergie a nesnášenlivosti určitých složek potravy. V takovém případě kočka průjem opakovaně dostává po konzumaci problematické složky. V takovém případě doporučujeme granule pro alergiky.
Chronická onemocnění
Zánětlivé onemocnění střev, poruchy slinivky, onemocnění ledvin nebo jater, nebo dokonce nádorová onemocnění mohou být příčinou dlouhodobého průjmu.
Kdy se stává průjem u kočky urgentním problémem?
Ačkoliv mírný, krátkodobý průjem často není důvodem k panice, existují situace, kdy je potřeba okamžitě vyhledat veterinární pomoc:
- Průjem s krví: Přítomnost krve ve stolici je vždy alarmujíc příznak. Může značit vážný zánět střev, parazitární infekci, poranění trávicího traktu, nebo dokonce nádorové onemocnění.
- Průjem a zvracení současně: Kombinace zvracení a průjmu vede k rychlé dehydrataci, což je obzvláště nebezpečné pro koťata a starší kočky. Pokud kočka průjem má a zároveň zvrací, je to důvod k okamžité návštěvě veterináře.
- Průjem trvající déle než 48 hodin: I bez dalších příznaků by měl být dlouhotrvající průjem vyšetřen veterinářem.
- Letargie, apatie, nechutenství: Když kočka přestane žrát a působí malátně, může to značit celkové zhoršení zdravotního stavu.
- Kočka má průjem a padá jí srst: Pokud kočce v souvislosti s průjmem začne nadměrně padat srst, může jít o příznak závažnějšího zdravotního problému nebo výrazné podvýživy.
- Výrazná bolestivost břicha: Pokud se kočka krčí, mňouká při doteku břicha nebo zaujímá neobvyklé pozice, může jít o příznaky bolesti.
- Ucpaná střeva: Paradoxně i zdánlivý průjem může být příznakem střevní obstrukce, kdy okolo překážky prochází pouze tekutá stolice. Avšak pozor, tento stav je život ohrožující.
🐾 Přečtěte si také: Co dělat když kočka zvrací
Entero ZOO detoxikační gel – první pomoc při průjmu
Pokud vaše kočka trpí průjmem, Entero ZOO detoxikační gel je naší první volbou pro domácí léčbu.
Jde o inovativní střevní absorbent, který:
- Na sebe váže toxiny, škodlivé látky, patogeny a alergeny,
- odvádí je z těla ven přirozenou cestou,
- pomáhá obnovit zdravou střevní mikroflóru,
- je bezpečný i pro koťata a březí kočky,
- nelze jím kočku předávkovat.
Entero ZOO gel stojí příznivých 52 Kč a při rychlém podání může výrazně zkrátit trvání průjmu a zmírnit jeho příznaky. Díky své bezpečnosti je ideálním řešením „první pomoci“, které můžete podat okamžitě, když zpozorujete problém.
Jak kočce Entero ZOO gel podat?
Kočky do 2 kg užívají přibližně polovinu kávové lžičky 1-3x denně, větší kočky od 2 kg dostávají přibližně jednu vrchovatou kávovou lžičku 1-3x denně. Gel můžete přimíchat do krmiva nebo rozmíchat v malém množství vody a podat plastovou stříkačkou přímo do tlamičky.
V případě podezření na otravu podejte ihned dvojnásobnou dávku a urychleně vyhledejte veterinárního lékaře.
Entero ZOO gel je vyroben z přírodních složek – obsahuje polymethylsiloxan (60 %) a čištěnou vodu (40 %) a díky tomu je vhodný i pro kočky s citlivým trávením.
Další možnosti domácí léčby průjmu u koček
Kromě Entero ZOO gelu, který považujeme za nejuniverzálnější řešení, existují i další prostředky, které mohou pomoci zastavit kočičí průjem:
Živočišné uhlí
Živočišné uhlí je tradiční prostředek, který působí podobně jako Entero ZOO – absorbuje toxiny ze střeva. Není však tak účinný při závažnějších obtížích a může způsobit černé zbarvení stolice, což může ztížit diagnostiku případného krvácení.
Smecta
Smecta je přípravek pro lidi, ale někteří veterináři ho doporučují i pro kočky. Obsahuje diosmektit, který vytváří ochranný film na sliznici střeva. Dávkování by měl však určit veterinář.
Dieta
Při lehčích formách průjmu může pomoci:
- 12-24 hodinová hladovka (pouze u dospělých koček, nikdy u koťat!).
- Poskytněte čerstvou vodu – hydratace je stěžejní.
- Postupný návrat k lehké stravě – vařená kuřecí prsa bez kůže a kosti, vařená bílá rýže v poměru 1:3.
Když má kočka průjem, vhodné kočičí jídlo by mělo být lehce stravitelné, s minimem tuku. Na trhu existují i specializovaná veterinární dietní krmiva určená přímo pro kočky s trávicími obtížemi.
Přírodní léčba
Někteří chovatelé přísahají na domácí přírodní prostředky jako jsou:
- Vývary z mrkve (obsahuje pektin s protektivním účinkem na střeva),
- bílý neochucený jogurt (probiotický účinek),
- přefiltrovaná rýžová voda.
Nicméně tyto prostředky nemohou nahradit odbornou péči při závažnějších případech.
Léčba pod veterinárním dohledem
V případech, kdy domácí péče nestačí, nebo pokud průjem doprovázejí znepokojivé symptomy, je nezbytná návštěva veterináře. Veterinární lékař má k dispozici několik možností léčby:
Laboratorní diagnostika
Pro určení příčiny průjmu může veterinář doporučit:
- Vyšetření vzorku stolice na parazity,
- krevní testy ke zjištění celkového zdravotního stavu,
- specifické testy na virové nebo bakteriální infekce,
- ultrazvuk břicha v případě podezření na cizí těleso nebo jiné abnormality.
Léky na průjem
V závislosti na diagnóze může veterinář předepsat:
- Antibiotika: Pouze pokud je prokázána bakteriální infekce.
- Antiparazitika: Pokud jsou příčinou střevní paraziti.
- Endiaron: Může být předepsán při některých typech bakteriálních infekcí, ale pouze na předpis veterináře.
- Probiotika: Na obnovu zdravé střevní mikroflóry, zejména po antibiotické léčbě.
- Protizánětlivé léky: Při závažných zánětech střeva.
- Rehydratační terapie: Při závažné dehydrataci způsobené průjmem může být potřeba podání infuzí, které rychle doplní tekutiny a elektrolyty.
Zvláštní případy průjmů u koček
Co dělat když má kočka průjem a tahá zadek? Tahání zadku po zemi (tzv. sáňkování) může být příznakem:
- Podráždění análních žlázek,
- přítomnosti parazitů v oblasti konečníku,
- alergické reakce.
V kombinaci s průjmem to může znamenat závažnější problém. Kromě nasazení Entero ZOO gelu je v tomto případě vhodné kontaktovat veterináře, který může zkontrolovat a případně vyprázdnit anální žlázky.
Když má kočka průjem a nechodí na toaletu, tak to může znamenat, že kočka trpí zácpou s tzv. průtokovou diarheou – tekutá stolice obtéká pevnou překážku ve střevech. Je to potenciálně nebezpečný stav vyžadující veterinární zákrok.
A kombinace horečky a průjmu po nasazení antibiotik může znamenat:
- Alergickou reakci na léky,
- nežádoucí účinek antibiotik na střevní mikroflóru,
- že původní infekce byla závažnější než se zdálo.
V takovém případě je nutná konzultace s veterinářem, který antibiotika předepsal.
Pokud má kočka průjem po odčervení, ten je poměrně běžný a obvykle nepředstavuje důvod k obavám. Je výsledkem odumírání a vylučování parazitů. Pokud však průjem trvá déle než 48 hodin nebo je velmi intenzivní, poraďte se s veterinářem.
Pokud má kočka průjem po odčervení, ten je poměrně běžný a obvykle nepředstavuje důvod k obavám. Je výsledkem odumírání a vylučování parazitů. Pokud však průjem trvá déle než 48 hodin nebo je velmi intenzivní, poraďte se s veterinářem.
Prevence průjmu u koček
Jak praví staré přísloví, prevence je lepší než léčba. Máme pro vás způsoby, jak minimalizovat riziko průjmů u vaší kočky:
- Kvalitní výživa: Krmte kočku prémiovými granulemi. Krmíte kočku kvalitně, a přesto má kočka průjem? Zkontrolujte složení krmiva – kvalitní strava by měla obsahovat vysoký podíl živočišných bílkovin a minimum obilovin. Uvědomte si, že i kvalitní krmivo může kočce nevyhovovat, pokud je na některou složku alergická.
- Pravidelné odčervování: Dodržujte pravidelný odčervovací program doporučený vaším veterinářem – obvykle každé 3 měsíce u dospělých koček a častěji u koťat nebo venkovních koček.
- Postupné změny stravy: Novou stravu vždy zavádějte postupně, po dobu 7-10 dnů mixujte staré a nové krmivo v postupně se měnícím poměru.
- Omezení stresu: Zajistěte kočce klidné prostředí, dostatek úkrytů a stabilní rutinu.
- Čistota a hygiena: Udržujte kočičí toaletu v čistotě a zajistěte, aby vaše kočka neměla přístup k odpadkům nebo potenciálně závadným potravinám.
Pravidelné preventivní prohlídky: Preventivní veterinární prohlídky mohou odhalit zdravotní problémy dříve, než se projeví průjmem nebo jinými závažnými příznaky.
Často kladené otázky
Může kočka zemřít na průjem?
Ano, v extrémních případech může neléčený průjem vést k fatální dehydrataci, zejména u koťat a starších koček. Proto je důležité vážnější případy řešit s veterinářem.
Co dát jíst, když má kočka průjem?
Po úvodní 12-24 hodinové hladovce (pouze u dospělých koček!) začněte s lehce stravitelnou dietou – vařená kuřecí prsa bez kůže a kostí, malé množství vařené bílé rýže. Postupně přecházejte na speciální dietní krmivo.
Je kočičí průjem nakažlivý pro člověka?
Některé příčiny průjmu (jako paraziti nebo bakteriální infekce) mohou být potenciálně přenosné na člověka. Proto je důležité dodržovat přísnou hygienu a při manipulaci s kočičí toaletou používat rukavice.
Jak dlouho může kočce trvat průjem?
Nekomplikovaný průjem by měl začít ustupovat do 24-48 hodin po nasazení vhodné léčby. Pokud trvá déle, je potřeba hledat hlubší příčinu.
Může stres způsobit průjem u kočky?
Ano, stres je častou příčinou průjmu u koček. Změny v domácnosti, stěhování, příchod nového zvířete nebo člena rodiny – to vše může způsobit stresový průjem.
Zdroje
GOOKIN, Jody L., et al. Diarrhea associated with trichomonosis in cats. Journal of the American Veterinary Medical Association, 1999, 215.10: 1450-1454.
LAFLAMME, D. P.; XU, H.; LONG, G. M. Effect of diets differing in fat content on chronic diarrhea in cats. Journal of veterinary internal medicine, 2011, 25.2: 230-235.
BAI, Huasong, et al. Identification of gut microbiome and metabolites associated with acute diarrhea in cats. Microbiology Spectrum, 2023, 11.4: e00590-23.