Jak poznat zánět střev u psa
Zánět střev je závažné onemocnění, které může postihnout i vašeho čtyřnohého parťáka. Stejně jako u lidí, zánět střev může u psů způsobovat bolest, nepohodlí, průjem, nadýmání, nechuť k jídlu a celkové oslabení organismu. Jak ale poznat, že váš pes trpí tímto onemocněním? V tomto článku se podíváme na hlavní příznaky, příčiny a možnosti léčby zánětu střev u psů.
Co je zánět střev u psa
Zánět střev, odborně nazývaný enteritida, je stav, kdy dochází k zánětu vnitřní výstelky střev psa. Toto onemocnění může být akutní nebo chronické a může být způsobené několika faktory, od infekcí až po potravinové alergie.
TIP: Nejčastější alergie u psů
Jak poznat zánět střev u psa: Hlavní příznaky
Mezi hlavní příznaky zánětu střev u psů patří:
- Změny v psí stolici: Jedním z nejviditelnějších příznaků zánětu střev jsou změny ve stolici. Může se jednat o průjem, přítomnost krve nebo hlenu ve stolici. TIP: Co dělat, když má pes krev ve stolici.
- Zvracení a nevolnost: Psi trpící zánětem střev často zvrací a vykazují známky nevolnosti. Můžete si u psa povšimnout nechuti k jídlu a úbytku na váze. Co dělat, když pes zvrací, se dozvíte ZDE.
- Ztráta chuti k jídlu: Zánět střev způsobuje nepohodlí a bolest, což vede k tomu, že pes může ztratit zájem o jídlo nebo jíst méně než obvykle.
TIP: Co dělat, když má pes průjem
Příčiny zánětu střev u psa
Zánět střev se u psa může objevit z mnoha příčin. Může se jednat o virové či bakteriální onemocnění (parvovirus, psinka, campylobacter, salmonellae), alergickou reakci (nejčastěji na potravu, proto doporučujeme naše hypoalergenní granule), autoimunitní onemocnění, plísňovou infekci nebo parazitní infekci (škrkavka, tasemnice).
Diagnostika zánětu střev u psa
Pokud máte podezření, že s vaším pejskem není něco v pořádku a mohl by mít zánět střev, pak doporučujeme návštěvu veterináře.
Veterinář provede základní klinické vyšetření, včetně palpace břišní dutiny, aby zjistil citlivost nebo zvětšení střev. Následovat budou krevní testy a analýza stolice pro odhalení infekce či zánětu. V některých případech může být nutná endoskopie nebo biopsie, aby se potvrdila diagnóza a určila se přesná příčina zánětu střev.
Léčba zánětu střev u psa
Jak už bylo řečeno, ze všeho nejdřív navštivte veterináře. Ten vám pro psa, v závislosti na příčině problémů, předepíše antibiotika či protizánětlivé léky nebo stanoví speciální dietu, která pomůže zmírnit zánět. V mnoha případech vám zvěrolékař doporučí změnu stravy na hypoalergenní granule nebo lehce stravitelnou potravu, která minimalizuje dráždění střev.
Doma zajistěte, aby byl pes dostatečně hydratovaný, odpočíval a byl v klidu.
TIP: Pro domácí péči by se vám mohlo hodit Poop good pro podporu zdraví střev, Herbix pro lepší zažívání nebo hydratační iontový nápoj pro psy.
Mohlo by se vám líbit: 10 tipů na nejlepší granule pro psy s citlivým zažíváním
Jak předejít zánětu střev
Předejít zánětu střev můžete kvalitními granulemi a doplňky, které psovi zajistí vyváženou stravu, správnou hygienou, odčervováním a pravidelnými návštěvami veterináře. Pokud u psa zaregistrujete jakékoliv nezvyklé příznaky nemoci, je třeba problém nepřehlížet a hned vyhledat pomoc.
Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)
Jak dlouho trvá zotavení psa po zánětu střev?
Zotavení může trvat několik dní až týdnů, v závislosti na závažnosti onemocnění a rychlosti reakce na léčbu.
Může zánět střev u psa přejít do chronického stavu?
Ano, v některých případech může zánět střev přejít do chronického stavu, zejména pokud je způsobený autoimunitními faktory.
Je možné léčit zánět střev u psa pouze změnou stravy?
V některých případech může změna stravy výrazně pomoci, ale často je potřeba kombinace diety s léky.
Může být zánět střev pro psa smrtelný?
Pokud není pes léčený, může zánět vést k vážným komplikacím, které mohou psa ohrozit na životě.
Jaké potraviny by měl pes jíst při zánětu střev?
Doporučuje se lehká, hypoalergenní strava bohatá na vlákninu a s nízkým obsahem tuku.
Zdroje:
GERMAN, A. J.; HALL, E. J.; DAY, M. J. Chronic intestinal inflammation and intestinal disease in dogs. Journal of veterinary internal medicine, 2003, 17.1: 8-20.
SUCHODOLSKI, Jan S. Diagnosis and interpretation of intestinal dysbiosis in dogs and cats. The Veterinary Journal, 2016, 215: 30-37.
ALLENSPACH, Karin. Diagnosis of small intestinal disorders in dogs and cats. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 2013, 43.6: 1227-1240.