Jaké jsou nejčastější nemoci koček a jaké mají příznaky?

Každý z nás chce, aby naši domácí mazlíčci byli zdraví a šťastní. Vždyť patří mezi členy rodiny. Bohužel, stejně jako my i kočky mohou onemocnět. Pojďme se společně podívat na nejčastější nemoci, které je trápí. Povíme si, jaké mají příznaky a jak jim můžeme předcházet.

nejcastejsi-nemoci-kocek

Shrnutí pro ty, co nemají čas číst celý článek

  • Pankreatitida (zánět slinivky) postihuje překvapivě hodně koček, často bez viditelných příznaků.
  • Kožní plísně jsou nejčastější houbovou infekcí a mohou se přenést i na člověka.
  • Problémy s ledvinami trápí hlavně starší kočky a některá plemena.
  • Smrtelným nemocem (panleukopenie, FeLV a FIV) lze předcházet očkováním a omezením kontaktu s nemocnými kočkami.
  • Kvalitní strava je základem prevence většiny onemocnění.
  • Pravidelné kontroly u veterináře pomáhají odhalit nemoci včas.

Problémy s trávením

Zánět slinivky břišní je mnohem častější, než si myslíte. Výzkumy ukazují, že více než polovina koček má známky chronického zánětu, i když ne všechny vykazují příznaky. Pokud vaše kočka náhle ztratí chuť k jídlu, je malátná nebo zvrací, může jít o akutní zánět. U chronické formy bývají příznaky mírnější (občasná nechuť k jídlu nebo mírné zažívací potíže).

Častým problémem je také zánět jícnu, kdy se žaludeční šťávy dostávají zpět do jícnu a dráždí ho. To se stává po narkóze, při častém zvracení nebo u některých vrozených vad.

nemoci-kocek-zvraceni

Zvracení je samostnatná kapitola. Neexistuje jediná a jasná příčina zvracení. Může být způsobeno konzumací něčeho zatuchlého nebo jedovatého, onemocněním ledvin, cizím tělesem, pokřivením střev nebo cukrovkou. Pokud kočka zvrací opakovaně nebo se k tomu přidá i průjem, je nutné navštívit veterináře.

Pro zdravé trávení vybírejte kvalitní krmivo odpovídající věku a zdravotnímu stavu vaší kočky. Kvalitní granule obsahují více stravitelných bílkovin a méně zbytečných přísad, které zatěžují trávicí systém.

Mohlo by vás zajímat: 15 potravin, které kočka nesmí jíst

Kožní nemoci a parazité

Dermatofytóza, česky označovaná jako kožní plíseň, je celosvětově nejrozšířenější houbovou infekcí u koček. Poznáte ji podle kulatých lysých míst a šupinaté kůže. Pozor, může se přenést i na lidi!

Blechy a klíšťata nejsou jen nepříjemní parazité, mohou přenášet vážná onemocnění jako boreliózu nebo bakteriální infekce. Pokud vaše kočka začne být neklidná, nadměrně se olizuje, škrábe se nebo se její srst zhorší, může jít o signál, že má na sobě nějakého parazita.

Přečtěte si: 3 tipy na nejlepší přípravek proti blechám pro kočky

Všimli jste si, že si vaše kočka pořád drbe uši? Může jít o ušní svrab, který je u venkovních koček poměrně běžný. Tento mikroskopický roztoč způsobuje až polovinu všech zánětů zvukovodů u koček. Stačí krátký kontakt s nakaženým zvířetem a problém je na světě.

Další nepříjemností je dravčíkovitost. Kožní onemocnění způsobené roztoči poznáte podle intenzivního svědění a postupného vypadávání srsti. Kočka si postižená místa neustále olizuje, což problém jen zhoršuje. Musíte navštívit veterináře, sami si neporadíte.

kozni-nemoci-kocek

V létě pak dejte pozor na sametky, drobounké parazity, které způsobují nepříjemnou vyrážku. Napadají jak kočky, tak člověka a na kůži vytváří svědivé červené skvrny. Ty se při škrábání mohou zanítit.

Nezapomínejte ani na vnitřní parazity, především škrkavky, které jsou u venkovních koček téměř na denním pořádku. Kočka s vnitřními parazity obvykle hubne, má matnou srst a trápí ji zažívací potíže. Řešením je pravidelné odčervování, ale to by mělo být samozřejmostí každého zodpovědného majitele.

Zvláštní zmínku si zaslouží giardie, jednobuněční paraziti, kteří se zabydlí ve střevech a způsobují průjmy. Problém je, že běžná vyšetření výkalů je často neodhalí a jsou potřeba speciální testy.

Pravidelná ochrana proti parazitům je nezbytná. Používejte kvalitní přípravky a nezapomínejte kočku pravidelně kontrolovat, obzvlášť pokud chodí ven.

Dědičné nemoci

U čistokrevných koček se častěji vyskytují vrozené nemoci. Pokud máte nebo si plánujete pořídit čistokrevnou kočku, zjistěte si, jaké zdravotní problémy jsou pro dané plemeno typické.

Například:

  • Perské kočky často trpí polycystickým onemocněním ledvin (až 40 % těchto koček).
  • Skotské klapouché kočky mají problémy s kostmi a chrupavkami.
  • Devon Rex může mít svalovou dystrofii nebo problémy se srážlivostí krve.

dedicne-nemoci-kocek

Tyto nemoci je těžké léčit, proto je lepší jim předcházet zodpovědným chovem a genetickým testováním. Při výběru kočky od chovatele se nebojte zeptat na zdravotní testy rodičů.

Virové a infekční nemoci 

Mezi největší strašáky každé kočky a jejího páníčka patří virové infekce. Některé z nich mohou být pro kočku smrtelné nebo se nedají vyléčit. Bez prevence se neobejdete.

Kočičí mor (panleukopenie)

Když se řekne „kočičí mor”, většina majitelů zpozorní, a právem. Tato vysoce nakažlivá nemoc může kočku zabít během několika dnů. Virus napadá buňky, které se rychle dělí, hlavně v kostní dřeni a střevech.

Pokud kočka onemocní, má vysokou teplotu, je apatická, přestane jíst, zvrací a má krvavý průjem. Rychle se dehydratuje a bez veterinární pomoci obvykle umírá. Virus je navíc velmi odolný. V prostředí vydrží několik měsíců a běžná dezinfekce ho nezničí.

Očkování je u kočičího moru základ. Je to vlastně jediná skutečně účinná ochrana před touto zákeřnou nemocí.

FeLV (kočičí leukémie)

Kočičí leukémie napadá imunitní systém a může vést k různým formám rakoviny. I když ji momentálně nedokážeme vyléčit, díky moderní péči mohou nakažené kočky žít kvalitní život po mnoho let.

Virus se přenáší:

  • Kontaktem s nakaženou kočkou,
  • když kočky sdílejí misky na jídlo nebo vodu,
  • vzájemným olizováním nebo kousnutím,
  • z nakažené kočky na její koťata.

virove-nemoci-kocek

Pokud máte kočku, která chodí ven, určitě ji nechte proti FeLV očkovat. Injekce jí může zachránit život.

FIV (kočičí AIDS)

FIV funguje podobně jako lidské HIV. Postupně oslabuje imunitní systém kočky. Naštěstí s ním ale kočky mohou žít dlouhé roky, pokud jim poskytnete správnou péči.

Virus se šíří hlavně při rvačkách, když nakažená kočka kousne zdravou. Proto jsou nekastrovaní kocouři, kteří se často perou o území, v největším riziku. Před pořízením nové kočky ji vždy nechte otestovat.

TIP: Kastrace kočky: Cena, postup a jak na pooperační péči

FIP (infekční peritonitida)

FIP byl donedávna rozsudkem smrti, především pro mladé kočky a koťata. Způsobuje ho koronavirus, který u některých koček zmutuje a začne způsobovat fatální onemocnění. V posledních letech vědci naštěstí zaznamenali průlom v léčbě a dnes existují léky, které dávají kočkám naději, i když stále jen v určitých mezích.

Nemoc má dvě podoby – vlhkou (kočce se hromadí tekutina v břiše nebo hrudníku) a suchou (tvoří se zánětlivá ložiska v různých orgánech). Bez léčby vedou obě formy k smrti.

Kočičí rýma

Kočičí rýma je trochu zavádějící název pro soubor onemocnění dýchacích cest. Kočka slzí, kýchá, má výtok z nosu a očí, někdy i vředy v puse. Často bývá tak zahleněná, že necítí potravu a přestane jíst.

Většinou ji způsobují viry, ale mohou se přidat i bakterie. V útulcích a chovech se šíří jako požár. Důležité je udržet kočku hydratovanou, uvolňovat jí dýchací cesty a zajistit, aby jedla.

kocici-ryma

Plicnivky

Málokdo o nich slyšel, ale plicnivky dokážou kočce pěkně znepříjemnit život. Jsou to paraziti, kteří se usadí v plicích a mohou způsobit kašel, dušnost, a v horších případech i zápal plic.

Kočka se nakazí po pozření plže, hlodavce nebo ptáka, v nichž se nachází larvy parazita. Léčba vyžaduje speciální léky, které vám předepíše veterinář.

Toxoplazmóza

O toxoplazmóze koluje spousta mýtů, zejména ve spojení s těhotnými ženami. Pravda je, že riziko nákazy je při dodržování základní hygieny naprosto minimální. Těhotná žena by neměla uklízet kočičí záchod, ale to je vlastně vše.

Původcem nemoci je prvok Toxoplasma gondii, jehož hostitelem jsou právě kočky. Kočky vylučují oocysty (vajíčka) pouze 1-2 týdny po své první infekci. Oocysty jsou infekční až po 1-5 dnech od vyloučení.

Kdy navštívit veterináře?

Některé příznaky vyžadují okamžitou návštěvu veterináře:

  • Náhlá změna chování nebo letargie,
  • nechutenství delší než den,
  • zvracení nebo průjem trvající déle než 24 hodin,
  • problémy s močením,
  • viditelná bolest,
  • potíže s dýcháním,
  • výrazná změna v pití,
  • kožní změny nebo viditelní parazité.

Nezapomeňte, že kočky bolest často skrývají. Je to jejich přirozená vlastnost. Nepřehlížejte ani drobné změny v jejich chování.

nemoci-kocek-veterinar

Jak nemocem u koček předcházet?

Budeme se opakovat, ale vždy je jednodušší nemoci předcházet než je léčit. Základem péče o kočku by mělo být:

  1. Pravidelné prohlídky u veterináře alespoň jednou ročně, u starších koček ideálně dvakrát ročně..
  2. Očkování proti běžným infekčním nemocem.
  3. Ochrana proti parazitům (pravidelné odčervování a přípravky proti blechám a klíšťatům).
  4. Kvalitní krmivo.
  5. Udržování zdravé váhy (obézní kočky jsou k řadě nemocí náchylnější.

Dobrá strava hraje v prevenci nemocí velkou roli. Kvalitní granule obsahují vyvážený poměr bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Kočky se speciálními potřebami by měly konzumovat specializovaná krmiva, například krmivo pro kočky s citlivým trávením nebo pro prevenci močových kamenů.

Mohlo by vás také zajímat: Nejlepší granule pro kočky – jak je vybrat?

Často kladené dotazy

Jaké nemoci přenášejí kočky?

Kočky mohou přenášet kožní plísně (dermatofytózu), vnitřní parazity (např. škrkavky), toxoplazmózu a některé bakteriální infekce (např. přes blechy). Přenos je možný hlavně při špatné hygieně nebo těsném kontaktu.

Jak se pozná svrab u kočky?

Ušní svrab se projevuje intenzivním svěděním, častým drbáním uší a tmavým výtokem ze zvukovodů. Často postihuje venkovní kočky a šíří se kontaktem s nakaženými zvířaty.

Co je smrtelné pro kočku?

Smrtelné mohou být virové infekce jako panleukopenie (kočičí mor), FeLV (leukémie), FIV (kočičí AIDS) a neléčená FIP. Také akutní selhání orgánů (např. ledvin) nebo otravy mohou být fatální.

Jak poznám, že je kočka nemocná?

Mezi varovné příznaky patří nechutenství, letargie, zvracení, průjem, potíže s močením, dýcháním nebo chůzí, změny v pití a chování, či viditelné kožní změny.

Na co nejčastěji umírají kočky?

Nejčastější příčiny úmrtí jsou chronická onemocnění jako selhání ledvin, rakovina a virové infekce typu FIP, FeLV nebo panleukopenie, zejména u neočkovaných koček.

Co může zabít kočku?

Kočku mohou ohrozit virové infekce, otravy, vnitřní a vnější paraziti, selhání orgánů, zranění a některé dědičné nemoci. Rychlé řešení zdravotních problémů je klíčové.

Jak poznat, že umírá kočka?

U kočky se může projevovat extrémní slabost, odmítání potravy a vody, apatie, potíže s dýcháním, nápadná tichost nebo se schovává a nereaguje na okolí.

Jak poznat, že má kočka problém s ledvinami?

Typické příznaky jsou časté močení, zvýšený příjem vody, ztráta hmotnosti, nechutenství, zvracení a apatie. Nejčastěji se vyskytuje u starších koček.

Co můžeme chytit od koček?

Od koček můžeme chytit plísňové infekce (např. kožní plíseň), toxoplazmózu, parazity (např. škrkavky), vzácně i bakterie přenášené blechami nebo kousnutím (např. Bartonella).

Zdroje

DE COCK, H. E. V., FORMAN, M. A., FARVER, T. B. a MARKS, S. L., 2007. Prevalence and histopathologic characteristics of pancreatitis in cats. Veterinary Pathology. 44(1), 39-49. ISSN 0300-9858.

FRYMUS, T., GRUFFYDD-JONES, T., PENNISI, M. G., ADDIE, D., BELÁK, S., BOUCRAUT-BARALON, C., EGBERINK, H., HARTMANN, K., HOSIE, M. J., LLORET, A., LUTZ, H., MARSILIO, F., MÖSTL, K., RADFORD, A. D., THIRY, E., TRUYEN, U. a HORZINEK, M. C., 2013. Dermatophytosis in cats: ABCD guidelines on prevention and management. Journal of Feline Medicine and Surgery. 15(7), 598-604. ISSN 1098-612X.

FORMAN, M. A., STEINER, J. M., ARMSTRONG, P. J., CAMUS, M. S., GASCHEN, L., HILL, S. L., MANSFIELD, C. S. a STEIGER, K., 2021. ACVIM consensus statement on pancreatitis in cats. Journal of Veterinary Internal Medicine. 35(2), 703-723. ISSN 0891-6640.

KOOK, P. H., 2021. Esophagitis in Cats and Dogs. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice. 51(1), 1-15. ISSN 0195-5616.

LAPPIN, M. R., 2018. Update on flea and tick associated diseases of cats. Veterinary Parasitology. 254, 26-29. ISSN 0304-4017.

MALIK, R., 2001. Genetic diseases of cats. Journal of Feline Medicine and Surgery. 3(2), 109-113. ISSN 1098-612X.