SPRÁVNÁ SKLADBA STRAVY ANEB NENÍ JEDNO CO PES BAŠTÍ

Jak jsme si už říkali, pes je šelma psovitá a patří do kategorie všežravec. Od pradávných dob se jeho tělo přizpůsobovalo příjmu rozmanité potravy.

Důležité je si uvědomit, že pes má velmi krátké trávicí ústrojí. Tenké střevo je zhruba 4x délka psa, zatímco u býložravců je to až 20násobek. Psi si neumí vyrábět vitamín D, souvisí to s tím, že jejich strava v minulosti byla na vitamín D bohatá a tělo si ho nemělo potřebu vyrábět samo.

Tedy při rozhodování, jak krmit mazlíčka je potřeba si uvědomit, že pes (stejně jako dítě) přejímá návyky od svých nejbližších. A to bohužel i ty dobré, ale i ty špatné. O tom jsme vám psali ve článku Proč můj pes nechce žrát aneb jaké chyb při krmení děláme.

Většina z nás to prostě má tak, že pes je člen domácnosti a chceme mu dopřávat to stejné a nebo ještě více než máme my sami. Bohužel to není správnou cestou a naopak to pejskovi (i když bezprostředně to s ním nic nedělá) dlouhodobě jeho zažívání velice škodí. Bohužel nevhodné potraviny dokonce mohou zdraví našeho mazlíčka velmi poškodit nebo mu přivodit trvalé následky. A v neposlední řadě tím významně zkracujeme délku jeho skvělého života!vzor obrázku email - širší (8)

Co tedy musí strava obsahovat, aby byla vyvážená a pejska jsme nepoškozovali?

bílkoviny – jsou naprostý základ, a to jsme se učili už ve škole, že jsou stavebním kamenem každého živého organismu. Najdeme je v masu i vnitřnostech, v rybách, ale i ve vejcích nebo v mléčných výrobkách.

tuky – jsou nejdůležitějším zdrojem energie. Mělo by to tak být i u lidí, ale bohužel lidská strava často bere energii ze sacharidů/cukrů. Tuky jsou zásadní pro využitelnost některých vitamínů rozpustných v tucích. Jsou to vitamíny A, D, E a K. Pes by je měl ale dostávat jen v minimálním množství. Tedy tučné maso od stolu je naprosto nemyslitelné.

sacharidy – mezi sacharidy patří i vláknina a tu obsahuje ovoce i zelenina, která je nezbytnou součástí jídelníčku. Energetická přidaná hodnota je zanedbatelná, ale pro správnou funkci některých vnitřních orgánů, jak je třeba žaludek, ale i pro peristaltiku střev. S vodou vláknina nabývá na objemu a tím pádem napomáhá vytvářet pocit sytosti. Toto je třeba vzít na vědomí např., pokud máte obézního mazlíčka.

vitamíny – jsou rozděleny do dvou skupin, a to na rozpustné v tucích a vitamíny rozpustné ve vodě. Vitamín C a komplex vitamínů B jsou důležité pro správný růst a kvalitu srsti, ale i pro správnou funkci orgánů a zraku. Pokud váš mazlíček dostává kvalitní granule, nemusíte se o tyto vitamíny starat, protože výrobce krmiva to už spolehlivě udělal za vás. Vitamíny se vyskytují zejména ve svalovině, tedy mase, ve žloutcích, rybách, ale i ovoci a zelenině.

minerální látky – jsou nedílnou součástí stravy, protože se podílejí na stavbě a růstu tkání a pomáhají ke správné funkci nervové soustavy. Potraviny bohaté na minerální látky jsou luštěniny, ryby, listová zelenina. Minerálů je opravdu velké množství, ale ty nejdůležitější jsou sodík, draslík, železo, zinek, selen, draslík a měď.

voda – už několikrát jste jistě slyšeli, nebo četli na zakoupených produktech pro vašeho mazlíčka, že nejdůležitější je, aby mě neustálý přístup k čerstvé vodě. Dehydratace může mít pro mazlíčka fatální následky. Je opravdu důležité několikrát denně množství vody kontrolovat a vyměňovat ji za čerstvou, nejlépe 2-3x denně. Misku při každé výměně také vymývat, aby se tam nemnožily bakterie, kvůli kterým potom vznikají různé infekce a zdravotní obtíže. vzor obrázku email - širší (7)_1

Pokud krmíte granulemi, pak je opravdu důležité si uvědomit, že nejsou granule jako granule a ty nejvhodnější jsou pro něho granule, které mají na prvním místě maso. Nikoli obiloviny nebo dokonce text typu produkty živočišného původu. To bohužel s masem nemá vůbec nic společného. Toto téma jsme pro vás připravili ve článku Jak číst ve složení granulí.

Doufám, že tyto informace pro vás byly užitečné a těším se na další téma, které pro vás připravuji, protože před tím hodně majitelů pejsků zavírá oči a nechce si připustit pravdu. Jak poznám, že je můj mazlíček příliš hubený nebo tlustý.